• $32,5011
  • €34,7394
  • 2479.19
  • 9530.47
5 Ağustos 2021 Perşembe

Neredesiniz?

Kim ne derse desin, kim aksini ispat etmek için çırpınırsa çırpınsın. Uluslararası araştırmalar ve istatistikler ortada. Orman yangınları ile mücadelede son derece tecrübeli, oldukça iyi organize olmuş, dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz biz.

Öyle olmasaydı, peş peşe çıkan (yakalananlardan görülüyor ki çıkarılan) 174 yangından 160'ı kısa sürede kontrol altına alınabilir miydi? Mümkün değildi, imkânsızdı, yanıyordu ülke!

Avustralya ve ABD örnekleri ortada: Aylarca yandı ormanlar. Sözde süper güç ABD ve Avustralya acz içinde kıvrandı...

O yüzden, varsa hataları ortaya koymak, ama bu büyük mücadeleyi karalayıp, kirletmemek lazım!

***

En çok bağıranların, en fazla feryat edenlerin, en çok kirletenlerin kim oldukları belli: Elini taşın altına koymayanlar, tek kuruşluk faydası bulunmayanlar ve yaşanan faciadan siyasi rant devşirmeye çalışanlar.

Uçaklarımız yangın bölgelerinde. Helikopterlerimiz göklerde. Binlerce arazöz ve itfaiye aracı mücadele halinde. Polis Teşkilatı, TOMA'larını bile seferber etti. Binlerce orman işçisi canını dişine takıyor. Üstüne bir de yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde hakkımız olan AB'den gelen uçak ve helikopterler var. Kardeş Azerbaycan başta olmak üzere çeşitli dost ülkelerin verdikleri desteklerle birlikte dev bir mücadele yürütülüyor.

Herkes orada. Millet tek vücut oldu. Vatandaşların da verdiği desteklerle alkışlanacak bir tablo ortaya çıktı.

Peki, CHP'li belediyeler nerede?

Onlar ne iş yaparlar? Onlar bu ülkenin parçaları değil mi? Sadece eleştirmek, gösterilen çabaları kirletmek ve sahte algılar üretmek mi görevleri?

Hangi CHP'li belediye resmen müracaat edip ya da yangın bölgelerindeki yetkililerle irtibat kurup, "Bizim üzerimize ne düşüyor? Biz ne yapabiliriz?" dedi? Var mı örneği?

***

Birkaç gün önce Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir açıklama yaptı. Yangınlarla mücadelede belediyelerin de sorumlu olduğundan bahsetti...

Vay, sen misin bunu söyleyen? Ne cehaleti kaldı, ne de beceriksizliği! Cumhuriyet Gazetesi, bu açıklamayı manşet yaptı. "Bakan yasadan habersiz" başlığını attı. Neymiş, Anayasa'ya göre orman yangınları ile mücadele devletin göreviymiş!

Sanırsınız, belediyeler bu devletin parçaları değil! Onlar, bu ülkeye ve millete, seferberlik ilan eden kardeş Azerbaycan'dan bile uzak!

Hiç sıkılmadan, "Bize ne, bu bizim görevimiz mi?" tavrı sergilediler. Tabii ki bunu açıktan söylemediler. "Orman Yasası'nda yangın söndürme görevinin Orman İdaresi'ne olduğundan" bahsederek ve Bakan Pakdemirli'yi "cahillikle" suçlayarak yaptılar.

Açıkça görevden ve mücadeleden kaçtılar. CHP'li belediyeler, dost ve kardeş ülkelerin sergilediği hassasiyetin binde birini bile göstermediler.

***

Şimdi sormak gerekiyor herhalde:

Ey CHP'li belediyeler, ülke yangın yerine dönmüşken, verilen mücadeleye kaç kuruşluk katkınız oldu sizin? Kaç itfaiye aracı, ne kadar arazöz gönderdiniz? Kaç işçi istihdam ettiniz? Ne yaptınız, hangi yaraya merhem oldunuz? Sahi neredesiniz siz?

Verilen mücadeleyi kirletmek için gösterdiğiniz çabanın binde biri kadar efor sarf ettiniz mi?

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Türkiye'de il olmaya aday ilçeler belli oldu! İstanbul'dan üç ilçe var

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi