• $32,847
  • €35,3459
  • 2494.46
  • 10739.9
29 Mayıs 2024 Çarşamba

Nerede medeniyet

Yıllarca bize yutturdular, "Medeniyet orada" diye. Ne bulduysak aldık, topladık. Batı'nın tarih boyunca edindiği manevi varlığı kopyalayınca, meselelerimizi halledeceğimizi sandık.

Yanıldık tabii.

1800'lerde Fransızların ünlü şair ve romancısı Victor Hugo, "Paris'te bir adam öldürülürse bu bir cinayettir. Doğu'da 50 bin insan boğazlanırsa bu sadece bir meseledir" demişti. Doğru söylemiş, hâlâ devam ediyor bu kafa. Ama maalesef biz o kafanın peşine takılıp, onlara benzemek için elimizden geleni yaptık.

Mesela Kim Kardashian önemliydi bizim için. Gazetelerden ve sosyal medyadan O'nu takip etmeye başladık. Sergilediği garip tavırları izlediğimiz bir yana, bir de "Ermeni soykırımı masallarını" dinledik kendisinden. Peşine takılıp, yalanlar üzerinden duyarlılık kasanlar çıktı içimizden. Peki, O ne yaptı? Bir yandan bize düşmanlık sergilerken, diğer taraftan soykırımcılarla el ele verdi. Bugün İsrail, çoluk çocuk yaşlı genç demeden insanları katlederken, alkışlayanlardan biridir kendisi!

Örnekleri çoğaltmak mümkün, büyük bölümü böyle bunların! Bir kendileri vardır yeryüzünde, bir de diğerleri. İşte o diğerlerinin içinde biz de yer alıyoruz. Filistinliler gibi insanca bir değerimiz yoktur onlar nezdinde.

Ama biz yıllardır onlara bakıp yön belirledik!

***

Hitler, Mussolini ve Robespierre gibi isimler onların içinden çıkmıştır. Kana bulamışlardır Avrupa'yı. Yoktur bizde örnekleri.

Bugün Gazze'yi kana bulayan katil Netanyahu da onların bir başka versiyonudur. Bu Siyonist kafalar, hep Batı'dan beslenmiştir. Yeni değil ki Gazze'de yaşananlar. 1960'lardan beri devam ediyor. İşgalcilere "yerleşimci", hastane bombalayıp insan öldürenlere "hakkını arayan Yahudiler" adı verilmiş, hep sırtları sıvazlanmıştır. Biz de dahil, İslam âleminin de sesi kısılmıştır.

Dün de vardı bugün yaşadıklarımız. Sadece dozajı arttı ve ayyuka çıktı. Öylesine pervasızlaştılar ki, vicdan sahibi Avrupalılar bile ayağa kalktı.

"Medeni" denilen Batı dünyasının yöneticileri ise, hâlâ sessiz ve hala bunların desteklemeye devam ediyor. Sadece İsrail değildir bu soykırımın sorumlusu. Onlara alan açan silah veren, uluslararası arenada destek olan Batı dünyası da işlenen suça ortaktır.

***

İğrenç ve acımasız bir soykırım devam ediyor Gazze'de. Bu Batılıların bazıları ise, kendi ülkelerinde vahşeti konuşmayı ve tepki göstermeyi bile yasakladılar. Adalet dağıtmak üzere oluşturulan uluslararası kuruluşlar aciz, sözde dünyaya nizam vermek amacıyla kurulan etki organları sessiz.

Ama sürdürülebilir bir durum değil bu!..

Nitekim Batı'daki vicdan sahipleri de ayağa kalkmaya başladılar. Oralardan da "yeter" sesleri yükseliyor artık. Ama işe yaramıyor, kısık kalıyor, baskılanıyor bu sesler.

Türkiye olarak bu konuda vicdanın ve adaletin sesiyiz biz. Yıllarca bizi değiştirme çabalarına rağmen, o utancın içine girmedik. Hakkın, adaletin gereğini yapıyoruz.

Ama yetmez. Daha etkili olmak için daha da güçlü olmak zorundayız. Bunu görenler de gereğini yapıyorlar zaten. Türkiye'yi içeriden ve dışarıdan darbeleme çabaları bunun sonucudur!

Uyanık olmalı, izin vermemeliyiz.

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''