• $13,3884
  • €15,1673
  • 767.306
  • 1849.05
25 Kasım 2021 Perşembe

Nerede ziller

Tam zamanı, keyifler yerinde. Şimdi zil takıp oynama vakti. Yahya Kemal Beyatlı'nın, üstat Münir Nurettin Selçuk'un nameleri ile süslenen Endülüs'te raks şarkısı iyi gider. Hele hele Nesrin Sipahi, "Zil, şal ve gül" diye başlayıp seslendirirse tadından yenmez.

"Oley, oley" nidaları ile çınlar dört bir yanımız.

Ama bu defa aşkın değil, doların sihirli şarkısı olsun bu. Koşun, koşun, Türk Parası değer kaybediyor. Kastanyetleri, zilleri hazırlayın. Takıp oynayın. Gruplar oluşturup raks yapın.

Ortaya fırlayıp oynayanlara destek verin. "Oley" haykırmalarının ardından Sezen Aksu devreye girsin. "Vur defe, vur zile yallah. Salla yosmam salla" desin:

"Salla, salla, gül memeler çağlasın. Salla, salla, yer yerinden oynasın."

Ve tabii ki çevreden "yapıştır, yandan, biraz sağdan biraz soldan" destekleri yükselsin...

Yükselen nağmelere keyif içinde verilen "Oh, oh dolar 13-15 lira. Ohhh, ohh" destekleri karışsın.

Vur patlasın, çal oynasın...

***

Abartılı mı geldi? Oysa değil. Bakın çevrenize, bu tiplerden bol miktarda var. Dolar yükseliyor diye zevkten dört köşeler. İçleri kıpır kıpır, zil takıp oynamak istiyorlar. Bu arzularını da gece yarısı sokaklara çıkıp "AKP istifa" diye bağırarak dizginliyorlar.

Hem, nereden biliyorsunuz dört duvar arasında bunu yapmadıklarını? Zil takıp oynamadıklarını?

İçinde bulundukları psikoloji bu! Ellerini ovuşturduklarını görüyoruz işte. Dolar yükseliyor diye ağızlar kulaklarda.

Hem öylesine büyük bir sevinç içindeler ki, ideolojilerini bile unuttular. Proleterlerin değil, küreselci güçlerin peşine takıldılar. TKP ve TİP mensupları kendilerini sokaklara attılar. "İstifa, istifa" diye bağırdılar.

***

İçine düştükleri durumun bir mantığı var ya da yok. İzahı mümkün ya da değil. Bunlar ayrı tartışma konuları. Ben verdikleri fotoğrafa bakarak değerlendirme yapıyorum. Gezi Olayları öncesi enflasyon yüzde 4'tü. Faizler de yine yüzde 4'ler civarında seyrediyordu. Dolar kuru ise 1,80 Türk Lirası idi. Attılar kendilerini sokaklara, aldılar ellerine tencere ve tavaları. Saldırdılar sağa-sola. Yakıp yıktılar ortalığı. Yükselttiler doları da faizleri de. O günden bu yana sıkıntı bitmiyor.

Şimdi de "Dolar niye yükseldi?" diye bağırıyorlar. İmkân bulsalar yine yakıp yıkacaklar. Öyle ya da böyle, hep Türkiye'ye yönelik hesaplar yapan küresel güçlere hizmet ediyorlar.

Hem başkalarına maşalık yapıyorlar, hem alevi körüklüyorlar, hem de "yandık" diye bağırıyorlar.

***

Ya şaşkınlar ya da alabildiğine kötü niyetli. Attıkları bütün adımlarla faiz ve sömürü düzenine hizmet ediyorlar.

"Üretim de neymiş, neden faizler düştü, bakın dolar yükseldi" anlamına gelecek bir tavır içindeler. "Faizler yükselsin, sıcak para gelsin, ısınalım" der gibiler. Oysa ısınanın kendileri değil, küresel rant baronlarının olduğunun farkında bile değiller.

Sigaralarını yakmak için oturduğu evi ateşe veren hain evlatlara benziyorlar. Dolar yükseldikçe içine düştükleri hazzın bütün bedenlerini sarmasının başka izahı var mı?

Bakın bakın:

Başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde dolar yükseldikçe nasıl da seviniyorlar!

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı