• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Eylül 2016 Çarşamba

Ölüm kusan belediyeler

Demokratik bir hukuk devletinde olması gereken oldu. Atılması gereken adım atıldı. Bazı belediyelerin başına kayyumlar getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu belediyelerin devletin gönderdiği kaynakları dağa aktardıklarından söz etti; hendekçilere verdikleri desteğe dikkati çekti. Önemli bir noktanın da altını çizdi:

-Bana göre geç atılmış bir adımdır.

Sadece Erdoğan’a göre mi? Tabii ki değil. Toplumun geniş kesimlerine göre de geç atılmış bir adım bu.

Biraz daha erken atılabilseydi…

O bölgelerde katledilen suçsuz ve günahsız pek çok insan belki de bugün yaşıyor olacaktı. Onları toprağa vermeyecektik.

Hepimizin gözlerinin önünde yaşanmadı mı o olaylar?..

Bu belediyelerin depolarında roket mermileri çıkmadı mı? PKK’lı teröristler o belediyelere ait araçları kullanarak güvenlik güçlerine kurşun yağdırmadı mı? Başlarına kayyum atanan belediyelerin imkânları devlete karşı kalkışma için kullanılmadı mı? Şehirlerdeki hendekleri kazan o belediyelerin iş makineleri değil miydi? Peş peşe patlatılan ve masum insanları katleden kamyonlar o belediyelere ait değil miydi?

Terör yuvasıydı oralar, ölüm kusuyordu…

Durup dururken böyle bir adım atılmadı!

***

Doğrudur, halk yerel seçimlerde bir irade ortaya koydu. Sandığa giderek yerel yöneticisini seçti.

Belediye başkanı seçimiydi o; terör ve teröriste kim daha fazla destek verecek yarışı değil! Vatandaş, kapısının önünün imar edilmesi için onlara oy verdi; hendek kazılması için değil! Halk, bölge insanına hizmet götürecek kişiyi seçti; ölüm yağdıracak olanı değil!

Gördük yaşananları, hepimizin gözleri önünde oldu; seçmeni de kandırdı bunlar. Yalan söylediler, seçim öncesi hizmet vaat ettiler. Seçimin ardından da halkı pisliğin içine gömüp, asayişsizliğe mahkûm ettiler. Onları terör örgütlerine esir verdiler.

Bu böyle gitmezdi elbette. Hiçbir devlet bu denli bir hukuksuzluğa izin veremezdi.

Alınan karar doğrudur, yerindedir, hukukidir. İşte bu yüzden “olması gereken olmuştur” diyorum.

***

HDP’liler şimdi bağırıyorlar…

Figen Yüksekdağ, “demokratik, sivil itaatsizlik” çağrıları yapıyor. Ne demokrasisi, hangi demokrasi? Vatandaşın kapısının önüne hendek kazmak mı demokratik hak? Yoksa belediye imkanlarını kan dökenlerin, can alanların hizmetine sunmak mı?

Selahattin Demirtaş da “Kayyumları tanımayın, emirlerini yerine getirmeyin” diye feryat ediyor. O belediyelerin beslediği bombacı teröristlerin cenazelerine saygı duruşunda bulunan bir insandan başka türlü bir tavır içine girmesi beklenmez elbette!

Hep birlikte el ele verip, “toplumsal çatışma ve iç savaş” çığlıkları atıyorlar…

İşte o belediyelere de zaten bu yüzden kayyumlar gönderildi. Çünkü toplumsal çatışmayı tahrik ettiler. Hendeklerle anılan bir kalkışma hareketinin en büyük destekçisi oldular. Bu ülkede iç savaş çıkarma hayalleri peşinde koşan terör örgütüne destek verdiler. Kan döktüler bunlar, kan!

Bu böyle devam edemezdi ve etmedi de…

Nihayet gereken yapıldı. Bunlar, toplumsal çatışmayı körükleyen en önemli kalelerini kaybettiler. Bağırıp çağırmaları, feryat figan ortalığı ayağa kaldırmaya çalışmaları da o yüzden.

***

Seçim öncesi halkı nasıl kandırdılarsa, bugün de öyle yapıyorlar. “Evrensel hukuk, temel insan hakları” gibi söylemlerin arkasına gizlenmeye çalışıyorlar…

Oysa, zaten bu kavramlar o belediyelere kayyum atamayı gerektirdi. Bir terör örgütlenmesine karşı, hukukun gereği yerine getirildi. En temel insan hakkı olan “yaşama hakkına” yönelik bir tehdit savuşturuldu.

Biliyor musunuz?..

Kayyum atanan o yerlerde yaşayan pek çok mazlum vatandaş için de bir bayram hediyesi oldu bu karar. Artık belediye imkânları terör ve teröriste akmayacak, kendilerine yönelecek. Yıllardır hasret kaldıkları hizmetle buluşacaklar. Üzerlerindeki terör tehdidi de büyük ölçüde kalkacak. Ölüm kusan belediyecilik faaliyetleri, hizmet veren bir belediyecilik anlayışına dönüşecek.

Gelinen noktada kimlerin bağırdığına iyi bakmak gerekir. Onların çıkardıkları gürültü bile atılan adımın ne kadar isabetli olduğunun göstergesi!

İyi bayramlar…

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak