• $13,1823
  • €14,9841
  • 759.141
  • 1815.62
9 Şubat 2017 Perşembe

Obama’dan yandı ağzımız

İlk temas gerçekleşti. ABD’nin yeni Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüştü. Gelen sinyaller de olumlu. Ama bizim Obama’dan yandı ağzımız. O yüzden Trump’la yapılan bu görüşmeye temkinli yaklaşıyoruz.

Hatırlarsınız…

Obama, ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmişti. Vücut dilini iyi kullanmış, Türk Milletine çok hoş sinyaller vermişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de “ABD’de sizi en iyi anlayabilecek kişi benim” türünden ifadeler kullanmıştı. Hatta, “Siz benim elimi güçlendirin, ben de sizinkini” anlamına gelecek bir tavır sergilemişti.

Ardından yaşananları biliyorsunuz. Obama döneminde Türkiye-Amerika ilişkileri neredeyse dibe vurdu. Son derece kötü bir döneme girildi. Bugün dolaylı da olsa, Suriye’de terör örgütlerini kullanan ABD ile bir savaş halindeyiz.

Bunlar yaşanmasaydı eğer…

Bizim basın, yapılan bu telefon görüşmesi üzerine, bugün pembe hayallerle dolu yazılar yazıyor, haberler yapıyor olacaktı.

???

Yine de yapılan görüşme sonrası Türk-Amerikan ilişkilerinde geleceğe olumlu bakmak için gerekli veriler var…

En önemli olan, görüşme sonrası “Müttefiklik ve stratejik ortaklık” vurgusunun yapılması. Çünkü, bu kavramların içi, geçtiğimiz dönemde alabildiğine boşalmıştı. “Müttefiklik” kelimesi “muarızlık” ile yer değiştirmişti. Amerika ile hemen her konuda itişip kakışıyorduk.

Yeniden “müttefiklik” ve “ortaklık” kurulacaksa eğer, yeni ABD yönetimi ve Trump’ın atması gereken adımlar belli:

1) FETÖ ile ilgili tutumunu yeniden gözden geçirmesi gerekecek. Kendisine gönderilen belge ve bilgilere rağmen, Fetullah Gülen denilen adam ve örgütüne Pensilvanya’da kol-kanat germekten vazgeçecek.

2) Bundan sonra terör örgütleri ile iş tutmayı bırakacak. Özellikle de en azından Suriye’deki PKK uzantısı olan PYP-YPG unsurları ile arasına mesafe koyacak.

3) Bundan böyle Türkiye’ye güven telkin edici adımlar atacak.

Trump ve yeni ABD yönetiminin, aksi halde Türkiye’de oluşan Amerikan aleyhtarı havayı tersine döndürmesi mümkün değil.

ABD’nin yeni yönetimi de bunları biliyor…

Ankara tarafından Washington’a son dönemde bu yönde defalarca gerekli mesajlar iletildi. Demem o ki, Trump yönetimi Türkiye ile birlikte hareket etmek için ne yapması gerektiğini gayet iyi biliyor. Bu noktada “müttefiklik” ve “stratejik ortaklık” vurgusu yapılıyorsa, ABD’de bir şeylerin değişmesini bekleyebiliriz.

???

ABD, “süper güç” konumunda bir ülke…

Türkiye de Ortadoğu’nun en önemli aktörü…

Biz onların, onlar da bizim konumumuzu iyi biliyor. Akıl, mantık ve dengeler, iki taraf açısından da ilişkilerin düzeltilmesini gerektiriyor. Ayrıca, hem Ortadoğu, hem de Dünya yeniden şekilleniyor.

İşte bu noktada, Türkiye’de bu güne kadarki alışkanlıkları yıkan ve farklı bir söyleme sahip olan Erdoğan, Amerika’da da yine O’nun gibi farklı söylemler geliştiren bir Trump var. Bir araya gelip, yeni bir politika oluşturabilirler.

Farkında mısınız, bilmiyorum, ama…

Türk halkı da Trump’a, Obama’dan biraz farklı bakıyor. Trump, alışılmışın dışındaki değişik tavır ve çıkışlarının yanı sıra Washington’daki müesses nizam ve güç odakları ile yürüttüğü mücadeleden dolayı sempati bile topluyor. Hem de mültecilere yönelik olumsuz tavırları ve İslam’a karşı şaşı bakışı belli olmasına rağmen.

Demem o ki, bugün iki ülke arasında Obama döneminden daha uygun bir alt yapı var. Trump yönetimi, bu alt yapıyı değerlendirip, atacağı birkaç adımla havayı tersine çevirebilir.

???

Ayrıca, aklın yolu da Trump yönetiminin önüne Türkiye ile iyi ilişkiler kurmanın gerekliliğini koyuyor. Aslında yapılması gereken çok basit: ABD’nin yeni yönetimi, FETÖ, PYP ve YPG yerine “Türkiye” diyecek.

Gelişmeler, ibrenin sanki o yöne doğru yöneldiğini de gösteriyor. CIA Direktörü Mike Pompeo, bugün Türkiye’de olacak. Bir başka ifadeyle yeni Başkan’ın getirdiği güvenlikteki en tepe isim, ilk olarak bize gelecek. Bizi dinleyip, bizden bilgi ve belge alacak.

Bu son derece önemli!

Bütün bu gelişmeler ışığında Trump yönetimiyle ilgili olarak temkinli bir iyimserlik içine girebiliriz.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak