• $13,3333
  • €15,1327
  • 788.124
  • 2014.21
30 Mart 2017 Perşembe

Sandıktan “hayır” çıkarsa…

Hiç ihtimal vermiyorum; olmaz, ama bir an için olduğunu kabul edelim. 16 Nisan akşamı sandıklar açıldı, büyük bir sürprizle karşılaşıldı ve “hayır” oyları, “evet” oylarını geride bıraktı.

Ne olur, neler yaşanır?

İsterseniz birlikte düşünelim!..

Bazı yazar-çizer takımı değerlendirmeler yapıyorlar; “16 Nisan’da vatan müdafaası yapmayacağız, Sadece anayasa değişikliğini oylayacağız” diyorlar. Halk oylamasını alabildiğine hafife alıyorlar. Evet kararının da hayır tercihinin de Türkiye’nin gidişatına herhangi bir etkisi olmayacağını empoze etmeye çalışıyorlar.

Acaba öyle mi?

Yaşadıklarımız ve eldeki veriler, durumun hiç de olmadığını gösteriyor. Görüyoruz hep birlikte, durum böylesine hafife alınacak gibi değil.

Avrupa ayakta…

El ele verdiler, bugüne kadar hiç görmediğimiz bir biçimde içişlerimize burunlarını soktular. Artık, maske de takmıyorlar. Tarihsel kinlerini dışlarına vuruyorlar. Diplomasiyi bir kenara bıraktılar, hakarete varan ifadeler kullanıyorlar. Bakanlarımıza, diplomatlarımıza engeller koyuyorlar. Gazetelerinde Türkçe manşetler atıyorlar:

“Halk oylamasında hayır deyin.”

Elbette bunu bizi sevdiklerinden değil, içlerinde biriktirdikleri kinlerinden yapıyorlar. Türkiye’nin ayağa kalkmasını istemiyorlar.

16 Nisan’da sandıktan “hayır” çıkarsa, zil takıp oynayacaklar. Ancak, bu kadarla da kalmayacak. Bu defa Türkiye’ye bütün güçleriyle yüklenecekler. “Diktatör kaybetti” naraları altında bu ülkeyi köşeye sıkıştırmaya çalışacaklar.

Saldıracak, saldıracak, saldıracaklar…

***

Bu sözde Avrupalı dostlar, bugün zaten PKK ve PYD denilen terör örgütlerine silah dâhil her türlü yardımı yapıyorlar.

“Hayır” kararı çıkarsa, bunu daha da artıracaklar. Yetmez, Fırat Kalkanı Operasyonu’nu dillerine dolayıp, Türkiye’ye “Suriye’den çık” diyecekler. O da yetmez, Türkiye’nin belli bölgelerinde dün oynadıkları oyunu yine sahneye koymaya çalışacaklar. Yeni hendekler kazdırmak için çabalayacaklar.

Sakın “olmaz” demeyin…

Dün oldu, yaptılar. Sandıktan hırpalanmış bir yönetim çıkarsa, yine denemeyecekler mi sanıyorsunuz? Kesinlikle ellerine geçen bu fırsatı kaçırmayacaklar. Bugün beli kırılan, can çekişen, “bitti, bitiyor” denilen terör yine hortlayacak. PKK’nın baronları, PYD’nin efendileri spor olsun diye mi “hayır” kampanyası yapıyorlar sanıyorsunuz? Kandil pusuya yatmış, böyle bir gelişme bekliyor.

Ya şehirlerdeki terör yanlılarının bu fırsatı değerlendirmeyeceğini mi düşünüyorsunuz? Gezi’de üç ağaç için Türkiye’yi yangın yerine döndürenler önlerine gelen bu imkanı kaçırırlar mı hiç?

Böyle bir gelişme ekonomiyi de baltalayacak. Dolar fırlayacak, faizler yükselecek, borsa dibe vuracak. İstikrar kalmayacak.

Batı’nın da derdi bu zaten! Sandıktan “hayır” çıkması için günlerdir niye kendini parçalıyor sanıyorsunuz?

***

CHP’nin boş duracağını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Kılıçdaroğlu, yıllardır başarıya aç. Böyle bir fırsatı kaçırır mı hiç? Hemen “zaferini” ilan edecek. Halk oylaması sonuçlarını siyaseten ranta çevirmek için elinden geleni ardına koymayacak. Hem Hükümet’e, hem Cumhurbaşkanı’na yüklenecek…

Tersini beklemek siyasetin doğasına aykırı. Ayrıca, Kılıçdaroğlu’nun bugün yaptıkları, yarın yapacaklarının da göstergesi.

Sonuçta, siyasetin bu doğal refleksi, ateşe dökülen benzin etkisi yapacak. Alevler daha da büyüyecek.

***

Daha neler olur, neler! Yazılacaklar o kadar çok ki… Bakın FETÖ’den hiç bahsetmedim, o da pusuda bekliyor zaten. Halk oylamasında “hayır” çıkması, Türkiye’nin dört bir yandan saldırıya uğraması, darbe üzerine darbe yemesi demek!

Kim kaybedecek o zaman?..

Türkiye ve bu ülkenin insanları kaybedecek. Son yılların kazanımlarının hepsi yok olup gidecek. Demem o ki, durum “Türkiye sadece bir anayasa değişikliği oyluyor” sözleriyle özetlenecek kadar basit değil.

Mazoşist değil bu millet. Acı çekmekten zevk almaz. Kaldırıp baltayı kendi ayağına vurmaz. O yüzden de merak etmeyin, sandıktan “hayır” çıkmaz.

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında