• $12,3856
  • €13,9875
  • 711.467
  • 1776.41
5 Mayıs 2014 Pazartesi

Psikopatsın sen

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Adana’da 6 yaşındaki Gizem Akdeniz’i hunharca katleden Süleyman Akdeniz’in avukatı, son derece önemli bir noktaya dikkat çekti. Caniyi savunmak zorunda olan avukat Faruk Ulaş bakın ne dedi:
-25 yıllık avukatım. Örgüt, cinayet ve uyuşturucu davalarına girdim. İlk kez bu kadar mimiksiz, jestsiz bir sanıkla karşı karşıya kaldım.
Öyle olur zaten…
Tersi mümkün değildi. Böyle alçakça bir cinayeti ancak kişilik bozukluğu olan bir insan işleyebilirdi. Bu bir psikopatın işiydi. Avukat Faruk Ulaş’ın yaptığı açıklama, sadece malumun ilanı oldu. Tepkisizdirler onlar. Jestsizdirler, mimiksizdirler. Üstelik, her şart altında kendilerini haklı görürler. Ne zaman ne yapacaklarını kestiremezsiniz.
Korkmayın, ürkmeyin, cezai ehliyetleri tamdır. Şüpheniz olmasın, Süleyman Akdeniz de gereken cezayı alacaktır. Çünkü, onlara modern tıpta “hasta” gözüyle bakılmaz. Sadece kişilikleri bozuktur.
Psikopatlar dünyanın en büyük problemi! Uzman bir doktorlar heyetini bile yanıltabilirler. Anlayamazsınız onları, çözemezsiniz. Anladığınızda da genellikle iş işten geçmiş olur.
Tedavi edilemezler, düzeltilemezler…
En vahimi de maalesef sayıları tahmin edilenden de çoktur. Çok önemli görevlere kadar gelebilirler, aramızda gezerler.
***
Ne mi yaparlar?..
Mesela bir süre sizi göklere çıkarırlar, bulutların üzerinde gezdirirler. Hatta, tanrılaştırabilirler bile. Sonra bir anda her şey altüst olur. Çukurunuzu kazar, üzerinize toprak atmaya başlarlar. Ne olduğunu anlayamazsınız.
Onlar hep burunlarının dikine giderler. Kim ne derse desin, kendi doğru bildiklerini yaparlar. Kimseyi dinlemez, kendilerine karşı çıkıp doğruyu göstermek isteyene de düşman kesilirler.
Vicdansızdırlar…
Onlar için kendi doğrularının dışında doğru yoktur. Ne yaparlarsa yapsınlar vicdan azabı çekmezler. Çünkü, her seferinde vicdanlarını rahatlatacak bir sebepleri vardır. Bir insanı rahatça öldürür, sonra da bu eylemden kendilerine pay bile çıkarabilirler:
-İyi oldu, kurtardım bu hayattan.
İşte bu yüzden tepkisizdirler. Mimiksiz ve jestsizdirler. Başkalarının kanını donduracak bir olay karşısında bile kıllarını kıpırdatmayabilirler.
***
Çok rahat yalan söylerler, çok güzel oynarlar…
Tıpkı minik Gizem’e kıyan Süleyman Akdeniz gibi! Bir cinayet işledikten sonra maktulün evine gidip taziyede bulunabilirler. Hatta gözyaşı döküp dövünebilirler de…
Belli ki Avukat Faruk Ulaş kişilik bozukluğu içinde olan suçlularla pek karşılaşmamış. O yüzden mimiksizliğini yadırgıyor. Oysa bu bir psikopatın doğal davranışı!
Onların hiçbir ahlaki kuralı yoktur…
Zaman zaman “ahlakçı” çıkışlar yapabilirler. Son derece doğru tezlerin savunucusu gibi görünebilirler. Karşınıza bir melek saflığında çıkabilirler. Sonra bir bakarsınız, bütün değerleri ayakları altına alıp paspas gibi çiğneyebilirler. Sakın yanlış anlamayın. Ne yaptıklarını onlar da bilmezler. Kendilerini çelişki içinde hissetmezler. Siz söyleseniz bile kabul etmezler. İç dünyalarında bütün bu yaptıklarına da kendilerince makul bir gerekçe bulabilirler.
Gün olur sahte evrak düzenlerler…
Gün gelir çevrelerindeki insanlara iftira atabilirler.
***
Bunların sergiledikleri davranışları çözmek için hiç uğraşmayın. Beceremezsiniz, çözemezsiniz. Sakın ola kendinizi “neden” ve “niçin” sorularıyla yormayın.
Ben yaptım, içinden çıkamadım. Sorularımı biriktirip yıllarını psikiyatri ilmine vermiş bir profesör dostuma sordum. Boynunu eğip “bilmem ki” cevabını verdi:
-İşte kişilik bozukluğu bu! Keşke hasta olsalar da yardımcı olabilsek. Ama bunun çaresi yok.
Bunları bilesiniz diye yazdım. Bilin ve dikkat edin. Çünkü çevremizde kişilik bozukluğu olan o kadar çok insan var ki! Serseri mayın gibi ortalıkta dolaşıyorlar. Aman size de çarpmasınlar!

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor