• $9,4979
  • €11,0726
  • 548.67
  • 1519.25
15 Şubat 2018 Perşembe

Tillerson iyi niyetli ama…

Kuveyt

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bugün Türkiye’de. Türk-ABD ilişkilerinin son derece gergin olduğu bir ortamda Ankara’ya geldi. Belli ki gerilimi azaltmaya çalışacak. Bunun sinyallerini ise Koalisyon üyesi ülkelerin Kuveyt’de yaptığı “DEAŞ’la Mücadele Toplantısı’nda” verdi.

Yaptığı konuşmada Türkiye’ye çiçekler attı…

Zeytin dalı uzattı.

Ancak, bu defa işi çok zor. Ankara’da devletin zirvesinden yapılan açıklamalar, meselenin çiçek ve zeytin dalı uzatmakla çözülemeyeceğini gösteriyor. Türkiye artık Amerika’dan laf değil icraat bekliyor. Ziya Paşa’nın dillendirdiği “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” anlayışı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin zirvesine hakim olmuş durumda.

İşte bu noktada, Kuveyt’te birlikte olduğumuz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sordum:

-ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Ankara’da yapılacak görüşmelerden ne bekliyorsunuz?

“Ben, ABD Dışişleri Bakanı’nın samimi çaba gösterip, ilişkileri düzeltmek istediğinden eminim” cevabını verdi:

-Fakat bu işler sadece Rex Tillerson’a bağlı değil.

Doğru, Bakan Çavuşoğlu’nun ne kadar haklı olduğunu son günlerde yaşıyor ve sıkça görüyoruz. Amerika, Bremen Mızıkacıları’na dönmüş durumda. Son günlerde her kafadan ayrı bir ses çıkıyor…

Birinin söylediğini diğeri tekzip ediyor.

Bir generali farklı, diğeri farklı telden çalıyor.

Bizzat Başkan Trump’ın verdiği sözler bile çiğneniyor, yerine getirilmiyor.

Hangi birine inanacaksınız? Kimin verdiği söze itibar edeceksiniz? Başkan’ı mı, Dışişleri Bakanı’nı mı, yoksa Savunma Bakanı’nı mı ciddiye alacaksınız?

Birinin söylediği ve yaptığı diğerini tutmuyor ki!

***

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu işler sadece Tillerson’a bağlı değil” derken o kadar haklı ki…

Tillerson, Başkan Trump’ın Kudüs kararına da karşıydı. Ancak, bu adımın atılmasını engelleyemedi, hiçbir etkisi olmadı.

Trump’a danışmanlık yapan damadı Jared Kushner, pek çok kişiyi by-pass etti, Kudüs kararın alınmasını sağladı.

Bitmedi, dahası var…

Biliyorsunuz, ABD’nin Katar kararı açıklandığında, biz dahil herkes için sürpriz oldu. Bu karara şaşıranların arasına Dışişleri Bakanı Tillerson’ı da koyabiliriz. Karar açıklanana kadar O da bilmiyordu. Ancak, Trump’ın danışman olan damadı Kushner’in, ABD’nin atacağı bu adımdan iki gün önce haberi vardı. Damat, Washington’ın alacağı kararı Dışişleri Bakanı ile bile paylaşmadı.

İşte Amerika bugün böyle bir durumda!..

Başkalarıyla olduğu gibi, kendi içinde de oldukça ciddi sıkıntıları var. Bugün Ankara’da görüşmeler yapacak olan Tillerson’ın bile, bize vereceği sözlerin ne kadarının yerine geleceği konusunda kuşkularının bulunduğunu söyleyebiliriz!

***

ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’de yapacağı temaslar ve ardından kameraların karşısına geçip söyleyecekleri elbette önemli.

Ama her şey demek değil.

Bu temaslar sırasında asıl önemli olan Türkiye’nin ortaya koyacağı tavır. Çünkü, bu defa Tillerson ve ekibi beklediğinden çok daha sert bir tepkiyle karşılaşacak. Üstelik, sadece tepki koymakla kalınmayacak, bunun muhtemel sonuçları da açık ve net olarak Amerikalılara iletilecek.

ABD Dışişleri Bakanı’nın rolü, daha çok Türkiye’den alacağı “Artık bıçak kemiğe dayandı” mesajını Beyaz Saray’a ulaştırmak olacak.

Ve bu son uyarı olacak. ABD’nin tavırları değişirse mesele yok. Ankara, zaten çatışma istemiyor, iki ülke arasındaki ilişkinin “müttefik” kelimesinin ruhuna uygun bir şekilde devamını arzu ediyor.

Amerika buna rağmen attığı adımlarla “Biz müttefik değiliz” mesajını vermeye ve canımızı acıtmaya devam ederse, ısrar etmenin de anlamı yok. Türkiye kendisine yeni müttefikler bulacak ve yoluna devam edecek. Kamuoyu da buna çoktan hazır.

<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu