• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
8 Şubat 2024 Perşembe

Talimat Kandil'den

Gazeteciyiz, bazen ilişkilerimizi ve kulis bilgilerini kullanarak aldığımız bilgileri yazıyoruz. Bazen de açık kaynaklara bakıp, olan biteni görüyor ve üzerine yorumlar yapıyoruz.

PKK, Kandil, KCK ve DEM Parti çok uzak olduğumuz yapılar. Zaten ülke ve ülke menfaatleri ile kavgalı gruplar bunlar. Kendi payıma söylüyorum, oralardan kulis bilgisi alabilmem imkânsız. Ama açık kaynaklara bakınca görülüyor zaten her şey ayan beyan.

Biliyorsunuz, DEM Parti yerel seçimde kendi adaylarını çıkaracağını ilan etti. Açıkçası, hep tereddütle baktım bu açıklamaya. Bu arada cezaevindeki Selahattin Demirtaş da kendi adına eşi Başak Demirtaş'ı sürdü piyasaya. "Ben de adayım" açılamasını yaptırdı. Aslında bu bir çıkıştı, etkisini sürdürebilmek için "Ben de buradayım" mesajını verdi.

Bu çıkış, parti içinde taraftar da buldu. Artık ittifaklardan vazgeçip, CHP'nin peşine takılmanın bırakılmasını söyleyenler çıktı DEM'in içinden.

Ama üst irade olan Kandil devreye girdi. "Hayır" dedi. Başak Demirtaş da adaylıktan vazgeçtiğini açıklamak zorunda kaldı.

Tartışma bitti.

Artık, DEM Parti aday çıkartsa da "göstermelik" olur, pazarlıklar ve ittifaklar devam eder. Kandil'den emir böyle geldi çünkü.

***

Hikâye değil bu anlattıklarım. Açık kaynaklardan elde edilen oldukça net bilgiler...

Teröristbaşı Mustafa Karasu'nun yaptığı açıklamada zaten belirtiliyor. Üstelik Karasu bu açıklamayı, Başak Demirtaş'ın çekilmesinden bir gün önce yaptı.

Karasu, önce yakın zamanda "Emek ve Özgürlük İttifakı" kurduklarından bahsetti. Bunu çok önemsediğinin altını çizdi. "Demokrasi güçleri ile ittifak içinde olmak, onlarla birlikte hareket etmek, çok ama çok önemli. Sorunun çözümünün buradan geçtiği bilinmeli" dedi.

Sonra da uzun süredir her yerde ittifak stratejisi izlediklerini belirterek, adını vermeden CHP ile yapılan ittifakı kutsadı. Ardından DEM Parti'ye talimatlarını sıraladı:

"Bu seçimlerde de (31 Mart'ta) bunlara dikkat etmek gerekiyor. İttifak ve ortaklaşma konusunda herkes hassas olmalı. Var olan ittifakları sahiplenerek, değer vererek, bu mücadeleyi yürütmek gerekiyor."

Yetmedi, Selahattin Demirtaş, Başak Demirtaş ve onlar gibi düşünenlere de açıktan mesaj verdi:

"Bazı çevreler 'İttifaklar tırtıklayabilir, ittifaklar şöyle böyle' diyorlar. Bunlara kulak verilmemeli. İttifakları tu-kaka eden, ittifakları kötüleyen anlayışlar dost değildir. İyiliğimizi isteyenler değildir."

Bu çok önemli bir gelişme ve bunlar çok önemli sözler! Elbette önümüzdeki günlerde DEM Parti ve tabanı içinde ciddi tartışmalara yol açacak. Çünkü Kandil, Selahattin Demirtaş ve O'nun gibi düşünenleri çok ağır bir dille suçladı.

Neler olup biteceğini izleyip göreceğiz!

Biz yine ittifak konusuna dönersek, şu an için CHP de İmamoğlu da rahatladı diyebiliriz. DEM Parti aday çıkarsa da belli ki arkasında durmayacak. CHP'ye destek verecek.

Peki, karşılığında ne alacak? CHP'nin vereceği tavizler, tabanda ve seçmende nasıl bir tepkiye yol açacak?

Elbette getireceklerinin yanında götürecekleri de olacak. Şunun şurasında 31 Mart'a kadar çok fazla zaman kalmadı, bekleyip göreceğiz.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi