• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
25 Temmuz 2023 Salı

Şeffaf parti!

Ziya Paşa'nın ünlü sözüdür; "Onlar ki verir laf ile dünyaya nizamat, bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde" demiş. Ne kadar da güzel özetlemiş bugün yaşananları!

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, perde arkası bir bilgi paylaştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, değişim isteyen Ekrem İmamoğlu'na, "Partinin ilke ve değerlerine bağlı, geçmişi temiz bir kişi çıkarsa, Genel Başkanlığı hemen bırakırım" cevabını vermiş.

Bu sözler yalanlandı mı? Hayır. Bu durumda söylenmiş olduğunu kabul edebiliriz. CHP'nin Genel Başkanı, parti içinde geçmişi temiz bir isim arıyor; ama bulamıyor! Bir başkası sarf etse yer yerinden oynardı, ama CHP'nin başındaki Kılıçdaroğlu söylüyor bu sözleri.

Ve bu parti iktidara, Türkiye'yi yönetmeye talip oluyor. Destekleyen yandaşları da sağa sola karalar sürüp çemkirip duruyor...

Tam bir "ört ki ölem" durumu!

***

Temizlik ve ilkeden bahseden Kemal Kılıçdaroğlu ise, kapalı kapılar ardında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile bir araya geliyor. İttifak ortaklarından gizli pazarlıklar yapıyor, koltuk dağıtıyor. Hatta protokoller imzalıyor.

Kendi partisinin içindeki isimler bile inanamıyorlar buna. O yüzden CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Yok öyle şey" türünden açıklamalar yapıyor. Kemal Bey ise, bir televizyon programında "yaptım" diyor. "İki kişi arasında gerçekleştiğini" belirterek, muhtevasını açıklamasının "etik olmayacağını" söylüyor.

CHP içinde "temiz" adam adayan Kılıçdaroğlu'nun etik anlayışına bakın! Seçmeni, ittifak ortaklarını ve parti içindeki yol arkadaşlarını yok sayıyor. Kapalı kapılar ardında iş çeviriyor!

İttifak ortaklarından doğal olarak tepkiler geliyor. Ama parti içinden "Bu nasıl bir skandaldır" diye yüzüne vuran da yok.

Çünkü bunu söylemesi gereken ve beklenen isimler, yabancı elçilerle gizli saklı buluştuğu balıkçıda yakalanıyor.

***

İşin en çarpıcı yanı da zamanında MİT'in bile şeffaf olması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu'nun gizemli davranışları. Ultra lüks bir otelin günlüğü 316 bin lira olan villasında günlerce kaldığı iddia ediliyor. Yine geceliği binlerce liralık bir otelde konaklarken çekilen fotoğrafları ortaya çıkıyor.

Nasıl olur, kim ödedi bu parayı, Kemal Bey'in orada ne işi var türünden sorular havada uçuşuyor... Tek kelimelik bir açıklama ve cevap yok. Aynı şekilde peş peşe aldığı tazminat cezalarının nasıl, ne şekilde, hangi kaynaktan ödendiğine dair sorular da havada kalmış durumda. Onlara da tatmin edici bir cevap verilebilmiş değil.

Şaka gibi, ama bu durumdaki Kemal Bey, CHP Genel Başkanlığı'nı bırakmak için parti içinde temiz bir isim arıyor!

Ben söyleyecek söz bulamıyorum. Var mı sizin bir cevabınız?

Böyle bir tablo içinde yer alan Kemal Bey ise, çıktığı bütün televizyon programlarında sürekli olarak "kul hakkı", "haram lokma" gibi beylik sözler kullanıyor. "Şeffaflıktan" söz ediyor. Seçimde yenilmediğini söylüyor, "ülkeyi kurtarmaktan" bahsediyor.

Şaka gibi değil mi?

Ziya Paşa ne kadar isabetli söylemiş:

"Onlar ki verirler laf ile dünyaya nizamat, bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde."

Dün olduğu gibi bugün de geçerli değil mi?

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi