• $32,1864
  • €34,9663
  • 2508.66
  • 10895.3
18 Ekim 2022 Salı

Tehdit, hep tehdit...

MHP'den CHP'ye geçen Mansur Yavaş, kısa sürede partiye çok iyi uyum sağladı. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yargı mensupları, bürokratlar ve biz gazetecileri tehdit ederken, O da fakir-fukaraya, garip gurebaya yöneldi. Büyük ve görülmemiş bir skandalın altına imza attı. Yaptığı sosyal yardımları kesti.

Olayın hikâyesi kısa ve net aslında...

Mansur Yavaş, Ankara'da suyu ucuzlatma vaadiyle seçildi. Son derece iddialı sözler kullandı. Halkın köylerde kuruşla su kullanacağını söyledi. "Yaparım, ederim, olacak" türünden meydan okumalar sergiledi.

Sonrası malum. Suya zam üstüne zam geldi, faturalar katlandıkça katlandı. Ankara, su fiyatında bütün belediyeleri solladı. AK Parti ve MHP'li belediye meclis üyeleri de bir önerge verip, Ankara'daki su fiyatlarında yüzde 50 indirim kararı aldı. Mansur Yavaş veto etti. Belediye Meclisi tekrar aynı kararı alıp veto hakkı kalmayınca da mahkemeye gitti.

Sonra afişler ve pankartlar ortaya çıktı. Yavaş döneminde belediyeye doldurulan binlerce işçi harekete geçti, Şehri "Ankara'yı susuz bırakacaklar. Amaç belediyeyi çalışamaz hale getirmek, engellemek" afiş ve pankartları ile donattı.

Yetmedi, algı belediyeciliğinin zirvesine çıkılıp, milli irade "yasa dışı" ilan edildi. Tek övünç kaynakları olan sosyal belediyecilik rafa kaldırılarak, garibana yapılan sosyal yardımlar kesildi. Belediyeden yardım alanlara şu mesaj gönderildi:

"Meclis'te alınan yasa dışı kararla su ücretleri indirilmiştir. Sosyal yardımları kesmek durumunda kaldık."

Şimdi sıkı durun. Ne yapıldı biliyor musunuz? Yardımları kesilen vatandaşlara AK Partili belediyeler adres olarak gösterildi, "gidin yardımı onlardan alın" denildi.

Gerçekten para mı yoktu, belediye bu kadar zor durumda mıydı?

Tabii ki değil. Çünkü bu ay belediyelere gönderilen Hazine payı yüzde 50-60 oranında artırılarak gitti.

***

İşte, sosyal medya ve algı belediyeciliği dediğimiz bu!

Bir yandan "Halk perişan, zamlar yağıyor" de, diğer yandan zammın en ağırını yap. Bir taraftan dışarıdan aldığımız doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki yükselmeyi diline dola, diğer taraftan dağdan gelen suya daha fazla zam bindir. Doğal gazın yüzde 80, elektriğin de yüzde 30'unu devlet karşılarken, sen bir kuruşluk fedakârlıkta bulunma. Üstelik verdiğin sözleri unut, bütün sorumluluğu iktidara yüklemeye çalış.

Çözüm üretme, yan gelip yat!

Peki, sonuçta ne oldu? Bütçeleri Büyükşehir'den çok kısıtlı olan Mamak, Keçiören, Altındağ, Sincan'ın AK Partili belediye başkanları "tamam" dediler. Mansur Yavaş'ın ortada bıraktığı garibanlara sahip çıktılar. "Biz sizi aç ve açıkta bırakmayız" diyerek, telefon numaraları ve linkler paylaştılar.

Yaldızlar döküldü, Ankara'daki algı belediyeciliği çöktü.

Zaten Başkent'te yapılan ciddi bir yatırım yok. En çok övündükleri sosyal yardımlar da gitti. Mahsur Yavaş, milletin karşısına geçip ne diyecek şimdi?

"ASKİ, su, batıyoruz, kem-küm" diyerek mi vaziyeti idare edecek? "Sen vatandaşa kuruşla su vaat edip, aslında onların sırtına binerek sadece yapacağın zamlara güvenerek mi belediye başkanı oldun" demezler mi adama?

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)