• $28,9682
  • €31,3396
  • 1867.8
  • 7913.76
7 Ocak 2021 Perşembe

Rüyalar...

Dün, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikteydik. Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği kahvaltılı toplantıya katıldık. Partisinin büyük kongresi sonrası uzun ve ayrıntılı bir değerlendirme yaptı. Sorularımızı cevaplandırdı…

Davutoğlu, bir muhalefet partisi genel başkanının ülke meselelerine nasıl bakması beklenirse öyle yaklaştı. Erdoğan’ı, Türkiye’yi 1990’lar, hatta 1970’lere döndürmekle suçladı. Diğer muhalefet partilerden farklı davranmadı. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylarla ilgili olarak CHP’den farklı bir tutum sergilemedi. Yetkililer tarafından defalarca yalanlanan, dillendirenlerin de ortaya herhangi bir bilgi ve belge koyamadıkları “gözaltında ve cezaevlerinde çıplak arama” iddialarını bile gündeme getirdi.

Bu arada, Erdoğan’ı eleştirirken Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek gibi isimleri de yerden yere vurdu. Özellikle kendisine “Serok Ahmet” diyen Devlet Bahçeli ve kullandığı üslubu sert bir dille eleştirdi. Davutoğlu, “Bahçeli ve Perinçek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan için geçmişte neler dediğini biliyoruz, ama bugün bakıyoruz yan yanalar” ifadesini kullandı.

Taraflar arasındaki bugünkü ilişkiyi “rüya” olarak değerlendirdi. Yakında bu “rüyanın” sona ereceğine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Hemen ardından da Fikri Sağlar ile ilgili olarak başörtü konusundaki değerlendirmeleri için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren sözler sarf etti.

Kendisine, bugün destek verdiği Kılıçdaroğlu hakkında geçmişte yaptığı sert eleştirileri hatırlattım. Bunların da Erdoğan, Bahçeli ve Perinçek arasında yaşananlardan pek farklı olmadığını söyledim. Davutoğlu, “üsluptan” bahsetti. Kendisinin geçmişte eleştiri yaparken, daha yumuşak üslup kullandığını ifade etti. Sorumun devamındaki “seçim ittifakları” ve “Gelecek Partisi’nin seçimde hangi ittifak içinde olacağına” ilişkin soruma da net bir cevap vermedi.

Oysa şimdiden söylemek mümkün…

Gelecek Partisi, ilk seçimde CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı’nın içinde yer alacak. Zaten Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalara bakılırsa, Millet İttifakı paydaşları ile daha fazla benzeşiyor. Ama Ahmet Bey, Ak Parti ile MHP, Erdoğan ile Bahçeli arasındaki ilişki ve ittifakı yadırgıyor. Oysa asıl yadırganması gereken kendi içinde bulunduğu durum!

Ak Parti ile MHP, geçmişte ne kadar itişmişlerse de birbirlerine benzer pek çok noktaları var. Ülkenin birliği ve bütünlüğü, halkın inançlarına saygı gibi pek çok temel konuda meselelere aynı zaviyeden bakıyorlar.

Peki, CHP ile Gelecek Partisi’ni oluşturan kadroların durumu aynı mı? Değil elbette! CHP kadroları ile Davutoğlu’nun geçmişte temsil ettiği zihniyet arasında derin görüş ayrılıkları var. Birinin “ak” dediğine, diğerinin “kara” dediğini hepimiz biliyoruz. Millet de durumun farkında.

Bence, Erdoğan-Bahçeli ilişkisi için “rüya” değerlendirmesi yapan Davutoğlu’nun asıl Gelecek Partisi-CHP yakınlaşmasına kafa yorması gerekiyor. Çünkü önümüzdeki dönemde bu ilişkiyi geniş toplum kesimlerine anlatması çok zor olacak! 

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''