• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
20 Ağustos 2015 Perşembe

Terörün arka planı

Maalesef, şehit haberleri peş peşe geliyor, Türkiye’nin yüreği yanıyor. Dün de Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçeleri arasında yola döşenen mayın patlatıldı. 8 askerimiz daha şehit edildi.
Dün Başbakan Davutoğlu ile birlikteydik. Terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen son 30 yılın “en büyük meydan okumasından” bahsetti.
Doğru, büyük bir meydan okuma var. Sadece PKK değil, DAEŞ ve DHKP-C dahil, dört bir yandan saldırıyorlar.
Üstelik bu defa çıtayı da yüksek tutuyorlar. Bu saldırılarla birlikte “özerklik” iddiaları da peş peşe geliyor.
Ama dikkat edin, çok ilginç bir nokta daha var:
Özerklik ilanı bildirisi okuyanın yanında sadece birkaç kişi oluyor. O da elindeki kâğıttan son bölümleri okumadan bitiriyor. Gerilim içinde ve kendine güveni yok. Bildiriyi okuduktan sonra da sırra kadem basıyor.
Ardından yakalanıp gözaltına alınıyor. Hakkında gerekli işlemler yapılıyor. Adalete teslim ediliyor.
Demek ki…
İddiaların büyüklüğü bir yana, o özerklik ilan edilen yerlerde halen devlet otoritesi var. Sadece belli gruplar ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Sokaklara hendekler kazılıp, pusular kuruluyor. Halk ise sokaklara dökülmüyor. İstiyorlar, uğraşıyorlar ama bunu başaramıyorlar.
Elbette çatışmalar çıkıyor, elbette direnenler oluyor. Ancak, sonuçta tablo değişmiyor. Açılan hendekler kapatılıyor. Güvenlik kuvvetleri gerekli tedbirleri aldıktan sonra hayat normale dönüyor.
-
Bizim bazı medya organlarımız ise ateşe benzin taşımakla meşgul…
Açıyorsunuz gazeteyi, hendek ve barikat fotoğraflarıyla dolu. Dehşet verici ve insanın kanını donduran görüntülerden geçilmiyor. Araya ortalıkta uzun namlulu silahlarla dolaşan birkaç terörist yerleştirilince de durum iyice korkutucu bir hâl alıyor.
Evet, bunlar doğru…
Evet, bunlar yaşanıyor…
Ancak, o görüntüler öyle kalmıyor. Barikatlar temizleniyor, hendekler dolduruluyor. Ortalıkta gezen silahlı teröristler de ya kaçıyor, ya yakalanıyor ya da kaçtıkları yerlerde etkisiz hale getiriliyorlar.
Ama bazı gazete ve televizyonlarda buna yönelik hiçbir haber yok. Ortalık, şehit haberleri, hendek ve barikat fotoğraflarından geçilmiyor.
Zaten terörist de bunu istiyor!
-
Bu arada, HDP ve PKK’lılar panik halinde Avrupa’ya koşuyorlar. Malum bazı isimlerin kapılarını çalıyorlar. Hepsi de operasyonların durdurulması için Türkiye’ye baskı yapılmasını istiyor.
Niye, neden, niçin?..
Çünkü madalyonun diğer yüzünde başka gerçekler var. Bunlar Kandil başta olmak üzere, PKK’nın üs olarak kullandığı alanların görüntüleri! Yerle bir olmuş, enkaz haline gelmiş, perişan ve darmadağınık!
Biz her gün şehit haberleriyle uyanıyoruz ama…
Etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili rakamlar, çok kabarık. Hatta dudak uçuklatıcı kadar yüksek. Devletin tepesi de, can güvenlikleri için Kandil’i terk eden terör baronları da, HDP yöneticileri de bunu biliyorlar.
Terör destekçilerinin son günlerdeki sertleşmelerinin altında bu gerçek yatıyor. Her şeye rağmen kuyruğu dik tutmaya çalışıyorlar!
-
Sözün kısası…
Bölgede ve sınırlarımızın ötesinde teröre karşı gerçekten büyük ve ciddi bir mücadele yürütülüyor. Üstelik, devletin tepesinde de kararlılık hâkim. Dün Başbakan Davutoğlu üzerine basa basa birkaç defa altını çizdi:
-Şehirlerde de, kırsal alanda da, kamu düzenini sağlayana kadar mücadeleye devam edeceğiz.
Şimdi bir başka noktanın altını da yılların gazetecisi olarak ben çizmek istiyorum. Tamam görevimizi yapalım. Hiç itirazım yok, kamuoyunu bilgilendirelim. Ama dünyanın her tarafında olduğu gibi bunu yaparken terörün ekmeğine yağ sürmeyelim. Çünkü terörle mücadele sadece güvenlik kuvvetleriyle olmuyor. Bizim de sorumluluğumuz var!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar