• $8,4025
  • €9,9788
  • 489.038
  • 1408.81
6 Eylül 2015 Pazar

Sarhoş, çakal ve bahçeli

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

“İki sarhoş ve üç-beş çakal” deyiverdi Tuğrul Türkeş. Çakal tarafını bilemem, ama “iki sarhoş” ifadesi ile kimlerin kastedildiğini gayet iyi biliyorum. Çünkü, onlardan biri geçmişte birkaç defa benim de üzerime yıkılmıştı.

Millet “sarhoş-çakal toto” oynayadursun, biz Türkeş’in açıklamasının özüne bakalım…
Türkeş, “MHP benim partim” diyor, Bahçeli ise O’nu “dağdan kalkan serçeye” benzetip, “etkisiz eleman” konumuna oturtmaya çalışıyor.
Bu tartışma beni yıllar öncesine götürdü…
1980 Darbesinin ardından üç ayrı figür vardı:
Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Ramiz Ongun “kaçak” konumundaydı. Yakalanmamak için zaman zaman yer değiştiriyor, bin düşünüp bir adım atıyordu. Bir yıl yurt içinde saklandıktan sonra Almanya’ya geçti. 7,5 yıl sürgün hayatı sürdü.
Tuğrul Türkeş, “tutuklu” durumundaki babası ile irtibat halindeydi. Bir yandan 587 sanıklı “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası” avukatlarına, diğer taraftan “Yeni Sözcü” gibi yayın organlarına finansman sağlamaya çalışıyordu. Dağılan yapıyı ayakta tutmak için çırpınıyordu.
Devlet Bahçeli ise rahattı. Darbe sonrası hakkında tek bir işlem bile yapılmayan üç-beş kişi arasındaydı. Ramiz Ongun’un ifadesi ile MHP ve Ülkücü Hareket içindeki “etkisiz eleman”dı.
Sonra şartlar biraz rahatladı. “Siyasi Yasaklı” olan Demirel, Erbakan ve Türkeş güdümündeki siyasi partiler ortaya çıkmaya başladı. Alparslan Türkeş, oğlu Tuğrul aracılığıyla MÇP’nin (Milliyetçi Çalışma Partisi) kuruluşunu organize etti. İlginçtir, Devlet Bahçeli yanındaki birkaç isimle birlikte bu faaliyete karşı çıktı. Alparslan Türkeş’in sert tepkisi ile karşı karşıya kaldı. O günlerde şimdi ayrıntılarına girmek istemediğim çok tatsız olaylar yaşandı.
Alparslan Türkeş’in vefatı ile birlikte Türkeş, Ongun ve Bahçeli karşı karşıya geldi. MHP’nin 1997 kongresinde üçü de genel başkan adayıydı. Çekişmeli bir kongre oldu. Ramiz Ongun ve arkadaşlarının destek vermesi ile Devlet Bahçeli, MHP’nin Genel Başkanlığı koltuğuna oturdu.
İlginçtir, bugün Tuğrul Türkeş’in başına gelenleri o dönemde Ramiz Ongun da yaşadı. MHP’den ihraç edildi. MHP yönetimi “yok” diyor, ama Ongun’un elinde “ihraç edildiğine” dair yazılı bir belge var.
Aradan geçen zaman içinde aldığı tedbirlerle Devlet Bahçeli koltuğunu iyice sağlamlaştırdı. Ongun’un ifadesi ile geçmişin “etkisiz elemanı” Bahçeli, bugün MHP’deki “tek figür” haline geldi.
Bunları bilmek lazım. Çünkü, oğul Türkeş’in basın toplantısında “Alparslan Türkeş’in mirası” tartışmaları üzerine söylediği sözler, ancak bütün bunlarla birlikte değerlendirildiğinde anlam kazanıyor!
* * *
Herkes Tuğrul Türkeş’in söylediği “iki sarhoş ve üç-beş çakal” sözlerine takıldı. Oysa, Türkeş çok önemli bir değerlendirme daha yaptı. “MHP’ye dışarıdan yapılan aşılardan” bahsetti.
Bu şekilde partiye gelip MHP’nin üst yönetiminde yer alan pek çok isim var. İlginçtir, bugün en çok konuşan ya da konuşulanlar da bunlar. Kimi ekranlara çıkıp ülkücüler adına ahkam kesiyor, kiminin adı da yapıyı bilmeyenler tarafından Bahçeli’ye karşı genel başkan alternatifi olarak sunuluyor.
Bahçeli o yüzden rahat!
Sinan Ogan’la birlikte kendisini gerçek anlamda rahatsız edebilecek isimlerin hepsini tasfiye etti. En son da Tuğrul Türkeş gitti. Bugün parti içinde sivrilen bazı isimleri, MHP geleneğinden gelmediği için tehlike olarak görmüyor.
Dikkat ettiniz mi, Bahçeli, Türkeş’in “sarhoş ve çakal” ifadelerine hiç takılmadı. Üzerinde bile durmadı. Çünkü, ortada kendisini rahatsız edecek bir durum yok!
* * *
Şimdi, Tuğrul Türkeş’in sarf ettiği sözlerin ve ihracının MHP içinde ne gibi sonuçlar vereceğini tartışanlar var. Hiçbir şey olmaz, parti yönetimini etkileyecek bir sonuç vermez.
Ama çok önemli bir başka sonuç doğurur. Tabanda ve MHP’ye oy veren seçmen üzerinde etkili olur. Çünkü, O Alparslan Türkeş’in oğlu ve bugün söyledikleri, dün MHP içinde Bahçeli’nin hışmına uğrayanların söyledikleri ile aynı.
Birincisi, Bahçeli ve MHP yönetimi attığı her adım ve yaptığı icraatta Alparslan Türkeş adını rahatlıkla kullanamaz. Çünkü, artık “durun bir dakika, öyle değil” diyeceklere katılan çok etkili bir isim var. İkincisi de, MHP artık “ülkücü irade” adına nutuklar atamaz. Atsa da işe yaramaz. Türkeş’in yaptığı çıkış ve söyledikleri bu yüzden önemli.
İlk etkisi de, 1 Kasım seçimlerinde görülecek!

<p>Denizli'de  askeri kışla yakınında yangın çıkarmaya çalışan şüpheli yakalandı.</p><p>11'inci Koma

Kışla yanında kundakçı yakalandı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor