• $9,5293
  • €11,1459
  • 551.798
  • 1522.04
31 Aralık 2017 Pazar

Üç atışta düştüler, atışa devam…

Gücünüzün farkında mısınız, bilmiyorum! Oysa, siz o kadar güçlüsünüz ki, bunun bilincinde olun. Haklıysanız, mücadele edin sonuna kadar. Bilesiniz ki, hakkın ve halkın gücü karşısında dayanabilecek hiçbir kişi ve merci yok.

Hep birlikte denedik ve gördük: Hürriyet Gazetesi’nin Kelebek eki, bu yıl da Altın Kelebek ödülleri verdi. Bu ödülü alanlardan biri de çocuklara yönelik şiddet, cinsel istismar, cinsiyetçi küfürler, hakaret, aşağılama ve eziyet dolu paylaşımlar yapan Enes Batur isimli 19 yaşında bir “youtuber”dı. “5,5 milyon takipçisi var” denildi. “En iyi” diye önümüze konuldu.

Önce “Rezalet bu, olamaz” dedim, sosyal medyada paylaşımlar yaptım. Sağ olun, sizler de destek verdiniz. Ardından, skandalı bu köşeye taşıdım, bir yazı yazdım. Yine yanımda yer aldınız. Son olarak da Ülke tv’de, Mehmet Acet’in sunduğu Akşam Baskısı Programında dile getirdim. Şamil Tayyar ve Ömer Vehbi Hatipoğlu da hop oturup, hop kalktı. Onlar da bu skandala sert tepki gösterdi. Sizlerden de ciddi destekler geldi.

Sonuç ortada:

Hep birlikte gerçekleştirdiğimiz üç atış yetti. Hürriyet yaptığı hatayı gördü, mecbur kalıp verdiği ödülü geri aldı. Hem de ödül verdiği kişinin “gençlere kötü örnek olduğu ve çocuk istismarını desteklediği” gerekçesi ile!

Demek ki neymiş?..

Mücadele etmek gerekiyormuş!

Her şeyi ülkeyi yönetenlerden bekleme kolaycılığı yanlışmış. Doğru yolda ve kararlı bir mücadele ortaya konulduğunda sonuç alınabiliyormuş.

Peki, bitti mi?

Bitmedi tabii ki. Toplumsal duyarlılığımızı ortaya koyup, mücadele etmemiz gereken buna benzer daha neler var neler!..

Medeni mücadele araçlarını kullanarak atışa devam…

***

Daha önce de sizlerle el ele verip yaptık bunu. Yine sonuç aldık…

Biliyorsunuz, şehitlerimizin içinde kilise çanları çalan Chopin’in cenaze marşı ile uğurlanması garabetine ilk tepkiler de bu köşeden yükseldi. “Şehit bizim, marş kimin?” diye sorduk. O marşın Chopin tarafından bayan arkadaşının ölen köpeği için yazıldığına yönelik iddialar bulunduğunu sizlerle paylaştık. “Itri’nin segah tekbiri ne güne duruyor” dedik.

Sizler destek verdiniz, şehit aileleri yanımızda yer aldı, gazilerle ilgili dernekler sesini yükseltti. Sosyal medyayı ayağa kaldırdık…

Bu tepkileri dönemin Başbakanına anlattık.

Sonuç ortada: Chopin’in Cenaze Marşı gitti. Yerine bizim olan ve şehitliğin ruhuna uygun Itri’nin tekbiri geldi.

Ele ele verip, hep birlikte ve yüksek sesle bu talebi dillendirmeseydik, yapılabilir miydi bu?

Yapılamazdı elbette!

***

Daha o kadar çok işimiz var ki…

Bu ülkede zaman zaman bir takım isimler ortaya çıkıyor, toplumsal değerlerimize saldırılar düzenliyor. Kutsallarımız ayaklar altına alınıyor. Bunu yapanlar içinden milletvekilleri ve siyasi parti yöneticileri de çıkıyor.

Milletten gelen tepkiyi görünce de geri adım atıyorlar.

Demek ki, durmak yok, yola devam! Hatta belki de biraz daha arttırıp çeşitlendirmek gerekiyor bu tür tepkileri. Tabii, medeni ve hukuki mücadele metotlarını kullanarak!

Adam, hepimizin değerlerine mi saldırıyor?..

Mahkemeler var bu ülkede. El ele verip, tazminat davalarına boğmamız lazım.

Şehitlerimize ve gazilerimize saygısızlık edip, kutsallarımızı rencide mi ediyor?..

Meydanı dar etmemiz gerekiyor onlara.

Sizin, benim, hepimizin ortak sorumlulukları var. Bütün bu olan bitenler karşısında “bize ne” diyemeyiz. Bir köşeye çekilip oturamayız. Haksızlık karşısında susan Dilsiz Şeytan görüntüsüne bürünemeyiz.

Kimliğimizi ve kişiliğimizi korumak mı istiyoruz? Daha güzel bir Türkiye mi hayal ediyoruz? Çocuklarımızın geleceğini mi düşünüyoruz? Köpeksiz köyde değneksiz gezme hakkı vermemeliyiz kimseye! Hepinize iyi seneler…

<p>Grip vakaları arttı. Acil servislere  başvurular iki katına çıktı. Uzmanlara göre bu kış çetin ge

Grip vakalarında korkutan artış

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak