• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
24 Aralık 2014 Çarşamba

Osmanlı korkusu Türk Marşı

Üsküp

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Makedonya’dayız. Bir Balkan ülkesi olan Makedonya bizim ezeli müttefikimiz, Üsküp zaten bir Osmanlı şehri.
Geniş bir açıdan battığımızda da bizim Balkanlar’da hiçbir sorunumuz yok. Balkan ülkeleri ile ilişkiler son derece iyi. Hatta, zaman zaman aralarındaki sıkıntılarda arabuluculuk bile yapıyoruz.
Bakmayan siz “Öldük, bittik, yalnız kaldık” feryatlarına. Gerçekler ve gelişmeler hiç de öyle değil.
Başbakan Davutoğlu, kısa bir süre önce Yunanistan’daydı. Ege ve Kıbrıs istisna edilirse, iki ülke arasındaki sorunlar büyük ölçüde çözüldü. Artık Türk Bakanlar, Batı Trakya’ya rahatlıkla gidiyor, diledikleri teması yapıyorlar. Hatta yanlarına koruma bile veriliyor. Oysa, biz yıllar önce Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna ile gittiğimiz Selanik ve Batı Trakya’da canımızı zor kurtarmıştık.
Bir süre önce de Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’deydi. Geleceğe yönelik pek çok anlaşma yapıldı. İki ülkenin 2023 hedefi 100 milyar dolarlık ticaret olarak açıklandı. Putin ülkesine döndükten sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan için aynen şu ifadeyi kullandı:
- Çok sağlam adam.
Rusya ile ilişkilerde gözden kaçırılmaması gereken çok önemli bir nokta daha var. Biz, Rusya ile sıkı bağlar kurarken, Ukrayna ve Gürcistan’la da ilişkileri sıkıntısız götüren tek ülkeyiz.
Bulgaristan’la verdiğimiz görüntü mükemmel.
İran’la da ciddi bir sıkıntımız yok.
Irak Başbakanı Haydar el Abadi ise, kabinesiyle birlikte Türkiye’ye geliyor. Enerjiden güvenliğe kadar pek çok konuda anlaşma imzalanacak.
Geriye kalıyor, Suriye ve Ermenistan. Suriye’de bir devlet yok, Ermenistan ise zaten bir devlet değil.
Hâlâ “1915 de 1915” diyen Ermenistan, bugün aç, susuz, sefil perişan. Üstelik bizden besleniyor. Gidin, raflardaki ürünlere bakın. Tamamı Türkiye’den gitme. Evlerdeki beyaz eşyada ve mobilyalarda Türk etiketleri var.
Gerçekler, “Öldük, bittik, yalnız kaldık” söylemleri ile taban tabana zıt.
* * *
Artık Afrika’da da varız…
Yeni girdik, ama çok büyük mesafe kat ettik. Kısa sürede yıldız olduk. Neredeyse Afrika ülkelerinin tamamında elçilik açtık. Bugün, o bölgeyi yıllarca sömüren Avrupa ülkelerinin çoğundan daha fazla temsilciliğe sahibiz.
Üstelik tarzımız onlardan çok farklı…
Onlar petrol kuyusu açıyorlar, biz su kuyusu. Onlar altını, elması ve petrolü alıp gidiyorlar; taş üstüne taş koymuyorlar. Biz, kalıcı yatırımlar yapıyoruz. Liman, hastane, okul, yol ve su depoları inşa ediyoruz.
Onlar Afrika’ya tepeden bakıyor, biz kollarına gidiyoruz.
* * *
Peki problemimiz yok mu? Var tabii ki…
Türkiye’nin yeni sorunu Almanya. Sözde dost ve müttefik görüntüsü verseler de bugün sorunların büyük bölümü Almanya’dan besleniyor.
Almanlar, ülkelerindeki Avrupalı Türklere dil ve kültür baskısı yapıyorlar. Ermeni soykırımı iddialarına büyük destek veriyorlar. Türkiye’nin içini kaşıyıp duruyorlar. “Alisiz Alevilik” diye bir inanışı yaymaya çalışıyorlar. PKK terör örgütünü legalleştirme çabalarıyla öne çıkıyorlar.
Ne zaman Türkiye’de bir gerilim olsa, bizim Hükümet Sözcümüzden önce Alman İnsan Hakları Sözcüsü açıklama yapıyor. Henüz meselenin ne olduğu anlaşılmadan Türkiye’yi suçluyor.
Kıbrıs sorununun arkasına sığının Almanlar, çaktırmadan AB müzakerelerini torpilliyor!
Çünkü rahatsızlar. Çıkarları zedeleniyor. Bu yüzden de müzakereleri yavaşlatmaya çalışıyorlar.
Eğer Türkiye AB üyesi olursa, Almanların koltukları sallanacak. Biz de nüfusumuz ve yüzölçümümüz sebebiyle onlarla eşit şartlara sahip olacağız. AB’den Türkiye’nin “evet” demediği hiçbir karar çıkamayacak. Almanlar, “AB’nin lokomotifi” unvanını kaybedecek. İsterler mi Türkiye’yi? İstemezler elbet!
Bugün Batı’da yaşadığımız problemin arkasında büyük ölçüde “Alman hazımsızlığı” var. Türkiye büyüdü ve daha da büyüyecek.
Bunu görüyor ve ayak seslerini duyuyorlar. Mesele budur!

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak