• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
8 Kasım 2023 Çarşamba

Talihsiz Ankara

Hep aynı oyun, aynı tiyatro: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş anket yaptırmış, "Yine geliyoruz" diyor. Biliyorsunuz, genel seçim gecesi de aynısını yapmışlardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte kameraların karşısına geçip, "Aramızda kalsın" demişlerdi:

-Seçimi kazandık geliyoruz.

Sonra da usulca çaktırmadan ortadan kaybolup gitmişlerdi. Yerel seçim sonrası Ankara'da aynı manzara ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

Dün Ak Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan'la birlikteydik. Sorduk, irdeledik, bir Ankara fotoğrafı çekmeye çalıştık. Gördük ki, durum Mansur Yavaş'ın dediği gibi değil. Bakın bunu Özcan'ın verdiği bilgiye göre değil, verdiği rakamlara dayanarak söylüyorum.

Genel seçim öncesi, Ankara'da Mansur Yavaş'a güven yüzde 50'nin üzerindeydi. Zaman içinde aşındı ve yüzde 50'nin altına düştü. Şu anda yüzde 47,5 ve hızla aşağı doğru iniyor. Üstelik karşısına çıkacak adayın henüz belli olmamasına rağmen!

Neden mi? Çünkü şapka düştü ve kel göründü artık!

Mansur Yavaş göreve geldiğinde, 30 büyükşehir arasında Ankara 10. sıradaydı. İne ine 27. sıraya kadar düştü. Bütçe performansına göre yapılan değerlendirme maalesef bu.

Ve Ankara her geçen gün daha da kötüye doğru gidiyor...

***

Seçim öncesi ve sonrasında bir algı oluşturulmuştu. Mansur Yavaş için "Şeffaf ve dürüst başkan" sloganları atılıyordu. Zaman içinde o da yıkıldı gitti.

Hakan Han Özcan'ın verdiği bilgiye göre, 2021 yılındaki ihalelerin yüzde 88'i "adrese teslim" olarak yapıldı. 2022'de de yüzde 76 olanak gerçekleşti. Bunların tamamının belgeleri toplanıp derlenmiş durumda.

Denetim raporları var. Savcılığa 42 adet suç duyurusu yapıldı.

Bitmedi, Hakan Han Özcan, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde sadece bir aileye onlarca ihale verildiğine dair bir açıklama yaptı. Hâlâ bu konuda Mansur Yavaş'tan cevap bekliyor.

Ayrıca, elde daha çok malzeme var. Ak Parti adayı belli olup sahaya indiğinde hepsi ortaya dökülecek.

Heybe alabildiğine dolu kısacası...

***

Sıkıştı mı Mansur Yavaş ve çevresi sürekli olarak "engelleniyoruz" bahanesine sarılıyor...

Oysa bu da bir başka algı operasyonu. Kimsenin engellediği filan yok. Belediye Meclisi'nde kendisine her türlü yetki verildi. Kredi talepleri onaylanıyor. Bütçesinin yüzde 85'ini merkezi idare veriyor. Yaptığı hatalı bütçe bile Cumhur İttifakı tarafından düzeltildi. Ama hiçbir sözünü yerine getiremedi. Önümüzdeki günlerde bunların tamamı ortaya dökülecek.

İlaveten aldığı kredilerin hesabı sorulacak. "Ne yaptın?" denilecek. Daha önce Hakan Han Özcan'ın dile getirdiği o kredilerle bankalarda gerçekleştirilen faiz oyunları masaya yatırılacak. Halk Ekmek'teki skandal, belediyeye rüşvetle eleman alma iddiaları, haraç mezat satılan belediye emlakleri tek tek sorgulanacak.

Daha pek konu var. Bakın Ankara'nın kanayan yarası haline gelen kapatılan mazgallardan bile bahsetmedim.

Demem o ki, Yavaş'ın "Yeniden geliyorum" açıklamasının ayakları pek yere basmıyor. Kendisini sıkıntılı günler bekliyor. Çünkü Özcan, "Partimiz kimi aday gösterirse göstersin, biz Ankara'da bu seçimi alacağız" iddiasında.

<p>İşgalci İsrail ile Hamas arasında sona eren insani aranın ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne

Gazze'ye 100 tırlık ilk yardım konvoyu ulaştı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi