• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
14 Aralık 2014 Pazar

Şimdi istifa zamanı

Bir dönem Türkiye’de “İdeolojik Çiftlik” gibi kullanılan yerler vardı. Bunlardan biri de SSK Genel Müdürlüğü idi.

SSK ve kurumdaki uygulamalar geçmişte çok tartışıldı. Eski Genel Müdür Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olması nedeniyle SSK bugün de gündemde. O dönemin uygulamaları Meclis Kürsüsü’nden sık sık dile getiriliyor. 1990’lı yıllardaki usulsüz işe alımlar bütçe görüşmelerine de damgasını vurdu. Kemal Kılıçdaroğlu da son derece iddialı bir çıkış yaptı:
-Benim bir kişiyi dahi sınavsız olarak kuruma aldığımı ispat etsinler, çıkıp özür dilerim ve CHP’den istifa ederim.
Sonra zam yaptı:
-70 kişiden vazgeçtim. Sadece 7 akrabamı sınavsız aldığımı ispat etsinler, siyaseti bırakırım.
Durum bu olunca, eski defterler karıştırıldı. “Karabulut” ve “Gündüz” soyadlı kurum çalışanları tek tek çıkarıldı. Çünkü “Karabulut” Kemal Bey’in, “Gündüz” de eşinin eski soyadı.
Kılıçdaroğlu bir bahane bulup kabul etmedi. Bunları ispat saymadı.
* * *
Ama o döneme ait Teftiş Kurulu raporları var. Hepsi belgelere dayanan, çok çarpıcı tespitlerle dolu. İşte, Kılıçdaroğlu döneminde SSK’ya alınan bazı isimler:
- H.E, yasadışı bir örgüte üye olmak, örgüt adına eylem ve faaliyetle bulunmak suçundan ceza almış.
- H.B, yasa dışı silahlı örgüt kurup faaliyet gösterme suçundan cezalandırılmış.
- A.U, ömür boyu kamu hizmetlerinden men cezasına çarptırılmış.
- M.A, yasa dışı THKP-C örgütünü kurmak, adam öldürmek, yaralamak ve patlayıcı madde atmak suçlarından yakalanıp savcılığa teslim edilmiş.
- İ.U, “zimmet suçundan ceza almış. Üstüne bir de, memuriyetten müebbet mahrumiyetine karar verilmiş.
Bunlar sadece birkaç örnek. İsteyene açık isimlerini de verebilirim. İşe alınanların içinde “ideolojik sebeple adam öldürmekten” tutun, “kaldırımcılık yoluyla hırsızlık” yapanlara kadar pek çok isim var. Ayrıca, Emniyet’ten gelen yazılara rağmen hiç biri hakkında işlem yapılmamış.
Devam edelim. Kılıçdaroğlu kuruma sınavsız eleman alınmadığından bahsediyor. Ataması merkezden yapılan E.C ile İstanbul’dan yapılan H.B hakkında Emniyet’in SSK Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne gönderdiği “gizli” damgalı yazılar var. İsteyen olursa onların açık adını da veririm.
* * *
Biraz daha devam edelim mi? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu, Kılıçdaroğlu dönemindeki personel alımlarını mercek altına almış. İşte Teftiş Kurulu Başkanı Tuncer Dönmez’in hazırladığı rapordan bazı bölümler:
- Yurtdışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı’na daktilograf olarak alınan Ö.Z, Ankara Sigorta Müdürlüğü’ne hizmetli olarak alınan Y.K, Erzincan Hastanesi’ne hizmetli olarak alınan A.E.Y ve Gazi Mahallesi Dispanseri’ne hizmetli olarak alınan M.S, sınav kağıtlarına göre kazanamadıkları halde sınavı kazanmış gösterilmiş.
- Sivas Merkez Dispanseri’ne hizmetli olarak alınan S.G, sınava girdiği tarihte 18 yaşın altındaymış.
- Sınav kağıdına göre 40 puan alması gereken T.K’ye 70 puan verilerek usulsüz sınav kazandırılmış ve Eyüp Hastanesi’nde göreve başlatılmış.
- Kurum Personel Yönetmeliğine aykırı olarak eksik üye ile sınav yapılmış ve karar verilmiş.
Biraz daha devam edelim…
“Sakat” kadrolarına “sağlam” insanlar atanmış. SSK’ya alınan A.G, H.Ö ve H.B’nin sakatlık oranları asgari sınır olan yüzde 40’ın altında çıkmış.
Şimdi sıkı durun. Diyarbakır’da sınava girip işe alınan 20’nin üstünde kişinin ne sınav kağıdı ne de iş talep formu bulunabilmiş.
İlginçtir, Kemal Kılıçdaroğlu o dönemde de bu kadar bilgi ve belgeye rağmen “SSK’da hiçbir usulsüzlük yok” açıklaması yapmış.
* * *
Ayrıca, SSK Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Konuk tarafından hazırlanan raporlarda da benzer tespitler var. Kurumda bir değil, yedi değil, yetmiş değil, yüzlerce usulsüzlük tespit edilmiş.
Şimdi “İşte belgeler, Kılıçdaroğlu sözünü tutsun ve istifa etsin” diyeceğim demesine de… Hiç umutlu değilim. Çünkü, Kemal Bey bu kadar belgeye rağmen 1997’de televizyonlara çıkmış ve “Bizim hiçbir usulsüzlüğümüz yok” açıklaması yapmış. Bugün istifa eder mi hiç?

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

Tunceli'de teröristlerin kullandığı depo ve sığınak imha edildi! Özel eğitimli köpekler tespit etti

Hurdalıktan aldığı aracın son hali herkesi şaşırttı! İşte kare kare o değişim

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor