• $31,3332
  • €33,9075
  • 2060.38
  • 9193.69
7 Şubat 2024 Çarşamba

Seçmen unutmaz!

Türkiye seçime gidiyor. Bu defa bir önceki seçimden oldukça farklı bir tablo var. Artık, algı operasyonları, çarpıtmalar ve yapılan reklamlar çok fazla işe yaramıyor.

Vatandaş yaşadıklarını biliyor!

En çarpıcı örneği de Hatay'da gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş'a dört yıldır ciddi tepki vardı. Çünkü en büyük yıkımın yaşandığı bu şehirde kentsel dönüşüme karşı çıkmıştı. Bu yönde yaptığı açıklamalar ortalığa dökülmüştü. İlaveten, hakkında çok ciddi iddialar da bulunuyordu...

Peki, CHP ne yaptı? Bütün bunlara kulaklarını tıkayıp, kendisini yeniden aday gösterdi. Doğal olarak ortalık karıştı. CHP'nin diğer aday adayları bile kazan kaldırdı. "Olamaz böyle bey" diye ortak bildiri yayınladılar.

Ve önceki gün 6 Şubat Depreminin Birinci Yıldönümü'nde anma toplantıları ve sesiz yürüyüşler düzenlendi. CHP'li Savaş da katılmak istedi. İstedi, ama yaptığına pişman oldu. Orada toplanan kalabalıklardan büyük tepki aldı. İzleyebilirsiniz görüntülerini. Protestolar, ıslık sesleri birbirine karıştı. "Yuh" ve "Lütfü istifa" sloganları atıldı. Korumalar ve belediye görevlileri tarafından güçlükle uzaklaştırılabildi.

Olay, tam da Hatay'la ilgili yapılan bir çarpıtma ve algı operasyonunun üzerine geldi. Bir gün önce Cumhurbaşkanı'nın konuşması çarpıtılmış, ilk cümlesi kesilmiş ve servise sunulmuştu. Erdoğan, sözde CHP'li belediyenin bulunduğu Hatay'a yardım gitmediğini söylüyordu. Oysa Cumhurbaşkanı tam tersini ifade ediyor, iktidarın gerekeni yaptığını belediye yüzünden hizmetlerin halka yeterince ulaşmadığını belirtiyordu.

Ne oldu? İşe yaradı mı? Tabii ki değil, hatta ters tepti. Hataylılar, Erdoğan'ın açıklamalarının yanında yer aldı. Lütfü Savaş'a yüklendi.

Çünkü halk ne yaşadığını gayet iyi biliyor! Unutmadı o günleri!

***

Sadece Hatay'da değil ki...

CHP'li bazı belediye başkanları pek çok yerde bunu yaptılar. Kentsel dönüşüme oldukça sert direnişler gösterdiler. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun bile kentsel dönüşüme karşı çıkan net açıklamaları var.

Sonra da Büyük Felaketin sorumluluğunu Merkezi Hükümet'e yüklemek için açıklamalar yapıp, algı operasyonları düzenlediler. Yetmedi, deprem sonrası başlatılan büyük seferberliği örtülemek için ne gerekiyorsa onu yaptılar.

Halen de sürüyor bu çabalar...

Görmüyor mu bunu seçmen? Bu ülkede yaşamıyor mu?

Belli bir güruh istisna edilirse, görüyor elbette. O yüzden de tepkisi ortaya koyuyor. Deprem bölgelerinde genel seçimlerde sandıktan çıkan oylar da zaten bunun bir göstergesi.

***

Bir de hizmetler konusu var...

Koca bir beş yıl geçti. Bazı belediyeler, temel atmama törenleri ile öne çıktı. Halka hizmet götürmemek, adeta kutsandı. İş yapmamak, meziyetmiş gibi gösterildi. Hatta bunun için bile kampanyalar ve algı çalışmaları yapıldı. İş yapmayan belediyeleri kamufle etmek ve karşı tarafı suçlamak için "Çalmasınlar yeter" söylemleri geliştirdi. Büyük kaynaklar, hizmete değil reklama yönlendirildi. Halkın parası heba edildi.

Görmedi mi bunu seçmen? Yaşamadı mı hepsini? Farkında değil mi olan bitenin?

Unutmaz seçmen. Hiç şüphe yok ki, sandıkta da herkese karnesini verir.

<p>Peki, Jacob Rothschild kimdir, kaç yaşında? Portre'nin yeni bölümünde 'İsrail'i biz kurduk diyen

“İSRAİL'İ BİZ KURDUK” DİYEN JACOB ROTHSCHILD KİMDİR?

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi