• $13,5292
  • €15,331
  • 772.246
  • 1809.65
8 Haziran 2015 Pazartesi

Sandıktan belirsizlik çıktı

Bu satırların yazıldığında oyların yüzde 80’den fazlası sayılmıştı. Sonuç da pek değişecek gibi görünmüyordu. O tabloya bakarak, sandıktan belirsizlik çıktı diyebiliriz.

Belli olan bir şey var; o da hükümeti kurma görevinin yine sandıktan birinci çıkan AK Parti’ye verileceği. Ama ilk sonuçlara göre, AK Parti tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşacak gibi görünmüyor.
O durumda;
1) Ya bir koalisyon kurulacak.
2) AK Parti Hükümet’i kuramaz ve daha sonraki hükümet arayışları da başarılı olamazsa Türkiye’ye bir azınlık hükümeti yönetecek.
3) Ya da ufukta yeniden bir seçim görünecek.
Kısacası, istikrar dönemi bitti. Türkiye’nin önünde yeni bir pencere açıldı.
* * *
Sonuçları partiler açısından değerlendirirsek…
Bu seçimin iki kazanını var. Birincisi AK Parti, ikincisi de seçime parti olarak giren ve barajı aşan HDP.
CHP, 2014 yerel seçimine göre bir miktar geriledi. MHP ise bir miktar oyunu artırdı. Ama her iki parti de seçimin etkisiz elemanları oldu. CHP’deki gerileme de HDP’nin barajı geçmesinde etkili oldu. Bu sonuçlarla CHP’de ciddi tartışmaların yaşanması kaçınılmaz.
MHP az da olsa ilerledi ilerlemesine, ama İstanbul gibi Türkiye’nin en önemli seçim bölgesindeki pek çok yerde HDP’nin bile gerisinde kaldı. Bu da MHP açısından sorgulanması gereken bir durum!
AK Parti’ye gelince…
Seçim sonuçları da gösterdi ki, AK Parti yine Türkiye’nin en büyük partisi ve Türkiye’nin geleceğinde yine etkili olacak. Ayrıca, seçmende önemli bir karşılığı bulunan Ahmet Davutoğlu da Türk siyasetinin önemli bir aktörü olarak yoluna devam edecek.
* * *
Bu seçimin en büyük sürprizi, seçime katılım oranı oldu. Sandığa giderek oy verenlerin oranı yüzde 85’e bile ulaşamadı.
HDP, taraftarlarını ile AK Parti ve Erdoğan karşıtlarını sandığa taşıdı. Ancak, başta AK Parti olmak üzere diğer partiler seçmenleri ya da sempatizanları üzerinde aynı başarıyı gösteremedi.
Ortaya çıkan tablo da gösteriyor ki, seçime katılım yüksek olsaydı bu sonuç ortaya çıkmayacaktı.
* * *
Seçim ülkenin gündemini de değiştirecek. Türkiye, yeniden 2000’li yıların gerisine dönecek. Artık, büyük projeler ve kalkınma hamleleri yerine kim kimle hükümet kuracak ya da kuramayacak sorusuna cevap arayacağız. Koalisyon kurulursa, gazeteci olarak hükümet içindeki çekişmelerin peşinden koşacağız. Koalisyon arayışları başarılı olmazsa, muhtemel erken seçimin tarihi konusunda hesaplar yapacağız.
Çünkü…
Seçmen böyle istedi. Sandıktan bu sonuç çıktı. Sonuçta hep birlikte milli iradeye saygı göstermek zorundayız.

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor