• $13,402
  • €15,2012
  • 768.876
  • 1842.41
3 Eylül 2015 Perşembe

Tam paralel işi oyun

Haber uçursunlar sana, “kaç” desinler. Atla özel uçağına, rotanı İngiltere’ye çevir. O arada gazetene talimat ver, “Türkiye İŞİD’i destekliyor” diye bir haber yapsın. “Havan topu” diye sondaj borularının fotoğraflarını yayınlasın. Sanayide kullanılan kabloların altına ise “silahların elektrik aksamı” diye yazsın.

Operasyon başlayınca da feryadı bas:
-Biz İŞİD’e gönderilen silah malzemelerinin fotoğraflarını yayınladık. Başımıza bu geldi. Özgür basın susturulamaz…
Kısacası…
Kendini kurtarmak ve aklamak için ülkeni karala. Aslı astarı olmayan iddialarla Türkiye’ye batıya jurnalle. Kamuoyunda farklı bir algı oluşturmak için çabala…
Aylardır uyguladıkları strateji bu.
Oysa, gerçekler tam tersi. Türkiye, bunların “destekliyor” dediği DAEŞ’le ciddi bir mücadele içinde. Dün Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ile birlikteydik. Öğrendik ki, DAEŞ’e katılmak için dünyanın 85 ülkesinden Türkiye’ye gelen tam 2.122 kişi yakalanmış ve sınır dışı edilmiş. DAEŞ’in tepesinde patlayan top mermileri ile uçaklarımızın düzenlediği operasyonları saymıyorum.
Demem o ki…
Geçti artık, bunlar eskidi. Olmuyor, paralelin yeni taktikler geliştirmesi, yeni oyunlar planlaması gerekiyor.
* * *
Dün, Göç İdaresi Genel Müdürü Toros başka bilgiler de verdi…
Batılı ülkelerin vatandaşları da dahil 112 ülkeden, DAEŞ’e katılması muhtemel 20 bine yakın kişiye “Türkiye’ye giriş yasağı” konulmuş durumda. Dışişleri Bakanlığı, istihbarat birimleri ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü hummalı bir faaliyet içinde. Gelen bilgiler güncelleniyor, sayı giderek kabarıyor.
Üstelik, Genel Müdür Toros şikayetçi. Batılı pek çok ülkenin bu mücadelede Türkiye’ye yeteri kadar yardımcı olmadığını söylüyor:
-Bize zamanında bilgi vermiyorlar. Çoğu zaman da uçak inip ilgili kişi Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra bizi uyarıyorlar.
Toros, Batıya daha sıkı işbirliği çağrısı yapıyor…
Bunlar suçlamaya devam ediyor!
* * *
Sıkıntı büyük, bölgede 2. Dünya Savaşından bu yana en büyük göçmen ve düzensiz göç krizi yaşanıyor. Son 5 yıl içinde Akdeniz’den Avrupa’ya geçmek isteyen binlerce kişi boğularak öldü. Sadece 2015 Yılı’nda Ege Denizi’nde boğulan kaçak göçmenlerin sayısı 100’e yaklaştı. Türkiye, hem geçiş ülkesi, hem de hedef ülkelerden biri. Sınırlarımız içinde geçen yıl tam 58 bin 647 kaçak göçmen yakalandı. Üzerine bir de sırf kayıtlı olanların sayısı 2 milyona ulaşan Suriyelileri koyun.
Tam istismar edilecek bir tablo!
Rakamlara baktığınızda, Türkiye ortaya çıkan bu sıkıntıyı yine de başarıyla idare ediyor. Üstelik, konunun insani boyutlarını da ihmal etmeden!
Batı ise çok farklı bir noktada…
Ya kaçak göçmen taşıyan gemileri batırmayı tartışıyorlar, ya da geçiş yollarını kesmek için donanmalarını nasıl güçlendireceklerini. Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, bu yaklaşımı “Onlar sıkıntı çeksin, biz çekmeyelim” anlayışı olarak yorulmuyor:
-Batı bu konuda sürekli olarak kale duvarları örmeye çalışıyor.
Maalesef durum bu!..
İçimizdeki belli merkezler ise, bu küresel sıkıntıdan Türkiye aleyhine malzeme çıkartma peşinde. Batının gayri insani tutumuna gözlerini kapatıp, “Türkiye’ye nasıl vururuz” hesapları yapıyorlar.
* * *
Elbette Türkiye de pek çok ülke gibi “Bu düzensiz göçle nasıl mücadele ederiz?” sorusuna cevaplar arıyor. Kaçaklar için Türkiye rotasının caydırıcılığını artırmaya çalışıyor.
Ama bunu yaparken Toros’un da ortaya koyduğu gibi batıdan çok önemli bir farkımız var. Biz sık sık yaşanan trajedileri ortadan kaldırma amacı güdüyoruz; batı ise “Bu insanları sınırlarımızdan nasıl uzak tutarız” yaklaşımı içinde.
Bunları yaparken elbette alkış bekleyen yok. Bu millet, tarihte nasıl davrandıysa, bugün de onu yapıyor. Süslü nutuklar atıp, büyük söylemlerin arkasına sığınanlar da bu kargaşa içinde arkaya geçip puan toplama peşinde. Onlar, meşreplerinin gereğini yerine getiriyorlar.
Millet bütün bu olan bitenin farkında.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı