• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
21 Aralık 2021 Salı

TÜSİAD

Pek çok bunalım döneminde olduğu gibi TÜSİAD yine gündemde. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklama ile ciddi tartışmalara yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Biz sizin cinsinizi de cibilliyetinizi de biliyoruz." sözlerine muhatap oldu.

Nedir TÜSİAD? Kimlerden oluşur?..

Açık adı Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'dir. Kamu dışı milli gelirin yaklaşık yarısını oluşturur. Dış ticaretin de büyük bölümünü o gerçekleştirir. Üyeleri, 4 binin üzerinde şirketi temsil eder. Ama üye sayısı bunun çok altındadır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi geniş bir tabana oturmaz. Anadolu'nun tamamını temsil etmez. Üyeleri, paranın sahibi ve paraya yön veren kişilerdir.

Genel Merkezi de üyelerinin tamamına yakını da İstanbul'dadır. Başkent Ankara'da ise, Brüksel, Washington, Paris, Berlin ve Londra'da olduğu gibi sadece temsilciliği vardır. Bugünkü Başkanı 1963 Torino doğumlu ve İtalyan asıllı Simone Kaslowski'dir.

Halk arasında sıkça kullanılan "paran kadar konuş" ifadesinde olduğu gibidir durumu. Arkasında büyük kitleler olmamasına, bir avuç insandan oluşmasına rağmen, paranın gücüyle sesi fazla çıkar.

***

Bu özelliği ile TÜSİAD yaptığı açıklamalarla geçmişte siyaset müessesi üzerinde çok etkili oldu. Zaman zaman hükümetlere yön bile verdi. Ancak, son yaptığı açıklama ciddi bir tepki ile karşılaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sert bir cevap verdi:

"Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum. Kalkıp hükümete saldırmanın farklı versiyonunu kullanmayın. Bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibilliyetinizi de biliyoruz. Sizin derdiniz başka, bizimki bambaşka. Bu millet, bu fırsatı size vermeyecek."

Gerçekten son derece önemli ve içinde çok ciddi ve düşündürücü mesajlar taşıyan sözler bunlar.

TÜSİAD'ın derdi ne?

Özellikle muhalefet ve muhalif medya, bu sözlerin hiç üzerinde durmadı. Tersine, yaptığı açıklamayı mutlak doğru kabul edip, onun üzerinden iktidara veryansın etti.

Paranın sahipleri ile kendisine "sosyal demokrat" adını verenler birleşti. Marksist bir gelenekten gelen küsurat partileri bile TÜSİAD ile aynı kulvara girdi. Yıllarca "işçinin emekçinin sesi" olduğunu iddia eden yayın organları da TÜSİAD savunuculuğuna soyundu.

Sizce de yok mu bu işte bir gariplik!

Ne demek istedi Erdoğan, "Sizin derdiniz başka, bizimki bambaşka" derken? TÜSİAD'ın derdi ne?

Kimseden çıt çıkmadığına ve bu açıklamanın üzeri örtülmek istendiğine göre, TÜSİAD ile muhalefetin derdi aynı! Paranın baronları ile muhalefet, el ele, kol kola.

***

Bu ülkede faizler düşürülüyor. "Ohh, önümüz açıldı, artık daha rahat yatırım yapacağız" demesi gerekenler, en büyük tepkiyi ortaya koyuyor.

Türkiye istihdamın önünü açacak, ülkenin gençlerine, çocuklarımıza, torunlarımıza iş imkânları doğuracak bir ekonomik modele yelken açıyor. Yine en büyük tepki içeriden, destek vermesi gerekenlerden yükseliyor.

Birlikte takoz işlevi görmeye soyunuyorlar.

İçerideki para baronları ile "İşsizlik önlenmeli, gençlerin önü açılmalı" diyenler el ele veriyor.

Sahi, bu işte bir gariplik yok mu?

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu