• $8,8426
  • €10,3692
  • 496.64
  • 1384.68
26 Ağustos 2021 Perşembe

Taliban tehlikesi!

Peşinen belirteyim de kimse kirletmeye kalkmasın: Ne Taliban, ne de başka bir örgüt umurumda bile değil. Kimseyi aklamak, kimsenin yanlışına sahip çıkmak gibi bir düşünce içinde hiçbir zaman olmadım.

Ama bir takım gerçekleri hatırlatmak, unutulanların altını çizmek, doğru ve vicdani olanları yazmak da benim görevim!

Bakıyorum her yerde bir "Taliban tehlikesinden" bahsediliyor...

Ne bu Taliban? Nasıl ortaya çıktı? Kimlerden oluşuyor?

Bunlar genellikle Sovyet İşgalinde katledilen 1 milyonun üzerindeki Afganlıların çocukları. Bütün bölge halkı gibi dehşet ve vahşet içinde büyüdüler. Üstelik, annesiz ve babasız. Oradan buraya savruldular. Hiçbir zaman bir aileleri olmadı.

Sonra bölgeye Amerika Birleşik Devletleri geldi. O da Sovyetler Birliği'nden farklı davranmadı. Emperyalist amaçlarla bölgeyi sömürdü. Halka alabildiğine baskı yaptı. Bölge insanının değerleri ile savaştı. Amerika da binlerce insanı katletti. Çekilirken bile Kabil Havaalanı'nda halkın üzerine ateş açtı.

İşte bu iki emperyalist güç el ele verdi. Taliban gerçeğini oluşturdu!

Üstelik ellerindeki silahlar da onlara ait.

Çok önemli bir ayrıntıyı kaçırmamışınızdır umarım. Televizyonlarda görüntüleri yayınlandı. Amerikalılar çekilirken, evlere yığılan milyarlarca dolar ortaya çıktı. Bunlar açığa dökülenler. Bizzat benim bildiğim çok daha fazlası var.

"Kimin parası bunlar" derseniz, Amerikalıların pis işleri için kullandığı dolarlar! Bir kısmı uyuşturucudan elde edildi. Bir kısmı da Afganistan'ın başına getirdikleri piyonlarına halka yaptıkları zulüm karşılığı ödül olarak dağıtıldı.

Böyle bir Afganistan gerçeği var karşımızda!

Biz ise, bu gerçeklere karşı kafamızı kuma gömüp, "Taliban tehlikesini" tartışıyoruz...

Peki, tartıştıranlar kim?

O bölgeye kan ve gözyaşı götüren, milyonlarca insanı katleden, halka zulmedip birbirleri ile güç mücadelesi veren, kirli dolarları ile kirli oyunlar tezgâhlayan ve bölgeyi silah deposu haline getiren emperyalist güçler.

En garibime giden ve komik olan şu ki, koca koca adamlar ekranlara çıkıyor, değerlendirmeler yapıyorlar: Hepsi farklı ifadelerle de olsa, halkın Taliban'a karşı öfkesinden ve tepkisinden bahsediyorlar.

"Hadi oradan" derler adama. Böyle bir öfke söz konusu olsaydı, Taliban kendisinden kat be kat üstün olan güçler ve ABD'ye rağmen, bütün Afganistan'ı bu kadar rahat ele geçirebilir miydi?

Demek ki Afganistan gerçeği, bugün tartıştıklarımızdan çok farklı!

Olan biteni doğru okuyabilmek için, başkalarının elimize verdiği gözlükleri çıkarıp, kendi gözümüzle bölgeye bakmamız lazım.

Ne dedi Başkan Erdoğan, İslam İşbirliği Forumu'na gönderdiği mesajda?

Aynen şu ifadeyi kullandı:

-Müslümanlara yakışan, basiret ve ferasetle hareket ederek, emperyalistlerin bizleri çekmek istedikleri tuzaklara düşmemektir.

Ve devam etti:

-Şahit oldukları adaletsizlikler karşısında seslerini daha fazla yükseltmeliler.

Demek ki, onların önümüze koyduğu tabloya değil, çıplak gerçekliğe bakacağız. İşte o zaman önümüze çok farklı ve doğru bir fotoğraf çıkacaktır. İllüzyonlara ve algılara değil, olgulara bakalım...

<p>Bu programda ezber yok, kimin ne konuşacağı belli değil. aksam.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Serka

'Ortaya Karışık' Başladı

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün