• $9,242
  • €10,7964
  • 530.646
  • 1432.8
30 Ağustos 2014 Cumartesi

Saat gibi tıkır tıkır…

Yapılacak iş bir “Kabine Revizyonu” değildi, çünkü Erdoğan’ın Başbakanlık’tan ayrılması ile Bakanlar Kurulu’nun da görevi sona ermişti. Artık, yeni bir kabine oluşturulması gerekiyordu.

Yeni kabine oluştu, ama neredeyse eskisinin aynı. Sadece çok küçük çapta bir revizyon yapıldı. Erdoğan’ın Başbakanlığı dönemindeki Ak Parti Hükümeti, yoluna devam etti.
Dışişleri Bakanlığı’na Mevlüt Çavuşoğlu’nun kaydırılması değişiklik sayılmaz. Dışişleri Bakanlığı, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığa gelmesi ile birlikte, zaten boşalmıştı. O boşluk dolduruldu.
AB Bakanlığı’nın durumu da aynı. Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’na kaydırılması ile boşalttığı yere Volkan Bozkır getirildi.
Demek ki…
Bakanlar Kurulu’nda sadece üç değişiklik yapıldı.
Beşir Atalay, Emrullah İşler ve Hayati Yazıcı gitti. Yerlerine de Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli getirildi.
Bu da gösterdi ki…
Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkması, Ak Parti’de de, Hükümet’te de önemli bir değişikliğe yol açmadı. Erdoğan’ın hem Partiye, hem de Kabineye vurduğu damga devam ediyor. Aynı kabine ile aynı politikalar sürdürülecek.
***
Dün, Silifke’den Hasan Uslu telefonla aradı. “Bu Ankara’ya bir şeyler olmuş, Ankara çok değişmiş” dedi:
-Türkiye’de çok ciddi ve köklü değişiklikler oluyor. Buna rağmen, her şey saat gibi tıkır tıkır işliyor.
“Maşallah, nazar değmesin” diye devam etti:
-Biz buna pek alışık değiliz. Yıllarca gerilim ve kavga gördük. Son günlerde yaşadıklarımız hepimizin morallerini düzeltti.
Gerçekten de Türkiye baş döndürücü bir süreç geçirdi. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile makas değiştirerek, yeni bir yola girdi.
Ama geçmişteki sıkıntıların hiç biri yaşanmadı!
Demek ki, anahtar asli sahibinin eline verilince böyle oluyor. Milli irade devreye girince bunalımlar ve kavgalar sona eriyor.
***
Biz dönelim yeni Kabineye…
Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 62. Hükümet’in yapısı, önümüzdeki döneme ilişkin önemli mesajlar veriyor:
Birincisi, Erdoğan halen Başbakanlık görevinde bulunsa ve bir liste hazırlasa, farklı isimler ortaya çıkmazdı. Demek ki, siyasetin ekseninin Çankaya Köşkü’ne doğru kaydığına ilişkin yorumlar doğru.
İkincisi, bu liste önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında sıkıntılar yaşanmasını bekleyenlere önemli bir cevap.
Üçüncüsü de Türkiye makas değiştirirken bile istikrarı korudu.
Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye’nin en tepesindeki isimler değişti. Buna karşılık, temel politikalar ve ulaşılmak istenen hedef yerinde duruyor.
Bu son derece önemli!
***
Öyle görünüyor ki, Çözüm Süreci’nin lokomotifi bundan böyle Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan olacak.
Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dışişleri, Volkan Bozkır’ın da AB Bakanlığı’na gelmeleri ile birlikte AB sürecinde daha güçlü adımlar atılacak.
Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli de ekonomik bilgi-birikimleri ve siyasi tecrübeleri ile Bakanlar Kurulu’nu daha da güçlü hale getirecek.
Restorasyon çalışmaları ve koşuşturma şimdilik bitti. Artık, Yeni Türkiye’nin icraatlarını izleyeceğiz. Yeni teamüller ve gelenekler oluşacak.
İlk siyasi sınav 2015 seçimleri!
Bu yapı, 2015’te de halktan destek görürse, asıl önemli ve büyük adım ondan sonra atılacak. Sırada Anayasa Değişikliği var. Türkiye, köklü yapısal sorunlarını çözmeye ve Başkanlık Sistemi’ne doğru hızlı adımlarla ilerliyor.

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor