• $31,2921
  • €33,8708
  • 2058.62
  • 9193.69
28 Kasım 2023 Salı

Popülizm ve ekonomi

Son dönemde geniş kitlelerde garip bir anlayış gelişti. Herkes, kendilerinin yapmayacağı savurganlığı devletten bekliyor. "Ben de şunu isterim, ben de bunu isterim, yoksa oy vermem" talep ve tehditleri havada uçuşuyor...

En ilginç olanı ise, hükümetten popülist politikalar uygulamasını isteyenlerin tamamı da (muhalefet, basın, bası sivil toplum örgütleri v.s) enflasyondan şikâyet ediyor. Oysa enflasyonu tetikleyen en büyük faktör, popülist politikalar!

Dün, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'la birlikteydik. Anadolu Yayıncılar Federasyonu'nun düzenlediği toplantı çerçevesinde ayrıntılı bilgiler aldık...

Öncelikle bir noktanın altını çizmek lazım:

Dünya ekonomisi son 20 yılda yüzde 3,6 büyüdü. Türkiye ekonomisi ise, yüzde 1,8'lik daha iyi bir performans gösterdi. Bizim ortalama büyümemiz yüzde 5,4'ü buldu. Son üç yıl olan 2020, 2021 ve 2022 yıllarına baktığımızda bizim büyümemiz yüzde 20'yi bulurken, dünya ekonomisindeki büyüme yüzde 7'de kaldı.

Üstelik uzun yıllar bunu enflasyonu dizginleyerek yaptık.

Ama son dönemde muhalefet, basın ve geniş kitleleri temsil eden sivil topum örgütlerinin bastırması ve seçimler, dengeyi aleyhte bozdu.

Bugün enflasyon en büyük sorun haline geldi. Şimdi bununla mücadele ediyoruz...

***

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonda aylık bazda önemli düşüşler yaşanmaya başladığına dikkati çekti. Ancak, bunun yıllık bazda hissedilmesi, 2024 Yılı ortalarını bulacak. Tek haneli rakamlara ise 2026'da ulaşacağız.

Tabii, bugünden öngörülemeyen birtakım olumsuz gelişmeler olmazsa.

Ekonomik göstergeler de iyi aslında. Türkiye'nin 1950'lerden bu yana en büyük sıkıntılarından biri cari açığımız. Biz büyüdükçe, cari açık da büyüyor. Ancak, 2023 Eylül ayında ilk defa cari fazla verdik.

Dış ticaret dengeleri olumlu seyrediyor.

İstihdamda da tablo iyi gidiyor.

Bütün bunlar da yaşadığımız deprem felaketine rağmen gerçekleşiyor. Dünyanın bir başka ülkesinde gerçekleşmiş olsa, ekonomiyi tamamen çökertecek olan bir felaketi en az hasarla atlattık. Dünya da bunun farkında. Bu felakete rağmen, Türkiye'nin borçlanmasında önemli bir gösterge olan risk primimiz, 339 baz puana kadar düştü. Daha da düşmesi bekleniyor.

Cevdet Yılmaz'ın bize aktardığı bütün ekonomik göstergeler olumlu seyrediyor...

En önemlisi ise, biz bütün bunları sosyal güvenlik şemsiyesini neredeyse toplumun tamamını kapsar hale getirerek başardık. Batı ülkeleri bu alanda sürekli geri adım atarken, biz sürekli ileri adımlar attık.

***

İşte bu noktada önümüzdeki en önemli tehlike popülist politikalar!

Artık aşırı ve ithalatı körükleyen tüketim anlayışını terk etmek gerekiyor. Arzı da, ihracatı da, tasarrufu da artırmak zorundayız.

Enflasyonu frenlemenin başka yolu yok.

Bir de artık "Ben de şunu, ben de bunu isterim" dönemi geride kalmalı. Ekonomiyi ve Türkiye'nin geleceğini sıkıntıya sokmayacak, sadece gerçekten sıkıntılı kesimleri rahatlatacak talepler karşılanmalı.

Muhalefet de basın da sorumlu davranmalı. Aksi takdirde ne enflasyonla gerektiği gibi mücadele edebilir, ne de içine düştüğümüz sarmaldan kurtulabiliriz biz!

<p>Hurma pazarına tekeline alan İsrail, yaptığı ihracatla  ekonomisini güçlendiriyor. Satın alınan h

Ramazan öncesi dikkat! Hurmada 'İsrail' oyunu

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi