• $13,7461
  • €15,5554
  • 787.756
  • 1910.41
10 Mayıs 2014 Cumartesi

Operasyona bak operasyona

Zamanlama müthiş, operasyon mükemmel. Kamuoyuna verilen mesaj da seçim sonrası CHP’nin kendisine çeki düzen verdiği.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Oysa perde arkasındaki durum çok farklı. CHP’de yapılan “vitrin değişikliği” kılı kırk yaran hesapların ürünü. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini kurtarma ve koltuğu sağlama alma operasyonu.
Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi tedbirler alıyor. Kendisi için yeni ve güçlü bir ekip oluşturuyor. İki büyük tehlike olan Mustafa Sarıgül ve Deniz Baykal’ın hareket alanını daraltıyor.
Genel Merkez’deki Sarıgülcüleri gönderdi…
MYK’da Deniz Baykal’a yakın tek bir isme de görev vermedi.
***
Örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Sarıgül’ü, Deniz Baykal’ın karşısına aday olarak çıktığında da desteklemişti. Son dönemde İstanbul’a Büyükşehir Adayı olması için bire bir kulis yaptı. Mustafa Sarıgül’e destek amacıyla elindeki bütün imkanları kullandı. Adnan Keskin’in en büyük destekçisi ise, Bilhun Tamaylıgil’di. Umut Oran ile Nihat Matkap da Sarıgül’e destek veren ekibin içindeydi.
Kemal Kılıçdaroğlu, hepsini budadı. Sarıgül ile CHP Genel Merkezi arasındaki bağı koparıp attı.
Kılıçdaroğlu, büyük bir tehlike altındaydı. Adnan Keskin örgütten sorumlu olduğu için bir “baskın kurultayda” ciddi sıkıntı yaşayabilirdi. Örgütleri kontrol edemezdi.
Ayrıca karşısında başka bir tehlike daha vardı. Baykal ekibinin de bazı hazırlıklar içinde bulunduğunu biliyordu. Deniz Baykal, seçimin ardından ağır bir açıklama yapmış, yönetime yüklenmişti.
O yüzden MYK değişikliği sırasında Baykal ekibinden de kimseyi yönetime almadı.
***
Kılıçdaroğlu, bir şeyler yapmalıydı. Parti içindeki iki güç odağına karşı kendisini koruma altına almalıydı. Üstelik Önder Sav ekibi pusuda bekliyordu. Bu güçlerin hepsi ile mücadele edemezdi.
O yüzden sırtını Önder Sav ekibine dayadı. En önemli görevi, Hakkı Suha Okay’dan sonra Önder Sav ekibinin ikinci adamı olan Tekin Bingöl’e verdi. Bingöl’ü, kendisinden sonra en güçlü adam yapıp Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirdi.
Kılıçdaroğlu, böylece kendisini Genel Başkanlık Koltuğu’na oturtan Önder Sav ekibinden de özür dilemiş oldu.
Kılıçdaroğlu, Adnan Keskin’e istediği adımları attıramıyordu…
Seçim sonrası, İzmir İl Başkanı Ali Engin ile “başarısız” gördüğü illerdeki bazı il başkanlarının görevden alınmasını istemişti. Buna karşılık Adnan Keskin’den bu yönde bir adım gelmemişti.
Şimdi, istediği tasfiyeyi Tekin Bingöl’le gerçekleştirmeye çalışacak.
Önder Sav ekibinin en büyük korkusu da bu! Sav ekibinin önde gelen isimlerinden biri şu değerlendirmeyi yaptı:
-Kemal Bey, istediği düzenlemeleri ve tasfiyeleri bize yaptırıp ardından bizi de tasfiye edebilir.
Olur mu olur!..
Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının herhangi bir önemi kalmayacak. Tüzük değişikliği yapılacak ve “Güçlü Genel Sekreterlik” uygulaması geri gelecek. Örgütler de Tekin Bingöl’ün elinden alınıp Gürsel Tekin’e bağlanacak.
Üstelik ondan sonra kimsenin yapabileceği bir şey kalmayacak. Seçim süreci başlayacağı için CHP’de kurultay da toplanamayacak.
Bütün ayrıntıları düşünülmüş, büyük incelikle taşları yerine oturtulmuş bir operasyonla karşı karşıyayız!
***
Kılıçdaroğlu, koltuğu bir defa daha kurtardı. Ama CHP içinde mücadele devam edecek. Karşı taraf da ittifaklar peşinde koşacak. Sarıgül mücadeleden vazgeçmeyecek. Baykal taraftarları da kurultaya yönelik hesaplarını sürdürecek.
Ama seçimlere kadar böyle gidecek.
Seçimlerden sonra ne olur şimdilik meçhul! Kılıçdaroğlu’nun kafasında mutlaka seçim sonrasına yönelik planlar da vardır. O zaman da kurban edecek birilerini bulur. Bunların kim olacağı ise şimdiden bilinmez!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler