• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
11 Ocak 2023 Çarşamba

Seçime doğru…

Türkiye seçim atmosferine girdi artık. Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri, normal zamanı olan 18 Haziran'da yapılırsa, önümüzde 5 ay var. Erkene alınırsa, bu süre daha da kısalacak. O yüzden "seçim ufukta görünüyor" diyebiliriz.

Bu hava, siyasilerin yaptıkları açıklamalara da yansımış durumda.

Üstelik bu seçim sadece bizim değil, dünya açısından da oldukça önemli. Türkiye'de yapılacak seçimlerden çıkacak sonuçlar, dünya dengelerini de yakından etkileyecek. Hepsinin gözü üzerimizde. Dünyanın önemli basın-yayın organlarında değerlendirme üzerine değerlendirme yapılıyor...

Dün, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin düzenlediği Anadolu Sohbetleri çerçevesinde, Ak Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz'la birlikteydik. Biz sorduk, O cevaplandırdı:

Tabii ki ilk soru, seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı ile ilgiliydi. Ne "evet", ne de "hayır" cevabını verdi. Çünkü, henüz bu konuda alınmış bir karar yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iki defa sunum yapıldı. Seçimlerin 18 Haziran'da yapılmasının milli iradenin sandığa tam olarak yansımasında sıkıntılar doğuracağı ortaya konuldu.

"Okullar 16 Haziran'da tatile giriyor" denildi.

"Tatille birlikte büyük şehirlerden Anadolu'ya akın başlayacağı" gerçeği dillendirildi.

"Mevsimlik işçiler" konusu gündeme getirildi.

18 Haziran tarihinin hac dönemine rastladığı gerçeğinin altı çizildi.

Bütün bu sebeplerden dolayı, tarihin biraz daha erkene alınmasında fayda olduğu yorumları yapıldı.

Erdoğan ise, yapılan değerlendirmelerin tamamını dinledi. Ancak, "Haklısınız, seçimleri erkene almakta yarar var" demedi. Yine de alt alta konulan makul gerekçeler, seçimlerin ağırlıkla mayıs ayına kaydırılmasının güçlü bir ihtimal olduğunu ortaya koydu.

Demek ki seçime şunun şurasında 4 ay kaldı.

***

Ali İhsan Yavuz'a göre, seçim nisan ya da mayıs ayında yapılsa da bunun adı "erken seçim" değil, "tarih güncellemesi" olacak.

Başkan Erdoğan'ın masasında ise bu güncelleme için 9 Nisan Pazar gününden başlayan 10 ayrı tarih var. Eğer güncelleme yapılacaksa, bunun için TBMM'nin bir karar alması beklenmiyor. O durumda, seçim erkene alınacaksa, yeni sisteme göre bu kararı Başkan Erdoğan'ın vermesi gerekiyor.

Demek ki...

Seçim tarihi de Erdoğan'ın atacağı adımla ortaya çıkacak. Bu yönde bir eğilim ortaya koyup karar açıklarsa, seçim takvimi işlemeye başlayacak ve 60 gün sonraki ilk pazar günü seçim tarihi olacak.

Ama henüz hiçbir şey net değil.

***

Bu konuda çeşitli siyasi ve hukuki değerlendirmeler ile tartışmalar var...

Sebebi de büyük ölçüde bizim 5 ayrı seçim kanununa sahip olmamızdan kaynaklanıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde yok böyle bir garabet. Durum bu olunca, herkes bir tarafından tutup çekiştiriyor. Hatta hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınıyor. Vatandaşın da kafası karışıyor.

Erdoğan, bunların tek bir kanun altında toplanmasını istedi. Gerekli çalışmalar yapıldı. Bir metin ortaya çıktı, ama muhalefet yanaşmadı, Meclis gündemine alınamadı.

O yüzden tartışmalar sürecek. Biz yine itiş-kakış, tartışmalar ve çarpıtmalar arasında seçime doğru gideceğiz.

Artık Türkiye seçim atmosferinde denilebilir.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi