• $9,3125
  • €10,8389
  • 529.145
  • 1429.85
1 Ekim 2020 Perşembe

Paşinyan'ın dağıldığı an

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, televizyondaydı. Rusya-1 Kanalı’ndaki 60 Dakika Programı’nda karşı karşıya geldiler. Aliyev, haklı olmasının yanında Rusça’ya hâkimiyetini de çok iyi kullandı. Ermeni Başbakanı’nı silkeledi, dağıttı.

Sonuç:

Bugüne kadar Ermeni tezlerini savunması ile tanınan Rus Medyası bile “Bu kadar da olmaz” noktasına geldi. Yapılan yorumlarda “Aliyev, Paşinyan’ı bağladı” ifadeleri kullanıldı. Her platformda “Ermeni Başbakan rezil oldu” değerlendirmeleri öne çıktı.

Gelişmeleri, bu fotoğrafı bir köşeye koyarak değerlendirmek lazım…

Biliyorsunuz, BM Güvenlik Konseyi, Karabağ ve çevresindeki çatışmaları görüşmek için toplandı. Yine alışılmış lafları tekrarladı:

“Acilen ateşkes ilan edilip, barış görüşmelerine başlanmalı.”

Biz 30 yıldır dinliyoruz zaten bunları. BM, bir yandan “Karabağ işgal edilmiş topraklardır, Ermeniler boşaltmalı” diyor. Diğer taraftan hiçbir yaptırım uygulamayıp, “Oturup görüşün” diyerek, işgali olağan hale getirmeye çalışıyor. Azerbaycan’a “Sen haklısın” derken, adeta Ermenilere de “Merak etmeyin, işgali kalıcı hale getirmek için uğraşıyoruz” mesajını veriyor.

İşte böyle bir noktada geldi Ermeni saldırıları. BM’nin kerhen de olsa haklılığını tescil ettiği Azerbaycan da işgal altındaki topraklarını kurtarmak için harekete geçti.

Azerbaycan’ın elinde iki güçlü koz var şimdi:

1)Hukuken haklı olduğu BM tarafından kabul edilmiş durumda.

2)BM mevzuatı, bu hakkı alabilmesi için güç kullanmasını da kabul ediyor.

O yüzden Azerbaycan’ın bu kozların iyi kullanılması ve bir an önce sonuç alınması gerekiyor.

***

Çatışmalar bütün cephe hattında sürüyor. Gelişmeler çok sıcak. Şu ana kadarki gelişmeler, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin lehine.

Karabağ’a bazı bölgelerde 50 kilometre kadar girilmiş durumda.

Pek çok köy ve stratejik bölge alındı.

Fuzuli kuşatıldı.

Ermeni kuvvetleri oldukça büyük zayiat verdi. Can kayıpları binlerle ifade ediliyor. 100’e yakın tankının imha edildiği bildiriliyor. Hocalı’daki S 300 hava savunma sisteminin etkisiz hale getirildiği biliniyor.

Askeri birlikleri moral olarak çökmüş durumda. Ermeniler, Suriye’den getirdikleri PKK’lı teröristler ve İran üzerinden ulaştırılan silahlarla sonuç almaya çalışıyor.

O da çok zor. Taşıma suyla bu değirmen dönmez!

Sonuç olarak Ermeniler halk tabiri ile “Silkele Azerbaycan düşecekler” denilen bir noktada. Bunu çok iyi değerlendirip, işi uzatmadan sonuç almak lazım!

***

Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli olarak tekrarladığı gibi Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtarmaya çalışıyor.

Hak ve hukuk Bakü’den yana.

Ama yetmiyor işte. BM gibi ilgili kuruluşlar ipe un seriyor. İşgal 30 yıldır sürüyor. Haklılığın yanında güçlü olmak da gerekiyor.

Azerbaycan, şimdi haklılığının yanına o gücü de koymuş durumda. Söke söke topraklarını geri alıyor.

Şu anda bir şaşkınlık hâkim. Ama bu geçecek ve Azerbaycan’a siyasi baskılar artacak. O yüzden Bakü’nün Ermeni destekçileri şaşkınlığı üzerinden atmadan bu işi bitirmesi lazım.

Baksanıza gürültü etmeye başladılar bile.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İstanbul 'da ki pazarcılar böyle  söylüyor. Sebebi Giresun da bi

Ispanakta avrat otu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu