• $28,9454
  • €31,5942
  • 1896.64
  • 7948.6
17 Ağustos 2023 Perşembe

Vaka-i adiye ve nisyan

Tanzimat dönemi şairlerinden Muallim Naci'den bu günlere kadar gelen bir söz var: "Hafıza-i Beşer nisyan ile maluldür" demiş. İnsandır, unutur diye kısaltıp sadeleştirmek mümkün.

Neleri unutmuyoruz ki biz!

Durum bu olunca, dünün büyük yankılar yapan olayları, zaman içinde "vaka-i adiye" haline geliyor. Sıradanlaşıyor, normalleşiyor, gazete manşetlerinden tek sütunluk haberler haline dönüşüyor.

Örnek mi istiyorsunuz, alın size MİT operasyonları:

Geçmişte terör örgütleri pusular kurarlardı. Canlarımızı, değerlerimizi birer birer katlederlerdi. Kıvranırdık, hayıflanırdık, hiçbir şey yapamıyoruz, bunların yuvalarını dağıtamıyoruz diye...

Bugün ne yuva kaldı, ne in! MİT operasyonları ile keklik gibi avlanıyorlar hepsi. En son PKK-KCK'nın basın ve arşiv sorumlusu Sidar Serhat kod isimli Celal Birdal etkisiz hale getirildi. Irak'ın Gare bölgesinde, yanındaki bir başka örgüt elemanı ile birlikte tereyağından kıl çeker gibi yok edildi.

Dünün imkânsızları vaka-i adiye artık. Belki de siz bu yazıyı okurken, yeni bir operasyon haberi daha gelecek.

Dün canımızı yakanlar, bugün birer birer gidiyorlar işte...

***

Gazetelerde bir haber okudum. Polonya Silahlı Kuvveleri, 2 binin üzerinde askerle gözde gösterisi yapmış. Polonya Cumhurbaşkanı Andrez ej Duda da orada yaptığı konuşmada, "Ordumuzu TB 2 SİHA'larla güçlendirdik" demiş.

Kim yapıyor o ordu güçlendiren SİHA'ları? Biz yapıyoruz elbette.

Ukrayna'da adına şarkılar düzenlenen "Tank Katili" de denilen Bayraktarların üstün vurucu gücü sıradan bir haber artık. Vaka-i adiye sınıfına girdi.

Haberi görünce aklıma ünlü Johnson Mektubu geldi. Türk Hükümeti, 2 Haziran 1964'te Kıbrıs'a çıkartma yapma kararını açıkladı. 5 Haziran 1964'te de ABD Başkanı Lyndon B. Johnson'dan o mektup geldi.

İsmet İnönü'ye bizzat verilen o mektup, küstah ve saldırgan bir üslupla yazılmıştı. Kısaca, "Yapamazsın. Elindeki silahlar benim. Buna rağmen yaparsan seni NATO'dan atarız" deniliyordu.

Gerçekten de yapamadık biz o çıkartmayı.

Nereden nereye! O günkü Türkiye'den bu günlere geldik. Artık dünya orduları, envanterlerinde yer alan Türk Silahları ile övünüyor.

***

"Hafıza-i Beşer nisyan ile maluldür" sözünün en çarpıcı örneğini de birkaç gün önce yaşadık. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yaptı. Aynen şunu dedi:

"İktidarını sahte ve montaj videolara borçlu olan Saray, bağımsız medyayı sindirmeye çalışıyor."

Evet, MİT elemanlarını ifşa eden bir kişi cezaevine girerken aynen böyle dedi. Muallim Naci'nin hayli etkisinde kalmış belli. Bu sözleri en son sarf edecek kişi olmasına rağmen, böyle söyledi.

Biliyorsunuz Kemal Kılıçdaroğlu, uygunsuz bir kasetle Deniz Baykal'ın istifa etmek zorunda bırakılmasının ardından CHP Genel Başkanlığı Koltuğuna oturdu. O kaset olmasaydı, muhtemelen halen parti içinde etkili bir eleman değildi. Siyasi hayatının bu şekilde evrilmesi bir kaset sayesinde gerçekleşti.

Ama bugün kalkmış, "Saray-video" diyor.

Muallim Naci ne kadar da güzel söylemiş. Ne kadar önemli ve isabetli bir tespitte bulunmuş. Gerçekten de Hafıza-i Beşer nisyan ile malulmüş!

<p>Olay, Damlar Mahallesi Gurur Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre, F.K.'nın elindeki tüfekle biri

Önce rehin aldı, sonra çevreye rastgele ateş açtı

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek