• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
11 Temmuz 2018 Çarşamba

Şutlamadı, kucakladı

Hemen en can alıcı noktayla başlayıp, bir sorunun cevabını arayalım: Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu ve Hulusi Akar gibi isimler, Türkiye üzerinde planları olan emperyal güçleri rahatsız ediyorlar mıydı?

Ediyorlardı tabii.

Batıya sorulsa, bu isimlerin etkisiz kılınmasını, amiyane tabiriyle alayının birden şutlanmasını ister miydi?

Hiç şüpheniz olmasın isterdi.

Erdoğan ise tam tersini yaptı. Onları kucakladı, sahip çıktı. Enerji politikalarında Türkiye’nin hak ve menfaatlerini korumak için ciddi hamleler yapan Berat Albayrak’ı ekonominin başına getirdi. Süleyman Soylu’yu görevine devam ettirerek terörle mücadeledeki kararlılığı gösterdi. Üstüne Hulusi Akar’ı Genelkurmay Başkanlığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı’na kaydırıp bu kararlılığı pekiştirdi. Uluslararası arenada Türkiye’nin hak ve menfaatlerini korumak için ciddi çıkışlar yapıp büyük mücadele veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da “yola devam” dedi.

Hem de AK Parti’nin kritik bir aritmetiği olan TBMM’de sandalye kaybetmesi pahasına!

Çünkü, bunların tamamı devletin kritik köşe başlarındaki yerli ve milli isimler. Ayrıca, önemli birikimlere sahipler. Geçtiğimiz dönemde de aldıkları görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirdiler. Sadece ellerini değil, gövdelerini de taşın altına koydular.

Bunlara bir de FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelede son derece kritik bir bakanlık olan Adalet Bakanlığı’nda Abdülhamit Gül’ün koltuğunu korumasını ekleyin. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde içte ve dışta nasıl bir politika izleyeceğini görürsünüz.

Ayrıca aklın yolu da bir…

Kabine oluşmadan önce “Kimler koltuğunu korur?” sorusu üzerine, hep bu isimlere saydık biz. Yanılmadık, olması gereken oldu. Bakanlar Kurulu’nun yerlilik ve millilik vasfı özenle korundu.

TBMM aritmetiği farklı olsaydı, AK Parti Meclis Grubu’ndan belki başka isimler de kabineye girebilirdi. Ancak, ortaya çıkan seçim sonucu böyle bir tablo ortaya çıkardı.

***

Diğer tercihlere gelince…

Yeni sistemle birlikte Erdoğan’ın hareket alanı genişledi. Alışılmışın dışında bir Bakanlar Kurulu listesi açıklandı.

Parlamenter sistemde sürekli olarak yapıldığı gibi “bölge dengeleri” gözetilmedi. Parti içi dengelere bakılmadı. Oy hesapları üzerinden bir belirleme yapılmadı. Tek ölçü, Türkiye’nin ihtiyaçları ve hizmet kriteri oldu.

Doğusuyla batısıyla Türkiye’ye hizmet edecek bir ekip belirlendi! Adeta başarı peşinde koşan şirketler gibi profesyonel bir devlet yönetimi oluşturuldu. Teknokratlardan oluşan Bakanlar Kurulu değil, karma bir kabine bu!

Partili değiller…

Belki flaş şahsiyetler yok aralarında. Ancak, geçmişlerine bakıldığında tamamı alanlarında kendilerini ispat etmiş isimler. Türkiye ve dünyayı iyi tanıyorlar. Ne yapacaklarını, nerede hangi adımlara atacaklarını biliyorlar.

En önemlisi de…

İçlerinde bir tek kibir abidesi bulunmuyor. Halktan kopuk değiller. Zaman içinde vatandaşa antipatik gelmeyecekleri şimdiden söylenebilir.

***

Bir de bu bakanların Cumhurbaşkanı’na doğrudan bağlı ofisler ve kurullarla destekleneceğini düşünün!.. Üzerine ayrıca yapacakları icraatlar sırasında siyasi hesaplar içinde hareket etmeyeceklerini koyun!..

Yeni sistemin Türkiye’nin önünü alabildiğine açacağını söyleyebiliriz.

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da bizzat ifade etti. Ülkeyi yönetecek Başkan’ın önünde engel de mazeret de kalmadı artık. Yeni sistemde başarı temel kriter olacak. Başarılı olan yoluna devam edecek; başarılı olmayan da gidecek.

Erdoğan, kendisine şimdilik bir Başkan Yardımcısı belirledi. İhtiyaca göre zaman içinde bu sayı artabilir.

Başkan Yardımcılığına getirilen Fuat Oktay, geçmişi oldukça parlak bir isim. Akademisyen, iş adamı ve bürokrat kimliğiyle tanınıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevi sırasında önemli projelere imza attı. Problemler karşısında süratli ve çözüm odaklı hareket etmesiyle tanınıyor.

Basın mensubu olarak zaman zaman ilişkilerimiz oldu kendisiyle. Mütevazı kişiliğiyle öne çıkan bir kişilik.

Sonuç olarak, alışılmışın dışında ve ilk bakışta Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir ekiple karşı karşıyayız. Tabii yapacakları icraatlar önemli.

Yeni Kabine ülkemize hayırlı olsun.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak