• $16,6713
  • €17,5626
  • 975.496
  • 2490.24
10 Şubat 2014 Pazartesi

Savaş henüz başlamadı

Hükümet ile Cemaat arasındaki mücadeleden bahsediyorum. Ancak, "Savaş henüz başlamadı" derken, tepedeki mücadeleyi kastetmiyorum. O zaten herkesin gözünün önünde cereyan ediyor.
Ben, Anadolu'ya dikkat çekmek istiyorum...
Birkaç gündür Kayseri'deyim. Oradaki görüntü, zirvede yaşananlardan oldukça farklı. Elbette bazı tartışmalar cereyan ediyor; tabii ki çeşitli sıkıntılar ortaya çıkıyor. Ancak, hiçbirinde zirvedeki sertlik yok.
Çünkü Anadolu her zaman farklı oldu. Başkent'in sert tartışmaları, Anadolu'ya hep yumuşayarak yansıdı. Aksi olsaydı, büyük felaketler yaşanırdı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de sohbetimiz sırasında bunun altını çizdi:
-Meclis'teki kavgalar vatandaşa inseydi, kan gövdeyi götürürdü!
Evet, o kavgalar hiçbir zaman vatandaşa inmedi. AK Parti-Cemaat çekişmesinde de şu ana kadar farklı bir tablo ortaya çıkmadı.

***
Üstelik, bu sadece bizim tespitimiz değil. Yapılan kamuoyu araştırmalarında da görünüyor. Kayseri, AK Parti'nin en rahat olduğu illerden biri. Başkan Özhaseki, "Halkın nabzını periyodik olarak tutuyoruz" dedi:
-Durumu bildiğimiz için çok rahatız. Biz Kayseri'de yapılan hiçbir araştırmada yüzde 70'in altına inmedik.
Özhaseki'nin bir önceki seçimde yüzde 60,5 oy aldığı düşünülürse, söylediği rakam son derece önemli. Yaşanan bütün tartışmalara rağmen, AK Parti Kayseri'de oyunu artırmış görünüyor.
Diyelim ki bu araştırmalarda hatalar yapıldı. Farz edelim abartılı bir sonuç ortaya çıktı. Oranı, Özhaseki'nin bir önceki seçimde aldığı oy oranına indirsek bile, ortaya çıkan sonuç dikkat çekici!
Türkiye'de "çok önemli" gelişmeler yaşanıyor, ama Anadolu bu gelişmelere bizim kadar önem vermiyor. Demek ki, Anadolu'da değerlendirme yapılırken baz alınan kriterler oldukça farklı!

***
Şimdi değişik argümanlarla ortaya çıkılabilir. Farklı görüşlerle değerlendirmeler yapılabilir ve denilebilir ki:
-Ya Cemaat açık ve net olarak Anadolu'da AK Parti dışındaki adayların desteklenmesi yönünde bir irade ortaya koyarsa... Ya tek tek aday ve parti isimleri zikredip onların desteklenmesini isterse... O zaman tablo değişmez mi?
Bilemem, o konuda tereddütlerim var!
Birincisi, öyle yapsa bile Cemaat'in yüzde kaçlık bir oy tabanı var?
İkincisi, o oy tabanı blok halinde hareket eder mi?
Üçüncüsü, Cemaat kendisi açısından ciddi problemler doğuracak böyle büyük bir riske girer mi?
"Risk" derken şunu anlatmak istiyorum:
Kayseri'yi ele alırsak, Özhaseki göreve geldiğinde şehrin çevresinde 40'tan fazla gecekondu mahallesi, 45 binden fazla kaçak yapı vardı. Bugün o sorun tamamen ortadan kalktı.
Alt yapı meselesiyle birlikte üst yapı sorunu da çözüldü. Artık Erciyes Dağı'nın en uç noktasındaki tesislerin bile kanalizasyonu var. Kayseri'deki yeşil alanlar 13 milyon metrekareyi aştı.
Hava kirliliği tarih oldu. Dolmuşların yerini doğalgazlı otobüsler ve madalyalı tramvaylar aldı.
Şehrin hiçbir yerinde seyyar satıcı ve at arabası kalmadı.
Musluklardan memba kalitesinde su akıyor.
Büyükşehir Belediyesi'nin gayretleri ile Erciyes'te dünya çapında bir kış sporları merkezi ortaya çıktı. Vesaire vesaire...

***
Şimdi soruyorum:
-Cemaat, bu şartlar altında seçmene nasıl ve hangi gerekçeyle "Özhaseki'ye oy vermeyin diyecek.
Zor, çok zor. Kayseri ve diğer pek çok Anadolu şehrinde böyle bir tavır içine girilmesi Cemaat açısından "intihar" demek! İşte o zaman itibar kaybı ve güven bunalımı zirveye çıkar. Cemaat asıl ondan sonra belini zor doğrultur.
Demem o ki, bazı adımların atılması, masa başında yapılan değerlendirmelerde planlandığı gibi kolay değil!

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...