• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
2 Haziran 2016 Perşembe

Parlayan yıldız Türkiye

Kampala-Nairobi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Afrika’dayız ve burada parlayan bir yıldız var. O bizim yıldızımız. Kim ne derse desin, kim aksini iddia ederse etsin, artık Afrika’da Türkiye diye etkili bir aktör bulunuyor.
Bölgeye diğerlerinden farklı yaklaşıyor, alışılmadık, ezber bozan davranışlar sergiliyor. Avrupa’nın sömürgeci ülkelerine hiç benzemiyor. Samimiyetle, kim neye ihtiyaç duyuyorsa, o alanda bütün imkânlarını seferber ediyor. Sahip olduğu bütün tecrübe ve kazanımları onlarla paylaşıyor. Projeler yapıyor ve gerçekleştiriyor. Yaptığı işlerde de eşit ortaklık ve karşılıklı fayda çerçevesinde hareket ediyor.
Türkiye, Afrika’nın her yerinde ve her alanda boy gösteriyor…
Dikkat ettiniz mi, Afrika komşu kapısı gibi artık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığımız gezilerin sayısını unuttum. Bu gezide de Uganda’yı ziyaret eden ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sıfatını kazandı.
Türkiye, Afrika’da sürekli bir koşuşturma halinde!
***
Burada 1 milyar insan var…
Nüfusun yüzde 60’ını da 24 yaşın altındaki gençler oluşturuyor. Afrika, dinamik ve gelecek vaat eden bir kıta.
Biz de burada insana, onların gelecek ve refahına yatırım yapıyoruz.
Sadece TİKA son üç yıl içinde tam 200 mesleki eğitim projesi, okul inşaat ve onarımı ile donanımı gerçekleştirdi.
İşte o yüzden farklıyız, onun için bu bölgenin parlayan yıldızıyız. Afrika’nın yıllardır ilişki içinde olduğu sömürgecilerin böyle bir dertleri olmamış. Onlar, sömürmüş, almış götürmüş. Biz ise bu coğrafyaya bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Biz alıp götürenlere inat, veriyoruz, yerine koyuyoruz.
Kıtanın geçmişte yaşadığı acı tecrübeler, işgaller ve istilalar, akan kan ve gözyaşı düşünülürse, farkımız daha iyi anlaşılır!
***
Bazı somut olaylar üzerinden gidelim isterseniz…
Afrika’daki sağlık sektörünün iyileştirilmesi, TİKA’nın öncelikli hedeflerinden biri. Hastaneler ve kliniklerin yapımına destek veriyor. Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşları ile STK’lar da bu hedefin gerçekleşmesine yardımcı oluyor.
Sahra Altı Afrika’da 300 binin üzerinde insan sağlık taramasından geçirildi. Bunu biz yaptık. Aşı kampanyaları düzenledik, tıbbi operasyonlar gerçekleştirdik. Ebola salgınına karşı Liberya, Sierra, Leaone, Gambiya, Benin, Gine ve Senegal gibi ülkelere tıbbi ekipman ve ilaç desteğinde bulunduk.
Somali, Sudan ve Senegal gibi ülkelerde hastanelerimiz var.
Maalesef Afrika’da bugün insanlar içecek su bulamıyorlar. Türkiye bu soruna da el attı. Yine TİKA, Afrika’nın çeşitli bölgelerinde tam 531 adet su kuyusu açtı. Türkiye, pek çok ülkenin su projelerine destek verdi.
Hani, iğneden ipliğe diye bir tabir vardır ya… Türkiye de iğneden ipliğe kimin neye ihtiyacı varsa, o alanda yardımcı olmaya çalıştı.
Alt yapıların geliştirilmesi için eğitim desteği verildi.
Emtia borsaları kuruldu.
Kalkınma projelerinin yanı sıra, asayişin sağlanması için Tunus gibi ülkelerin polis teşkilatları desteklendi.
Belediyelere araç-gereç sağlandı.
Yollar yapıldı, hava limanları onarıldı.
Güneş enerjisi, balıkçılık, tohumculuk, tavukçuluk, arıcılık, pamuk yetiştiriciliği, tarihi eserlerin restorasyonu ve küçükbaş hayvancılık gibi çeşitli alanlarda Afrika’daki pek çok ülkeye destekler verildi.
***
Şimdi soruyorum, böylesine geniş bir alanda yürütülen, böylesine kapsamlı ve hummalı bir faaliyetin etkilememesi ve iz bırakmaması mümkün mü? Hele hele uzun yıllar sömürülen ve horlanan bir coğrafyada!
Boşuna demedim, Türkiye için “Afrika’nın parlayan yıldızı” diye! Türkiye, buralarda çok güzel işler yapıyor. Gelmek, gezmek ve görmek lazım.
İşte o zaman bazılarının karın ağrılarının sebebi daha iyi anlaşılır!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Sosyal medyayı sallayan en ilginç ilizyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?