• $12,8238
  • €14,4739
  • 735.321
  • 1808.79
21 Ocak 2016 Perşembe

Utan be Ahmet Hakan?

Bir değil, iki değil, üç değil… Garip, sürekli aynı tavır içinde! Gün oluyor Selahattin Demirtaş’ı sazlı-sözlü televizyon programlarıyla parlatmaya çalışıyor; gün geliyor ekrandan “PKK terör örgütü değildir” söylemleri dillendiriliyor.

Ya “aklama-paklama” yapıyor. Pislik temizlemeye soyunuyor. Ya da algı operasyonlarının içinde boy gösteriyor. Bütün bunları da millete “gazetecilik” ve “özgürlük” diye yutturuyor!
Dün de “Söz sırası ODTÜ’de” başlığı ile dört akademisyeni almış konuşturmuş. Öyle bir ODTÜ tablosu çizmiş ki, evlere şenlik. Anlatılanlar, kamuoyunun önüne “ODTÜ gerçeği” gibi sunulanlar, yaşananlarla taban tabana zıt.
Neymiş, biliyor musunuz?...
ODTÜ, her kesimden öğrencilerin rahatça hareket ettikleri bir yermiş. Emekten yanaymış. Üniversite, şiddet olayları sebebiyle bir gün dahi kapatılmamış. En önemlisi de “Okulun özgürlükçü ve çoğulcu yapısı şiddete izin vermez” miş! Vesaire, vesaire…
Doğru değil bunlar. Kuruluşundan bu yana ODTÜ’yü bilim yuvası yerine terör odağı haline getirmek isteyen çevreler oldu orada. “Gazeteciyim” diyorsa, Ahmet Hakan’ın bunları bilmesi lazım. Bilmiyorsa çok ayıp!
* * *
Şimdi bak Ahmet Hakan, sana ODTÜ’de yaşanmış olayları anlatayım. Öyle bomboş, hiçbir geçerliliği olmayan laflar değil, kimsenin inkâr edilemeyeceği gerçekleri sıralayayım… Sene 1969. Rektör Kemal Kurdaş, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Komer’i, ODTÜ’ye davet ediyor. Ne oluyor biliyor musun? Bin kadar öğrenci, siyah Cadillac marka aracını ters çevirip, ateşe veriyor. Olaylar büyüyor, aynı gün eğitime ara veriliyor.
Belli ki sen ünlü 1974 boykotunu da bilmezsin. Bu boykotun tek sebebi, Rektör Tarık Somer’in sağ görüşlü olması. O senin pırıl-pırıl, pirü-pak göstermeye çalıştığın ODTÜ’deki terör yanlılarının sloganları ile başlıyor bu boykot:
-ODTÜ faşistlere mezar olacak.
Sonra bu slogan ODTÜ’deki terör yuvalanmasının ana felsefesini oluşturuyor!
1977’de olaylardan dolayı ODTÜ öğretime başlayamıyor. Rektör Nuri Saryal, tartışmalar üzerine o ünlü lafları söylüyor:
-Biz barut fıçısında gül yetiştireceğiz!
Evet, aynen öyle. ODTÜ o yıllarda “barut fıçısı” olarak görülüyor. O bir gün bile kapalı kalmadığı söylenen okulda öğrenim yapılan günler sınırlı!
* * *
Cinayetlere de girelim mi Ahmet Hakan?...
1977’de ODTÜ Bilgi İşlem’de çalışan mühendisler Hasan Hüseyin Sanlı ve Muhittin Canlıer ile öğrenci Remzi Kütükçü, Bahçelievler’de servisten indirilip katlediliyorlar.
Biliyor musun Ahmet Hakan, Muhittin Canlıer’in babası, oğlunu Tarsus’ta at arabacılığı yaparak okutmuş. Hepsi gariban ailelerin çocuğu!
O senin yaptığın röportajda “emeğe saygıdan” bahsedilen ODTÜ’de asgari ücretle çalışan Remzi Turan da Hamamönü’nde silahla taranarak katledildi. Sırf farklı görüşte olduğu için!
2 Aralık 1977’de, Rektörlük Binası yakınında bir bomba patladı. Ölenler ve yaralananlar oldu. Yine o yıllarda üniversitenin idari kadrosunda çalışanların odaları kurşunlandı. İşte senin parlatıp, “şiddet olayları yüzünden bir gün bile kapalı kalmadığı” algısını oluşturmaya çalıştığın ODTÜdeki terör yapılanmasının geçmişi bu!
* * *
Dün, 1970’li ve 1980’li yıllarda ODTÜ’yü kazanan, ama okula sokulmayan bazı öğrencilerle konuştum. Sana güldüler Ahmet Hakan. “Yaşadığımız baskıları yazsak kitap olur” dediler. Onların çoğu yasadışı örgütler tarafından “solun kurtarılmış bölgesi” haline getirilen ODTÜ’ye giremedikleri için KTÜ’ye yatay geçiş yaparak öğrenimlerini sürdürebildiler. Bazılarının ise eğitim hayatı bitti.
Bugün de benzer olaylar yaşanıyor orada. Erdoğan, Başbakan olarak ODTÜ’yü ziyaret ettiği sırada lastikler yakılıp, molotofkokteylleri atılmadı mı? Namaz kılan öğrencilere yapılan saldırının görüntülerini seyretmedin mi? Beyaz TV kameramanının ODTÜ öğrencileri tarafından tartaklanmasından da haberdar değil misin?
Biliyor musun Ahmet Hakan, ODTÜ’ye bazı afişler asılmış. Üzerinde bir öğretim görevlisinin resmi var ve “Hocanızı tanıyor musunuz?” diye yazılı. Yani hedef gösteriliyor. Çünkü o Hoca, Türk polisi ve askerini “katliamcı” olarak gösteren akademisyenlere karşı çıkmış. İşte ODTÜ’deki senin göstermek istemediğin belli grupların özgürlük anlayışı bu!
Şimdi sen Selahattin Demirtaş’ı nasıl pazarladıysan, ODTÜ’deki çarpıklığı da öyle pazarlıyorsun. Utanmıyor musun, sen nasıl bir gazetecisin Ahmet Hakan?
NOT: Şimdi kimse çıkıp yazdıklarımı çarpıtmasın. ODTÜ’nün akademik başarılarını gölgelemeye kalktığımı söylemesin. Benim mücadelem, tersine yıllardır bu başarıları gölgelemeye çalışan yapılanmalar ve onları parlatmaya çalışan çarpık bir zihniyetle.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor