• $32,4153
  • €34,5794
  • 2448.06
  • 9761.95
3 Şubat 2022 Perşembe

Vallahi söylemiş

Siyasette doğruların cımbızla ayıklandığı, toplumu yanıltıp yönlendirmek için her türlü madrabazlığın yapıldığı, ağızlardan çıkan pek çok söze kuşku ile yaklaşıldığı bir dönemi yaşıyoruz...

Ne tutarlılık kaldı, ne de ağızdan çıkan sözün namusu! Karşı karşıya kaldığımız pek çok tavır ve açıklama "yuh artık" dedirtecek cinsten!

Cumhuriyet Gazetesi, HDP'nin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'la bir görüşme yapmış. O da milletvekilleri Semra Güzel'in silahlı PKK militanı ile çektirdiği sarmaş dolaş fotoğraflar için "Manipülasyon ve kumpas olduğunu düşünüyoruz" demiş!

Semra Güzel'e o fotoğrafları çektirmesi için silah mı dayamışlar? Kandil'e götürmek için tehdit mi etmişler? Şantaj mı yapmışlar? Yoksa o fotoğraflar montaj mı? Sancar'ın açıklamalarını baştan sona okudum, yok öyle bir iddiası. Sadece fotoğrafların geçmişte çekilmiş olduğunu ve şimdi ortaya çıkmasına "kumpas" diyor!

Kısacası...

Garip, acayip, hatta komik; ama Semra Güzel'in o fotoğrafları çektirmesini değil, neden yayınlandığını sorguluyor. Araya "demokrasi", "insan hakları", "barış" gibi sözcükler yerleştirerek süslemeler yapmayı da ihmal etmiyor.

Bu kadarla kalsa iyi, daha neler var, neler...

Asıl şaka gibi sözler arkadan geliyor. HDP'nin Eş Genel Başkanı bakın neler söylüyor:

"HDP, milletvekili olsun olmasın, herhangi bir mensubunun silahla aynı karede yer almasını doğru bulmaz, kabul etmez. Şiddet, silah ve bütün demokrasi dışı yöntemler HDP'ye yabancıdır. HDP buna kapalıdır."

İşte "sözün bittiği yer" dedikleri bu olsa gerek! Ne denir şimdi buna?

Söylediği sözler ortada: Mithat Sancar, hem "Silahlı fotoğrafı kabul etmeyiz" diyor, hem de bunu yapanlara sahip çıkıyor!

Konuşmasında Abdullah Öcalan'ı da koruyup kolluyor. Ama binlerce insanın katili bu adamla ilgili olarak önceki Genel Başkanları Selahattin Demirtaş'ın "HDP bir Öcalan projesidir" dediğini görmezlikten geliyor. Partisinin önceki dönem milletvekillerinin yol kesen silahlı PKK eşkıyası ile sarmaş dolaş görüntüler vermesini de yok sayıyor.

Sorsak, onlara da "kumpas" diyecek herhalde!

En çarpıcı olanı da "demokrasi" adına süslü laflar etmesi. Sanırsınız, parti yetkililerinin "onlar bizim tabanımız" dediği PKK'lı eşkıyalar, Mehmetçik'e kurşun sıkarak demokrasi getirmeye çalışıyor. Ayrıca, bu ülkede silaha dayanarak, kazılan hendeklerin başındaki "özyönetim ilanı" gerçeği hiç yaşanmamış gibi davranıyor.

Anayasa Mahkemesi'nde yürütülen haklarındaki kapatma davası ile ilgili dosyadaki terör bağlantısına ilişkin delillerin tamamını da inkâr ediyor. Herhalde kendileri dışındaki herkesin kör ve sersem olduğunu sanıyor.

***

Mithat Sancar'la ilgili bu yazdıklarım, her gün yaşadığımız karartma operasyonlarından sadece küçük bir örnek.

Önünde mikrofon gören, sallıyor sallayabildiği kadar. Bazıları da hızını alamayıp, kafasında oluşturduğu kurgular üzerinden açıklamalar yaparak sosyal medyada yayınlıyor.

Bu sergilenenlere, halkla alay etmek, milleti aptal yerine koymak, gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek ya da başka bir isim verebilirsiniz elbette. Ama bazılarının siyaset anlayışı maalesef bu!

<p>Popstar Bayhan yarışmaya katıldığı dönemde büyük ses getirmiş, daha sonra da şarkıcılığı hiç bıra

Bayhan'dan Frank Sinatra yorumu

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!