• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
8 Nisan 2018 Pazar

Nereye kaçacak bu MHP’liler?

Yıllardır izlerim, sonuç hep aynı oldu. Aylar önce yapılan seçim tahminlerinin büyük bölümü “fos” çıktı. O yüzden, seçimden hemen önce yapılanlar hariç, hiç inandırıcı bulmam bu kamuoyu araştırmalarını.

Çoğu tahmindir, bazıları yönlendirme amacı taşır, ayrıca seçim havasına girilmeden yapılan araştırmaların zaten önemi yoktur. Çünkü, sandık seçmenin önüne konulana kadar köprünün altından çok sular geçer.

Buna rağmen, biz alışkanlıklarımızdan vazgeçmeyiz. Sürekli olarak “İste son kamuoyu araştırması” deyip, bir takım sonuçları yayınlar dururuz…

Tutarsa ne âlâ! Tutmazsa da “zaman içinde seçmen eğilimleri değişti” sözleriyle işin içinden sıyrılırız.

****

Buna karşılık bir de “olmazlar” ve “olamazlar” vardır. Bazen onları bile “oldurmaya” uğraşanlar çıkar aramızdan.

AK Parti ile MHP arasında yapılan Cumhur İttifakında görüyoruz bunu. Bazı çevreler başından beri aynı iddiayı tekrarlayıp duruyorlar:

“MHP seçmeninin büyük bölümü bu ittifaka sıcak bakmıyor.”

Nihayet yüzde 50’ye kadar indirdiler bu rakamı. MHP seçmeninin yüzde 50’sinin bu ittifaka destek vermeyeceği kehanetinde bulunuyorlar. “MHP’li seçmen kaçacak” diyorlar…

Peki kaçacaklar da nereye kaçacaklar? Var mı gittiklerinde huzur bulacakları, “işte benim yerim burası” diyecekleri bir saçak altı? Yok, üstelik MHP seçmeninin yapısına bakıldığında böyle bir ihtimal imkânsız gibi!

CHP’ye mi gidecekler?..

Kılıçdaroğlu’nun garip çıkışları, CHP kurmaylarının HDP sevdalısı açıklamaları ve gayri milli tutumları karşısında, böyle bir ihtimal sıfır denecek kadar az.

Akşener’in İP’sine mi sığınacaklar?..

Yapamazlar, kan uyuşmazlığı yaşarlar. Çünkü, Meral Hanım ilk çıkış noktasında durmuyor ki! Solu da yanına aldı, söylemlerini bile değiştirdi. Sürekli bir hareket halinde. Üstelik, bu hareketlenmenin nerede son bulacağı da belli değil. Ayrıca, daha önce o tarafa doğru hareketlenenlerin kaçışları başladı bile.

HDP ve SP gibi yapılarla birlikte mi hareket edecekler?

Böyle bir ihtimal üzerinde kalem oynatmak bile yanlış. Sonra kahkahalarla gülerler adama.

Yok, yok, yok. MHP’li seçmenin kaçacağı ve gideceği bir yer yok.

**

MHP’nin bir ideolojisi, bu partiye oy veren seçmenin de belli konularda hassasiyetleri var. Kimse yorum ve değerlendirme yaparken bunları göz ardı etmesin.

Yıllardır kıvranıp duruyordu MHP’liler. “Terörle etkili mücadele” istiyorlardı. Irak ve Suriye’ye ilgisizlikten yakınıyorlardı. Oralardaki Türkmenlerin kaderine terk edilmemesi gerektiğini söylüyorlardı. AB’nin küstah tavırlarına tepki gösteriyor, etkili cevaplar verilmesini bekliyorlardı. Batıya teslimiyetten şikâyetçiydiler. FETÖ’ye diş biliyorlardı; vesaire, vesaire…

Sonunda istedikleri oldu, hayalleri gerçekleşti. Bugün Türkiye’yi idare eden irade, MHP’lilerin yıllardır dillendirdikleri beklentileri karşıladı.

Hal böyleyken, o iradeye karşı neden cephe alsınlar? Niçin kaçıp sırtlarını dönsünler? Niye yıllardır gittikleri yolu değiştirsinler?

Olacak iş değil ki bu!

***

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağrıdır, CHP’ye bir sunum yapmış. Bazı değerlendirmelerde bulunmuş. Diyor ki:

“Türkiye’de yüzde 45’lik bir oy geçişkenliği var. Bu sizin avantajınız. CHP, seçmene umut vermeli.”

Yani, bu ülkedeki “yüzer-gezer” seçmen kitlesinin yüzde 45 olduğunu söylüyor. Bunlar, ne yapacaklarını, kime oy vereceklerini, nasıl davranacaklarını, kimin peşinden gideceklerini bilmiyorlar. Ağızlarına bir parmak bal sürüldüğünde de hemen tavır değiştiriyorlar.

O kadar da değil. Yok böyle bir şey, olamaz da! Aslında bu söylemin, CHP’nin ağzına bir parmak bal sürmekten öte bir değeri yok!

Maalesef, Türkiye tablosu ile tabana zıt değerlendirmeler yapılıyor. Halbuki, bu ülkenin gerçekleri ve geniş seçmen kitlelerinin kemikleşmiş eğilimleri var. Ayrıca üzerine geçmişte yaşadıklarımızı ve bugün ortaya çıkanları da koymamız gerekir. Aksi takdirde yapılan değerlendirmelerin hiçbir anlamı kalmaz. Siyaset bu. Elbette seçmeni yönlendirme çabaları ve çalışmaları olacak. Bir takım kamuoyu araştırma şirketleri de aldıkları paranın hakkını vermeye çalışacak. Ben bunları doğal görüyorum. Ancak, Türkiye’nin gerçeklerini de göz ardı etmemek lazım. Bizim seçmenimizin ezici çoğunluğu rüzgârın önünde sürüklenen yaprak değil. Son derece sağduyulu ve bilinçli. O yüzden kimse hayal görmesin ve hesabını ona göre yapsın!

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)