• $9,2882
  • €10,7738
  • 527.431
  • 1412.24
1 Ekim 2014 Çarşamba

Tevrat ve IŞİD gerçeği

Bütün dünya, IŞİD’le meşgul. Ülkeler bir araya geliyor, toplantı üzerine toplantı yapılıyor, çare üzerine çare aranıyor. Bu arada, örgüte yönelik operasyonlar da devam ediyor. Pentagon Sözcüsü, belki de yıllar sürecek bir mücadeleden söz ediyor.
Doğru, çünkü IŞİD bu günün değil, yılların biriktirip bugüne getirdiği bir sorun! Irak’ın işgali, Suriye’de Esad zulmünün artması, hatta Mısır’daki askeri darbe ile tetiklenen sebepleri var…
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise, soruna daha geniş açıdan bakıyor. “Bunlar, normal şartlarda İslam dünyasında ortaya çıkan hareketler değil” değerlendirmesini yapıyor:
-Bunlar, şiddetin, işgalin, sömürgelerin gölgesinde, yaralı bilinçlerin ve ölümcül kimliklerin, cehaletle buluşarak meydana getirdiği hareketlerdir.
Ardından ekliyor:
-Tarihi sebeplerini hepimiz biliyoruz.
Gerçekten de IŞİD, Boko Haram, ŞEBAP ya da Hursiler’in yok aslında birbirlerinden farkları. Hepsinin ortak yanı, geçmişte Batılı emperyalist güçlerin gerçekleştirdiği işgallerin ortaya çıkardığı travmaların içinden doğmuş olmaları.
Yani…
İslam dünyasında bu tür örgütlerin ortaya çıkmasında Batı'nın payı büyük!
Nitekim, IŞİD de göz göre göre, göstere göstere geldi. Türkiye, ABD başta olmak üzere Batılı ülkeleri yıllarca uyardı. Irak’ta Maliki, Suriye’de Esad’ın uyguladığı politikaların, aşırılıkları doğuracağını söyledi. Acil tedbir alınması gerektiğini anlattı. Dinleyen ve umursayan olmadı.
Sonuç ortada: Türkiye haklı çıktı. Gelinen noktada Batı dünyası hop oturup, hop kalkıyor. Mücadele stratejileri geliştiriyor. Ama bölgeyi ve bölgenin hassasiyetlerini bilmediği için yanlışlara devam ediyor.
* * *
Mekke’de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile uzun uzun sohbet ettik. Önemli tespitleri var. Önce bir noktanın altını çiziyor:
-Hiç kimse, şiddeti kutsayan, vahşeti takdis eden ahlak ve hukuk tanımayan, başka bir inanca karşı soykırım uygulayan, peygamber mezarlarını bombalamayı ibadet kabul eden bir anlayışın, İslâm’dan ya da İslami herhangi bir mezhepten neşet ettiğini söyleyemez.
Sonra, dikkatlerin çok önemli bir noktaya çevrilmesine yol açacak sözler söylüyor:
-İnsanlık, bu tür din yorumlarına çok da yabancı değil. Neredeyse bir asra yakındır İslâm dünyasındaki bütün olumsuzlukların sebebi olarak gösterilen, bizatihi başka bir milletin toprakları üzerinde bir başka ülkenin kurulması, tam da böyle bir Tevrat yorumundan kaynaklanmıştır aslında.
Görmez, bu kadarla bıraktı. Daha fazla ayrıntıya girmedi. Gerisini tamamlamak da bize düşüyor şimdi:
Bugün bu tabloyu ortaya çıkaran IŞİD kafası ile Tevrat’ın “Vaat edilmiş topraklar” söylemi arasında herhangi bir fark var mı?
Tevrat söyleminin, bölgedeki yansımalarını hep birlikte yaşadık. “Bu topraklar bize vaat edilmiştir” diyenler, bölgeyi kan ve ateş çemberine çevirdiler. İlahi bir çağrıya uyduklarını düşünerek, her türlü şiddeti meşru gördüler. Hep, “Rabbin vaat ettiği devletimizi kuralım da nasıl kurarsak kuralım” anlayışı içinde hareket ettiler.
Peki dünya ne yaptı?
Bu anlayışın ortaya koyduğu vahşet ve şiddeti destekledi. IŞİD benzeri bu kafayı “meşru” gördü.
Bugün bölgede IŞİD benzeri birtakım örgütler cirit atıyorsa, yıllardır sürdürülen bu standartsızlığın da büyük payı var.
* * *
Diyanet İşleri Başkanı’nın dediği gibi, İslâm, yeryüzüne güven ve barış getiren bir din. Ama bugün o hale getirildi ki, İslâm’ın varlığı bir güvenlik ve meşruiyet tartışması olarak algılanıyor ve tartışılıyor.
Batı alt yapısını oluşturdu. “Ben İslam adına hareket ediyorum” diyenler de üzerine tüy dikti.
Son derece yanlış bir algı oluşturuldu. Üstelik bu algı, içimizden bazılarını bile esir aldı.
İslâm dünyasının, şimdi vakit geçirmeden IŞİD türü örgütleri ortaya çıkaran sebepleri masaya yatırıp, enine boyuna tartışması gerekiyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu