• $9,616
  • €11,1703
  • 557.845
  • 1492.93
12 Ekim 2013 Cumartesi

Sorun ne korku neden?

En baştan bilerek yazıyorum. Yine kızacaklar, yine köpürecekler. Belki de geçmişte olduğu gibi içinde çirkin ve ağır ifadeler bulunan açıklamalar yapılacak. Onlardan cesaret alan birileri de çamur atacak, hatta hakaret edecek. 
Umurumda değil! Ben yazmaya devam edeceğim… 
Siyasi partiler, önümüzdeki yerel seçimler için adaylarını belirliyorlar. İsimler tespit edilirken, belli usulleri ve gerekçeleri var. Beğenelim beğenmeyelim, AK Parti ve CHP aday belirlerken kriterlerini ortaya koymuş durumda. 
Peki MHP’nin kriterleri ne? Neye göre aday belirliyor? Hangi özellikleri öne çıkarıyor? Nasıl sonuç almayı hedefliyor? 
İşte o konuda pek çok kişinin olduğu gibi benim de kafam karışık! 
***
Önümüzdeki seçimin bazı sembol isimleri var. İstanbul denildiğinde Kadir Topbaş, Binali Yıldırım, Mustafa Sarıgül ve Gürsel Tekin’in adları sıkça dillendiriliyor. 
Ankara’da genellikle Melih Gökçek öne çıkıyor. Bu arada CHP içinden Muharrem İnce gibi birkaç isimden bahsediliyor. 
Potada MHP yok… 
MHP yok ama partinin geçen seçimdeki Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş var. Şu günlerde hangi televizyon kanalını açarsanız açın, Ankara’dan bahsediliyorsa mutlaka Mahsur Yavaş’ın adı geçiyor. Herkes, “sevildiği” ve “arkasında belli bir oy potansiyelinin bulunduğu” noktasında birleşiyor. MHP’nin adayı Mevlüt Karakaya’yı ise seçmenler arasında fazlaca tanıyan bulunmuyor. 
“Neden Yavaş değil de Karakaya?” diye sorarsanız, çünkü Devlet Bahçeli, Mansur Yavaş için “İsmi ilgi alanımızdan çıktı” dedi. 
Peki neden çıktı? Bu soruya cevap verebilen yok. Onu Devlet Bahçeli’ye sormak lazım. Devlet Bahçeli öyle dedi ve öyle oldu. 
***
Oysa Mansur Yavaş bir başka partiye gitmedi. Kendisine teklif gelmesini bekledi. Hatta defalarca MHP’den aday olmak istediğini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olduğunu hep tekrarladı. 
Bahçeli buna rağmen “Mevlüt Karakaya” dedi. 
Karakaya ne kadar oy alır bilemem! Ancak, Mansur Yavaş hakkında yapılan kamuoyu araştırmaları ortada: 
Biri henüz ilan edilmedi. O yüzden hangi şirkete ait olduğunu yazmayacağım. Yakında kamuoyuna duyurulacak. 
Ankaralı seçmenlere “Mansur Bey’i aday olarak görmek ister misiniz?” sorusu soruluyor. Cevap yüzde 70’lerde çıkıyor. 
Ankette, MHP’den aday olduğu takdirde yüzde 39,4 oy alacağı sonucuna varılıyor. AK Parti’den aday gösterilirse yüzde 44,2, CHP’den aday olursa yüzde 31,9 gibi bir oran ortaya çıkıyor. 
Gelelim Adil Gür tarafından yapılan bir başka araştırmaya… 
Seçmene, isim verilmiyor. Sadece “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı kim olmalı?” sorusu soruluyor. “Melih Gökçek” diyenlerin oranı yüzde 29,2, “Mansur Yavaş” diyenlerin oranı ise yüzde 10,1 çıkıyor. 
Ardından belli isimler sıralanıyor, seçmenden tercih yapması isteniyor. Yüzde 50,5 oranında “Melih Gökçek, yüzde 37 oranında da “Mansur Yavaş” cevabı alınıyor. 
Son olarak aday alternatiflerinin tamamı sıralanıyor. Seçmenin eğilimi soruluyor. Seçmenin yüzde 42,2’si Melih Gökçek, yüzde 26,2’si Mansur Yavaş ve yüzde 24,3’ü de Turgut Altınok diyor. 
Bahçeli’nin belirlediği isim olan Mevlüt Karakaya da sadece yüzde 1,4 çıkıyor. 
***
Kamuoyu araştırmaları da gösteriyor ki, MHP’nin güçlü olduğu illerden biri Ankara. Başkent’te ipi göğüslemeye en yakın isim de Mansur Yavaş. 
Ama Devlet Bahçeli, Mansur Yavaş’ı istemiyor! 
Bu durumda doğal olarak “Sorun ne, korku neden?” soruları akla geliyor! MHP, adeta Ankara’da seçim kazanmayı ya da oylarını yükseltmeyi istemiyor! 
Doğal olarak bu durumun siyaseten sorgulanması gerekiyor. Sanıyorum seçimin ardından öyle de olacak! 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri