• $9,5782
  • €11,1224
  • 554.999
  • 1520.98
8 Mayıs 2015 Cuma

Uçtu uçtu, HDP uçtu...

Kim ne derse desin, bu seçimin en şanslı partisi HDP. Belli çevreler, şimdiden uçurdular ve barajı geçirdiler!

Üstelik bu destek artarak devam edecek gibi görünüyor. Daha düne kadar HDP ile kanlı-bıçaklı olan yapılar bile suskunluk içinde. Onlar da bu tavırlarıyla HDP’ye örtülü bir destek içindeler.
Çünkü HDP bu seçimin en önemli figürü. Erdoğan düşmanlığı seçim öncesi HDP üzerinden yürütülüyor.
Dün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, medyanın Ankara temsilcilerine bir kahvaltı verdi. O da 7 Haziran seçimleri öncesi AK Parti’ye karşı en büyük kozun HDP olduğunu söyledi. İsim zikretmedi ama hem içte, hem de dışta ciddi destekçilerinin bulunduğundan bahsetti.
Atalay, “CHP ve MHP’nin iktidar iddiaları yok” dedi:
-CHP ve MHP’nin bütün mücadelesi, oylarını 1-2 puan artırmak. Ama HDP farklı. AK Partisiz bir Türkiye diyenler, HDP’yi öne sürüyorlar. Geri plandaki bu yapıların bütün amacı HDP’ye barajı geçirmek.
* * *
Hedef bu da durum ne?..
HDP gerçekten ciddi bir atak içinde mi? İddia edildiği gibi yüzde 10’luk seçim barajını aşabilecek mi?
Beşir Atalay, bu soruya “evet” ya da “hayır” demedi. Buna karşılık HDP cephesinde yaşanan “panikten” söz etti:
-Onlar da görüyorlar ki, oylarında düşüş var. Bunun paniği içindeler. Çünkü seçim kampanyasına yanlış girdiler. İddia ettikleri gibi bir Türkiye partisi olamadılar. Seçim beyannameleri de zaten bunu gösterdi.
Atalay’ın bu sözlerine bakılırsa, belli ki haftada bir kamuoyu araştırması yaptıran AK Parti’nin elindeki verilere göre HDP’nin durumu iyi değil.
Peki ya AK Parti?
Beşir Atalay, bu konuda gözle görülür bir rahatlık içinde. “Sonuca doğru yürüdüklerini” söyledi:
-Biz, tek başına bir hükümet görüyoruz. Çok büyük olağanüstülükler olmazsa sonuç değişmez. HDP barajı aşsa da aşmasa da AK Parti olarak biz rahatız ve kazanırız.
Çünkü…
AK Parti’nin elindeki araştırma sonuçları, kararsızların oranının iyice düştüğünü gösteriyor. Artık, seçmen tercihleri büyük ölçüde netleşti ve tablo göründü.
* * *
HDP denilince, doğal olarak akla hemen Çözüm Süreci geliyor…
Atalay, bu konuda seçim gereği bir durgunluk yaşansa bile geri adım atılmayacağının altını çizdi. “Çözüm sürecinin sahibi biziz” dedi:
-HDP’ye de bilerek önemli roller ve görevler verdik. Hiçbir güçleri yoktu, gücü biz aktardık. Çünkü silah değil siyaset dedik.
Ardından ekledi:
-Ama bugün Çözüm Süreci konusunda keskin bir dönüş içindeler. Büyük bir sorumsuzluk sergiliyorlar. Şiddetten ayrılamayacaklarını gösteriyorlar. Şiddetin dışında bir siyaset izleyemiyorlar.
Atalay, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı kendisini şiddetten soyutlayamaması, Sırrı Süreyya Önder’i de Çözüm Süreci ile ilgili sorumsuz mesajlar vermesi sebebiyle eleştirdi. En önemlisi, HDP kanadından gelen “Barajı aşamazsak şöyle olur, böyle olur” tehditleriyle ilgili olarak “Hiçbir şey olmaz” değerlendirmesini yaptı.
* * *
AK Parti’nin önümüzdeki günlerde izleyeceği strateji de netleşti. Beşir Atalay, bugün İstanbul’da 180 kişinin çalıştığı AK Parti Dijital Ofisi’ni açacak. Başbakan Davutoğlu, seçim yaklaştıkça bazı sürprizler ve ataklar yapacak. İktidar, her hafta yeni bir mesajla seçmenin karşısına çıkacak. Bütün bunlar yapılırken, muhalefet ne derse desin, “seçim rüşveti” sayılabilecek bir söylem geliştirilmeyecek.
Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, gerekirse yeni stratejiler geliştirilecek.
AK Parti her seçim öncesinde olduğu gibi işi yine sıkı tutuyor. Beşir Atalay, sonucu yine “rasyonel seçmen” olarak adlandırdığı büyük kitlenin belirleyeceğini söylüyor. İddialı, seçmenden “yeni bir ders” daha bekliyor.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor