• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
29 Ocak 2017 Pazar

Pespaye bunlar pespaye…

Ortaokul ve lise çağlarında tarih kitaplarında bize hep “kaybettiğimiz toprakları” okuttular. Buna karşılık “bizi biz yapan değerleri de kaybettiğimizden” hiç bahseden olmadı. Biz, topraklarımızla birlikte onları da yitirdik.

Milletçe büyük ve sistemli algı operasyonlarının hedefi olduk hep…

Evrildik, çevrildik, kandırıldık, aldatıldık. Bir “batı değerleridir” tutturup gittik. Sürekli olarak o değerlerin peşinde koşturdular bizi. Aşağılık duygusu dört bir yanımızı sardı. Mankurt misali, attığımız her adımda bizi biz yapan değerlerden bir şeyler dökerek yürüdük o yolda.

“Bir musibet bin nasihatten evladır” demiş büyüklerimiz. Son dönemde öyle musibetler yaşadık ki, uyandık artık. Şimdi görmeye başladık olan biteni. Ama yazık oldu, etkisi uzun yıllar silinmeyecek büyük kayıplara uğradık.

***

Halk düşmanları ve alçak katiller var karşımızda. Halkın ödediği vergilerle alınan ağır silahları millete doğrultan soysuzlar onlar. 15 Temmuz’un ardından bir kısmı yakalandı, bazıları kaçtı.

8 tanesi Yunanistan’da.

Avrupa medeniyetinin şekillendiği ve bu yüzden batının sahip çıktığı bir yer orası. Sözde demokrasinin beşiği! Aynı zamanda da geniş Avrupa ailesinin bir parçası, Avrupa Birliği’nin üyesi. Yunanistan’la aramızda “suçluların iadesi” konusunda milletlerarası anlaşmalar var. Karşılıklı imzalar atılmış, taahhüde bağlanmış. Biz de bu anlaşmalardan yola çıkarak, “demokrasi düşmanı bunlar” dedik. Halkın üzerine ateş açarak işledikleri cinayetleri ortaya koyduk. Darbeci askerlerin Türkiye’ye iade edilmelerini istedik.

Uymadılar o anlaşmalara. Darbecilere, katillere kol kanat gerdiler. Sahip çıktılar. Hem de bile bile!

Bu ailenin en büyük parçası olan Almanya’da yayın yapan Frankfurter Algamenie, bakın kararı nasıl yorumladı:

“Yunan Yüksek Mahkemesi’nin aldığı iadeleri ret kararı, yargının bağımsız olduğunun en iyi örneği oldu. Mahkeme, firari askerlerin suçlu olmadığını değil, Türkiye’ye iadeleri olasılığında kötü muamele görecekleri kararına vardı.”

Alçakça bir itiraf bu: “Onlar suçlu ama iade etmiyoruz, koruyoruz” itirafı!

Yunan Mahkemesi’nin aldığı bu kararın, hukuki bir metin olarak da sadece bir paçavra kadar değeri var. Darbecilerin suçları net ve kesin. “Kötü muamele görecekleri” ise sadece bir ihtimal. Mahkeme, tartışmasız gerçeği bir tarafa bırakıyor, küçük bir ihtimalden yola çıkarak hüküm veriyor.

Üstelik, böyle bir ihtimal de yok. Türkiye’deki cezaevleri, gariban Yunanistan’dakiler ile karşılaştırıldığında “saray” olarak nitelendirilir. Ayrıca, o kadar darbeci yakalandı. Bazıları mahkeme karşısına çıktı. Şu ana kadar “kötü muameleye” ilişkin tek bir ciddi iddia ile karşılaşılmadı.

O yüzden, ortada hukuki değil, siyasi bir karar var. Batının Türkiye’ye bakışını gösteren tamamen hukuk dışı siyasi bir karar!

***

Üstelik, böylesine rezil bir karara bütün Avrupa arka çıktı…

Alman Der Spiegel, “Yunan mahkemesinin kararı, hukuk devletini ve Avrupa değerlerini onurlandıran bir karar oldu” değerlendirmesini yaptı.

“Hukuk devleti” hikaye, ama “Avrupa değerleri” yorumu doğru. O bize “hedef” olarak gösterilen Avrupa değerleri bu işte! Türkiye’ye karşı yüzyıllarca biriktirilen kin, nefret ve düşmanlık! Almanya’nın Devlet Televizyonu ARD de Yunan Mahkemesi’nin kararını “Takdire şayan” olarak yorumladı.

AB’nin Başkenti Belçika’da yayınlanan Le Soir’dan ise, “Avrupa, işte bu adaletin bağımsızlığını savunmalı” değerlendirmesi geldi!

Diğerleri de farklı değil. Batı basınının neredeyse tamamı darbecilere arka çıktı. Katillere kol kanat gerdi. Türkiye’ye kin kustu.

Şimdi yılardır yürütülen aldatmacalar ve algı yönlendirmelerinden yola çıkarak sormak gerekiyor: Bunlar “medeni” öyle mi?

Bunlara mı “demokrat” diyoruz biz?

Yıllardır biz bunların mı peşinden koştuk?

Acırım o geçen güzelim yıllara! Yazık olmuş o kurulan büyük hayallere! Nasıl da aldatmışız kendimizi! Bunların taktıkları maskelerin ardındaki o Haçlı kafasını yıllardır görmemiş ve görmemekte direnmişiz!

Pespaye bunlar be pespaye!..

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı