• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
20 Ağustos 2014 Çarşamba

Şimdikiler taciz ateşi

CHP, sonucu başından belli olan bir kurultaya gidiyor. Partinin onca sıkıntısı olsa da, Cumhurbaşkanlığı seçimi yenilgiyle sonuçlansa da, Kılıçdaroğlu bu kurultaydan güven tazeleyerek çıkacak.

Görünen 3 aday var…
1) Muharrem İnce: Olağanüstü Kurultay’ın en güçlü adayı. Ancak, zamanlama dâhil bütün şartlar aleyhine.
2) Emine Ülker Tarhan: Ulusalcıların adayı. Ama aday olmak için gerekli olan 120 imzayı toplayabileceği şüpheli.
3) Metin Feyzioğlu: Uzun süreden beri CHP’nin potansiyel Genel Başkan Adayı. Nabız yokluyor, görüşmeler yapıyor. Fakat beklediği desteği bulabilmiş değil. Kurultay’da “Ben adayım” diye ortaya çıkarsa kaybedeceği belli.
Üstelik, Feyzioğlu şimdiden kaybetmiş durumda!..
Biliyorsunuz, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na seçilmeden önce CHP’nin Parti Meclisi üyesiydi. İstifa etti ama partiyle ilişkisini hiçbir zaman kesmedi. Baralor Birliği’ndeki danışmanlarını bile CHP’deki hedeflerine göre seçti.
Danışmanlarından biri, CHP’nin eski Gençlik Kolları Başkanı. CHP’yi iyi tanıyor, Feyzioğlu’nun kulis faaliyetlerini yürütüyor.
Bir diğer danışmanı da Meclis’in eski Genel Sekreteri. CHP’yi tanımasa bile siyasi hamleleri iyi biliyor.
İşte Feyzioğlu, yargının savunma ayağı olan bir sivil toplum örgütünün tepesinde bu isimlerle çalışıyor! Başında bulunduğu kurumu alabildiğine siyasallaştırmış durumda! Artık herkes Barolar Birliği’ne bu gözle bakıyor.
* * *
Muharrem İnce’nin yanında Tanju Özcan, Ümit Özgümüş gibi 10 civarında milletvekili var. Siyasi hayatını riske atmak istemediği için geri planda kalanlarla birlikte bu sayı 20’yi bulabilir.
Örgütte en güçlü aday!
Ama o örgüt, Muharrem İnce’nin kazanabileceğine inanmıyor. Örgüte bu inanç aşılanabilseydi, belki durum farklı olabilirdi. Çünkü örgüt ve delege de siyasi geleceğini riske atmak istemiyor.
Emine Ülker Tarhan’ın sırtında “ulusalcı” damgası var. Destekleyen milletvekili sayısı ise, ancak 10’u bulabilir. Kurultay’da alacağı oy da taş çatlasın 100 olur. Bu rakam, aday olması için gereken 120 imzanın altında.
Metin Feyzioğlu da belli çevrelerce desteklenmesine rağmen, örgütte var olmayan bir isim. Zaten yakın çevresindeki isimlerin kendisine “Bekle, bu kurultayda aday olma” telkininde bulundukları biliniyor.
Böyle bir tablonun içinde Kılıçdaroğlu’nun işi çok kolay!
* * *
Ulusalcılar aday çıkaramazlarsa, İnce’yi destekleyecekler. Baykal’ın desteği de Muharrem İnce’ye yönelecek. Ama Baykal’ın arkasında 4 milletvekili ve açığa çıkmaktan çekinen birkaç örgütten başka bir güç yok.
Buna ilave olarak eski milletvekillerinin büyük bölümü İnce ile birlikte. Bunların arasında Mahmut Yıldız (Urfa), Fuat Çay (Hatay) ve Suat Binici (Samsun) gibi isimler var. CHP’de “ağabey” konumundaki Hasan Fehmi Güneş, Kemal Anadol ve Onur Öymen gibi önemli isimler de İnce ile birlikte olacak.
Ama yetmez…
Şu anda Önder Sav ekibinin ne yapacağı belli değil. Ancak Önder Sav, oyuna girse ve bizzat müdahale etse bile eski gücü yok.
Üstelik şunun şurasında 15 gün gibi bir süre kaldı. Kaç ile gider, kaç delegeyi kontrol edersin? İşte bu yüzden herkes sonucu belli edecek İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin gibi illere yüklenecek.
* * *
Büyük illerin belediye başkanları ise, Kılıçdaroğlu’na yakın isimler. Para da siyasi güç de onlarda. Mustafa Sarıgül bile Kılıçdaroğlu’nun yanında.
En önemlisi, Kılıçdaroğlu karşısına çıkabilecek bazı isimleri PM’ye alıp etkisizleştirme yoluna gidecek. 60 kişilik PM’nin yaklaşık üçte ikisini değiştirecek.
Amiyane tabiriyle malı Kılıçdaroğlu götürecek!
Ama 10 ay sonrası için aynı değerlendirmeyi yapmak çok zor. CHP’de asıl savaş 2015 Seçimi’nden sonra yaşanacak. Şimdikiler sadece taciz ateşi!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!