• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
10 Ocak 2023 Salı

Size müjdeler olsun

Türkiye'de bir güruh var. Tarım ve hayvancılık denildiğinde, akıllarına ilk gelen samandır onların. Başka hiçbir göstergeye bakmazlar. Yıllar boyunca "saman da saman" dediler. Yıllar önce ithal ettiğimiz çok küçük bir miktar samanı dillerine doladılar ve hükmü verdiler:

"Samanı bile ithal ettik. Artık Türkiye'de tarım ve hayvancılık tamamen bitmiştir."

Sevinirler mi bilmem, ama onlara bir müjdem var. Tek gösterge olarak gördükleri saman baz olarak alınırsa, Türkiye'de tarım ve hayvancılık atağa kalkmış durumda. Çünkü geçen yıl hiç saman ithal etmedik biz. 25 milyon ton saman ürettik. Bunun 18 milyon tonunu hayvan yemi olarak kullandık. 7 milyon tonu da ambalaj sanayii ve diğer çeşitli alanlarda değerlendirdik.

"Bu rakamları nereden buldunuz" derlerse, merak etmesinler kaynak sağlam.

***

Dün, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile beraberdik. 2022'nin verilerini ve projeleri paylaştı bizimle. "Türkiye üretmiyor" diyenlere de güzel cevaplar verdi...

Türkiye, geçtiğimiz kasım ayı itibarıyla, 26,8 milyar dolarlık tarımsal ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıl tüm zamanların rekoru kırıldı. Aralık verileri de geldiğinde, bu miktarın 30 milyar doları aşması bekleniyor.

Su ürünlerinde de ihracat rakamımız 1.5 milyar dolara ulaştı. Bu da bir başka rekor.

Demek ki üretiyormuş bu ülke!

Peki, nasıl gerçekleşti bu? Öncelikle pandemi sebebiyle diğer ülkelerin çiftçileri evlerine kapandı, bizimkiler ise boş durmadı çalıştı. Devlet de onlara gereken desteği verdi. Bugün itibarıyla 40,4 milyar lira tarımsal desteği var devletin. Bunun bir kısmı da hibe olarak veriliyor.

Kim ne derse desin, kim aksini iddia ederse etsin, batılı pek çok ülke ile karşılaştırıldığında iyiyiz biz.

***

Nereden nereye...

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'nin bir iddiası var:

"Tarım ve hayvancılığa verdiğimiz destek sonucu, kırsal alanlar muhalefetin giremediği alanlar haline geldi."

Oysa birkaç yıl öncesine kadar en çok istismar edilen alanlardan biriydi.

Tek bir örnek verip geçeyim. Sadece arıcılara destek için 60 adet bal ormanı oluşturuldu. Alınan bir dizi tedbirle şehirlerden kırsala dönüş başladı. Bizim kayıtlı çiftçi sayımız 2 milyon 176 bindi. Geçen yıl bu sayı 2 milyon 190 bine yükseldi.

Elbette durup dururken olmadı bu. Devlet, sadece geçen yıl buğdayda üreticiye 8,6 milyar liralık mazot ve gübre desteği verdi.

Üreticiye destek verilirken, tüketici de unutulmadı. Üreticiden 7 bin 450 liradan buğday alan Toprak Mahsulleri Ofisi, bunu un sanayiine 5 bin liradan sattı. Böylece üreticiye verilen destek, vatandaşın sofrasına yansıtılmadı.

***

Şimdi gelelim en çok istismar edilen bir başka alana:

Biliyorsunuz, geçen yıl orman yangınlarında büyük gürültü koparıldı.

Bakan Kirişci'nin verdiği bilgiye göre, bugün 20 uçak, 55 helikopter ve 8 İHA ile dünyanın sayılı filosuna sahibiz. Onlara 4 adet amfibik uçak daha eklenecek. Yangınlara müdahale süremiz ise 10 dakikaya kadar inmiş durumda.

Algılar bir yana kısaca durum bu.

Elbette sıkıntılarımız ve atmamız gereken adımlar var. Ama dünya sıralamasında iyi denilebilecek bir noktadayız biz.

<p>Kaza, Aksaray - Konya karayolu Yenikent Akhan Kavşağı'nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, A

Takla atıp hurdaya dönen otomobilden hafif sıyrıklarla kurtuldu

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!