• $8,7462
  • €10,2879
  • 492.488
  • 1399.64
22 Haziran 2021 Salı

Toplumsal müsilaj

Marmara'daki müsilaj belası ile mücadele sürüyor. Devlet temizleme kararlılığını ortaya koydu, bütün imkânlarını seferber etti.

Yakında kurtuluruz elbet.

Buna karşılık, başımızda bir başka bela var ki, ondan kurtulmak çok daha zor. Siyasetteki, sosyal medyadaki, toplumun bazı kesimlerindeki müsilajdan bahsediyorum. Her geçen gün daha da artıyor. Giderek yayılıyor...

Şu halimize bakın:

Koca koca siyasi parti liderleri ve yöneticileri, tiyatro peşinde. Buluyorlar birilerini, kameraların karşısına geçirip şov yaptırıyorlar. Yalanın, dolanın, gerçekleri alt üst edip çarpıtmanın bini bir para! Kimi yollara soğan döküyor. Kimi dükkan sahibini bir köşeye iterek tezgahın başına geçiyor, onun adına açıklamalar yapıyor. Kimisi de dudak uçuklatacak servetine rağmen kameralar karşısında "Yandım, bittim kül oldum, geçinemiyorum, açım" oyunu oynuyor.

Hepsi ortaya çıkıyor. Ama utanan kim? Oyun devam ediyor...

En büyük muhalefet partisinin lideri, ipe sapa gelmez açıklamalar yapıyor. Aklı, mantığı, uluslararası hukuku, devlet olma ciddiyetini bir kenara atıp işadamlarını tehdit ediyor. "Kanal İstanbul ihalesine giren yerli-yabancı işadamlarının paralarını ödemeyeceğiz" diyor. Hızını alamayıp mensup oldukları devletlerle de ilişkiyi keseceğini söyleyebiliyor.

Kimsenin karşısına geçip, "Ey mübarek, ABD'li, İngiliz, Fransız ve Almanlardan oluşan bir konsorsiyum işi alırsa bu devletlerin hepsi ile ilişkiyi kesecek misin?" türünden bir soru sormasına izin vermediği için, sallıyor sallayabildiği kadar.

Sonra da çıkıp "ABD ile ilişkileri biz düzelteceğiz" türünden laflar ediyor.

Bitti mi? Bitmedi elbette. Bir de sosyal medyada bazı gruplar var. Adeta tek amaçları ortalığı kirletmek! Hiçbir kutsalları ve değerleri yok. Sürekli yalan ve iftira üretiyorlar. Önlerine gelene "hırsız, rantçı, yalaka, yandaş, satılmış, tetikçi" türünden çirkin ifadelerle saldırıyorlar. Kendileri gibi düşünmeyen herkese her türlü hakareti yapmayı bir hak olarak görüyorlar.

Çirkin, hatta iğrençler.

Buna rağmen, kendilerine ağ sağlayan bazı sosyal medya devleri tarafından sırtları sıvazlanıyor. İçlerinde "mavi tık" alanlar bile var. Durum bu olunca, kirlilik ve salya dört bir yanı sarıyor.

Müsilajı belki kısa sürede temizleyebilirsiniz. Sıkıntının çaresi var, gerekli tedbirler devreye sokulmuş durumda. Ancak, siyaset ve sosyal medyadaki salya çok daha yoğun ve yayılmacı. Mücadelesi ve temizliği oldukça zor.

En büyük silahları düşmanlık ve cehalet. Bu iki vasıf ya da vasıfsızlık devreye girince, ortaya koydukları tahribat da büyük oluyor. Ahlaksız saldırılar ve galiz küfürler havada uçuşuyor...

Dört bir yanımızı saran bu illet, en az deniz salyası kadar önemli. Temizlemek zorundayız biz bunu. Kurtulmak mecburiyetindeyiz bu illetten. Toplumu içten içe kemiriyor çünkü! Bir değersizlik bataklığına doğru sürüklüyor...

Tıpkı deniz salyasında olduğu gibi "toplumsal müsilajla" mücadelede de güçlü bir seferberlik ilan etmek zorundayız. Devletin bütün imkânlarını devreye sokmak durumundayız.

Geç kalırsak iş işten geçecek çünkü!

<p>Her sporun bir tehlikesi vardır. Futboldaki tehlikelerden biri de topa kafa atmak. Sağlık açısınd

Futbolcularda demans tehdidi!

Özkan Demir'in gözünden TEKNOFEST İstanbul Festivali

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Eylül 2021)

Lüfer tezgaha çıktı: İşte ilk fiyatlar