• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
24 Ocak 2024 Çarşamba

Ocağına düştüm Kemal

Durum çok ilginç, bir o kadar da ironik! "Olmuyor, yapamıyor, değişim şart" iddiaları ile CHP Genel Başkanlığı Koltuğuna oturan Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ocağına düştü.

Şimdi Kemal Bey'e sığınıp yardım istiyor...

Eski Genel Başkanı ile Ahlatlıbel'de akşam yemeğinde bir araya gelmişler. İddialara bakılırsa, Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'na "Sahaya in, destek ver" demiş. Doğrudur, daha düne kadar "beceremiyor" tezi ile CHP'de delege avlayan Özel, bugün Kemal Bey ile neden yan yana gelsin?

Bu neyi gösteriyor, biliyor musunuz?..

Birincisi, siyaset öyle ucuz bir iş değil. Masa başı hesaplarla, geçici ve sanal zaferlerle sonuç alınmıyor.

İkincisi, İBB imkânlarını kullanıp, İmamoğlu'na sırt dayayarak hedefe ulaşılsa bile, devamı gelmiyor.

Üçüncü ve en önemlisi ise, CHP'deki delege yapısının tabanı temsil etmediğini gösteriyor. Tersi olsaydı, Özel daha düne kadar yetersizlikle suçladığı Kılıçdaroğlu'nun peşinde koşmaz, ondan medet ummazdı.

İşte sonuç ortada:

Sadece Özgür Özel değil, aynı zamanda Ekrem İmamoğlu da arkadan hançerledikleri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ocağına düşmüş durumda. Bugün adeta "İşimiz çok zor. Omuz ver de içine girdiğimiz girdaptan kurtulalım" diyorlar.

Gerçekten çok ironik ve siyasette ders niteliğinde bir durum!

***

Bir de Selahattin Demirtaş meselesi var...

Ne dedi Başak Demirtaş:

"Birilerine kazandırmak ya da kaybettirmek için değil, İstanbul'u kazanmak için yarışa girer ve iddialı olurum..."

Bunlar, aslında Başak değil, Selahattin Demirtaş'ın sözleri! Çok önemli bir mesaj içeriyor. DEM Parti yönetimine "Sizin işiniz, İBB'yi CHP'ye kazandırmak değil, tabanın sesine kulak vererek, kendi adayınızla seçime girmek ve iddialı olmaktır" mesajını veriyor. Çünkü DEM Parti tabanı büyük ölçüde bunu istiyor.

Bu çıkışı eşi aracılığı ile neden yaptı Selahattin Demirtaş?

Çok değişik ve önemli anlamlar yükleyenler var. Ama bence cezaevi psikolojisi bu: Kendisini unutulmuş ve köşeye atılmış görüyor. Özgür Özel'in her fırsatta "Selahattin Demirtaş'a selam gönderiyorum" demesi de DEM'lilerin arada sırada adını anması yetmiyor. Tabanı da arkasına alarak, kendini göstermeye ve "Ben buradayım" mesajını vermeye çalışıyor.

Başak Demirtaş'ın İstanbul için aday gösterilmesi zor. Üstelik "aday olabilirim" çıkışını başvuruda bulunmadan yaptı. Ama çok önemli sonuçları olacak.

İmamoğlu ve Özel'in DEM'e ihtiyacı var. Aksi takdirde İstanbul'da sonuç almaları imkânsız! DEM de bunun farkında. O yüzden pazarlıkta elini yüksek tutacak. Karşılığında, hem Büyükşehir, hem de İstanbul'un ilçelerinde önemli tavizler koparmaya çalışacak. İmamoğlu ve Özel'in pazarlık şansı yok.

CHP büyük sıkıntı içinde: DEM'in taleplerini karşılasa bir dert, karşılamasa başka bir dert! Üstüne üstlük, vereceği tavizlerin karşılığını alacağının garantisi de yok.

"Değişim, dönüşüm" diyerek, CHP yönetimini eline geçiren ekip ciddi sıkıntı içinde. Özgür Özel bu yüzden Kemal Kılçıdaroğlu'nun peşinde koşuyor. İçine düştüğü cendere ve sıkıntıdan dolayı kapısını çalıyor.

Ne demişler? Umut fakirin ekmeği! Özgür Özel bir umut çırpınıyor ve debelenip duruyor...

<p>İsrail aylardır Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere kısıtlamalar uyguluyor. Filistinli

Mescid-i Aksa'ya Filistinliler akın etti

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu