• $31,1256
  • €33,8267
  • 2033.04
  • 9370.71
31 Ocak 2024 Çarşamba

Taahhütname

Tam 150 sayfa. İçinde neler yapılacağı ve nasıl yapılacağı yazılı. Kitap haline getirilmiş. Üzerinde de "AK Parti 2024 Yerel Seçimleri Beyannamesi" yazıyor.

Ben buna taahhütname diyeceğim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kürsüye çıkıp, seçimlere iki ay kala bu taahhütnameyi vatandaşla paylaştı. Tabii ki tamamını okumadı. Ana başlıklarını sıraladı...

Özetle "Üretken, adil, erişilebilir, vizyoner, şefkatli, sürdürülebilir, yenilikçi, kalkınmacı, çağdaş, güçlü, kapsayıcı, dinamik ve vatansever" belediyecilik anlayışını anlattı. "İnsan şehrin, şehir de insanın aynasıdır" dedi.

O toplantıya üst geçitlere ve panolara asılan afişler arasından geçerek gittik. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş her yeri donatmıştı. Hepsinde, "Yaptık, ettik, oldu, bitti" gibi ifadeler yer alıyordu. Bazılarında, 30 yıllık, 40 yıllık sorunların çözüldüğü iddia ediliyordu.

Erdoğan da isim vermeden, genel olarak bu afişlerde yer alan anlayışa temas etti. "Millet, hizmet yerine afişlere bakmaktan bıktı. Şehirlere 5 yılda neler kaybettirdiklerini herkes yaşayarak gördü" dedi:

-Şehirlerimizi, şovlardan ve hizmetsizlik girdabından kurtaracağız.

***

Pek çok şehirde bazı belediye başkanları, bir önceki seçimdeki vaatlerini sosyal medyadan siliyorlar bugün. Çünkü hiçbirini yerine getiremediler. İşte böyle bir dönemde Erdoğan'ın halkın karşısına çıkıp, yazılı bir taahhütte bulunması önemli!

Erdoğan, "Biz hiçbir zaman vatandaşı aldatmadık" dedi. Bu güvenle de zaman içinde silinmeyecek, yok edilmeyecek bir kitapçıkla halkın karşısına çıktı. Halkı aldatmaya yönelik olarak kurgulanan reklam ve şov belediyeciliğini "Yalan, iftira, çarpıtma, algı oyunları üzerine kurulu bir zihniyet" olarak değerlendirdi.

"Engellendik, engelleniyoruz" söylemlerinin ise, tamamen çarpıtma ve safsata olduğunu söyledi. Şehirleri bu algı belediyeciliği anlayışından kurtaracaklarının altını çizdi.

***

Peki, ortada hiçbir sorun yok mu? Her şey güllük gülistanlık mı?

Elbette değil. Tabii ki çözüm bekleyen pek çok sorun var. Erdoğan, "Mevcut olan sorunların çözüm adresi yine biziz, AK Parti'dir" dedi.

Bu noktada AK Parti teşkilatlarına bir çağrı yaptı:

"Şehirleri algı belediyeciliğinden kurtarmak için çalışacağız.

Gelmeyene gideceğiz.

Küskünleri barıştıracağız.

Kararsızları ihmal etmeyeceğiz.

Teker teker herkese dokunacağız.

Siyasetin sokakta yapıldığını bileceğiz. Seçim gününe kadar kapı kapı dolaşacağız."

***

Taahhütnamede gördük ki, AK Parti bugünün değil, geleceğin ihtiyaçlarına yönelmiş. Kalkınmanın yerelden başladığı inancı ile hareket etmiş. Belediyeleri de Türkiye Yüzyılı'nın şehirlerdeki ayakları olarak kabul etmiş.

Sonuç odaklı bir çalışma yapmış. Hayli kararlı görünüyor. Ankara, İstanbul ve Adana gibi iller başta olmak üzere, CHP'nin elinde bulunan bütün belediyelere göz dikmiş. Erdoğan'ın taahhütnameyi açıklarken kullandığı kelimelerin ve seçtiği ifadelerin tamamında bu hedef açıkça görülüyor.

Cumhur İttifakı'nda bu çalışmalar yapılıp, harekât planları oluşturulur ve taahhütnameler yayınlanırken CHP'de ise oldukça ciddi bir kavga var.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!