• $9,6014
  • €11,1468
  • 557.297
  • 1492.93
5 Kasım 2014 Çarşamba

PKK’nın can simidi IŞİD

Sınırımızda uzun süredir hem son derece pis bir oyun oynanıyor; hem de büyük bir dezenformasyon faaliyeti yürütülüyor. IŞİD hariç, oyunun aktörleri de tanınmamak için yüzlerinde maskelerle geziniyor.

Bu oyun, insani söylemler ve feryatlarla başladı…
Önce, “İmdat, IŞİD, Kobani’de büyük bir katliam yapacak” çığlıkları yükseldi. Şehirde sivil kalmasa da çığlıklar uzun süre devam etti…
PYD, yani PKK ardından söylem değiştirdi. Bu defa, “Türkiye koridor açmazsa katliam kapıda” iddiaları ortaya atıldı. Hem de şehir tamamen boşalıp, sivillerden arındırılmasına rağmen! Amaç, PKK’nın bütün silahlı güçlerini Kobani’ye yığmaktı.
Olmadı, başaramadılar. Türkiye, ince bir manevra ile PKK’nın önünü kapattı. Bir koridor açtı, ama Peşmerge güçleri için.
Bunlar, yine de Türkiye’ye karşı atışı sürdürdüler…
* * *
Nihayet, “İmdat, sivil katliamı kapıda” çığlıklarının bir oyundan ibaret olduğu ortaya çıktı. Cemil Bayık gibi PKK’nın önde gelen isimleri, Kobani ile birlikte önlerinin açıldığını açıklamaya başladılar. Hatta daha da ileri gidip, Kobani sayesinde uluslararası arenada legalleşmeye doğru önemli kazanımlar elde ettiklerini bile söyler oldular.
Bu arada, bazı batılı ülkeler “PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılması gerektiğini” dahi tartışmaya başladılar.
Sonuç:
IŞİD, Kobani’de bir katliama girişmedi, ama PKK’nın manevra alanını genişletti. Hatta, bu terör örgütünü bazı batılı ülkeler nezdinde sempatik hale getirdiği bile söylenebilir. Zaten, Cemil Bayık da yaptığı son açıklamalarla bunu dile getirmeye çalışıyor.
Daha açık bir ifade ile…
IŞİD, hem PKK’yı, hem de Kandil’i rahatlattı. Terör örgütü, IŞİD’in sırtına basarak kazanımlar elde etmeye başladı. Şimdi de yine IŞİD’i kullanarak, batının gözünde legal bir statü elde etmeye çalışıyor.
PKK ve Kandil, IŞİD’e ne kadar teşekkür etse azdır!
* * *
Yetmedi, bitmedi, PKK ve Kandil, IŞİD’i kullanmaya devam ediyor. IŞİD silahı ile Türkiye’yi vurmaya çalışıyor…
Murat Karayılan’ın, Kandil’den silahlı PKK’lılara verdiği talimat çok ilginç:
-Hazır olun!
Niye hazır olacaklar? Çünkü, Ak Parti, Kobani’de Kürtlere kalleşlik yapmış! O yüzden gerekirse Türkiye’yi yıkacaklarmış!
Oysa, Ak Parti’nin, Hükümet’in ya da Türkiye’nin yaptığı ortada…
IŞİD’ten kaçan 200 bin insana yardım eli uzatıldı. Onların bir tanesinin burnunun bile kanamasına izin vermedi. O bölgede YPG (PKK) teröristleri bulunmasına rağmen insani yardım gönderdi. Yaralılarını hastanelerde tedavi etti. Karınlarını da Türkiye doyuruyor. Bugün Türkiye “Ben ilgilenmiyorum, başınızın çaresine bakın” dese tamamı açlıktan kırılacak.
Bu kadarla da kalmadı. Türkiye, IŞİD’le çatışmaya girmemek için firar eden Peşmergeleri bile tek tek yakalayıp, birliklerine teslim etti.
Daha ne yapsın?
Tabi, Karayılan da bunun farkında. Yine de belli çevreler tarafından yürütülen “algı operasyonuna” katkıda bulunmaya çalışıyor. Türkiye sıkıntıya girsin ki, terör örgütü rahatlayabilsin.
Aslında “kalleşlik” yapan kendisi!
* * *
Kobani’deki olayların seyri ise son derece ilginç! IŞİD, Musul’u bir günde aldı. Irak’ın tamamını birkaç günde işgal etti. Bugün de belli bölgelerde dilediği gibi at koşturmaya devam ediyor.
Kobani’de ise, 1,5 aydır şehri ele geçirmek için çabalıyor. Çünkü, başta ABD olmak üzere herkes bir Kobani sevdasına tutulmuş durumda.
Bu şehrin IŞİD’le mücadele noktasında bir stratejik önemi ya da ekonomik değeri olmadığına göre, demek ki işin içinde başka hesaplar var! Üstelik o hesaplar terör baronlarının son yaptığı açıklamalarla yavaş yavaş ortaya çıkıyor.
Sınırımızda oynanan oyun büyük!

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri