• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Şubat 2021 Çarşamba

Vay be!..

Şu hassasiyete, şu ince düşünceye, şu ülke sevdasına bakın: CHP Sözcüsü Faik Öztrak, PKK'nın adından bahsedilmesinin, psikolojik olarak örgüt propagandası yapmak anlamına geleceğini söylemiş.

O yüzden de ısrarlı sorulara rağmen "PKK" dememiş!

Hatta hızını alamamış, daha da ileri gitmiş. CHP için "Terörle mücadelenin en önemli kalesi" değerlendirmesini yapmış.

Şimdi ne denir buna? "Yaşa, var ol, bravo" cevabı verilmez herhalde. Olsa olsa "Yapma Faik Bey, atma, sallama; din kardeşiyiz" denilir.

Çünkü...

Hep birlikte kendimizi paralasak, el ele verip mumla arasak, çıkmaz CHP'den bir tane terörle mücadele hikâyesi!

Ama tersi çok...

Kemal Kılıçdaroğlu, yıllardır direniyor; YPG'ye "terör örgütü" demiyor, diyemiyor. Örgütün propagandasını yapmamak için mi? Tabii ki değil. Tam tersi: Örgüte ve sahiplerine şirin görünmek için.

Bu gerçeğe rağmen, Faik Öztrak kalkmış, millete hikâye anlatıyor. Gözümüzün içine baka baka gerçekleri çarpıtıyor.

Faik Öztrak'ı dinleyip, "Vay be, hassasiyete bak, biz CHP'ye ne kadar da haksızlık etmişiz" demeyi çok isterdim. Ama ortada bir samimiyet kırıntısı bile olmadığı için diyemiyorum.

Hatta daha da ileri gidip, CHP hakkındaki yaptığım değerlendirmelerden dolayı herkesten özür dilemekten bile zevk alabilirdim. Ama verilmiyor böyle bir imkan elime.

PKK destekçisi, terör tutuklu ve hükümlüsü Selahattin Demirtaş'a "madalya takmaktan" bahsedenlerin, terörle mücadele konusunda samimi oldukları söylenebilir mi?

Söylenemeyeceğine göre...

Hiçbir değeri, anlamı ve geçerliliği yok Faik Öztrak'ın söylediklerinin. CHP Sözcüsü'nün inandırıcı olabilmesi için önce PKK'nın siyasi uzantısı HDP'ye iki laf söylemesi gerekir. Oysa CHP tam tersini yapıyor. HDP'ye gülücükler gönderip, "terörle mücadeleden" bahsediyor. Milletin algılarıyla ve ferasetiyle alay ediyor.

Bugün, CHP'nin yol arkadaşı HDP'nin teröre verdiği destek dolayısı ile kapatılması tartışılıyor. Hukuksal ve toplumsal bir talep olarak Türkiye'deki pek çok kesim arasında dillendiriliyor ve dalga dalga yayılıyor...

Faik Öztrak ise, "Siyasi partileri millet açar, millet kapatır" türünden sığ, basit ve hukuk dışı ifadelerle HDP'ye sahip çıkıyor.

Ama öyle değil işte...

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir muz cumhuriyeti değil, hukuk devleti. Herkes gibi HDP de bu ülkenin yasalarına uymak zorunda. Kimsenin suç işleme imtiyazı yok ve HDP'liler de layüsel değiller.

En önemlisi ise, HDP'nin kırdığı ceviz 40'ı aşmış durumda. Son operasyonla gözaltına alınanların büyük bir bölümü de ya HDP'li ya da irtibatlı. Teröre destek vermekle suçlanıyorlar ve yeni deliller ortaya çıktı. Artık bıçak kemiğe dayandı ve önümüzdeki günlerde HDP hakkında bir kapatma davası açılabilir. Ya da Meclis'te grubu bulunan bir siyasi parti HDP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurabilir.

Merak ediyorum öyle bir durumda ne yapacak CHP, ne diyecek Öztrak? Kemal Kılıçdaroğlu çıkıp, Demirtaş için söylediklerini tekrar mı edecek? HDP'lilerin de Demirtaş gibi kendilerine madalya takılmasını hak ettiklerini mi söyleyecek?

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak