• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
1 Ocak 2017 Pazar

Ne yaptın sen Amerika?

Amiyane tabiri ile yanlış üstüne yanlış yapıyor. Dayak üstüne dayak yiyor. Obama ve Amerika denildiğinde ortaya çıkan görüntü bu! Son dönemde karizması alabildiğine çizilmiş durumda.

Bizim için bir mahzuru yok tabi. Benim yaptığım sadece bir tespit.

Obama yönetiminde Amerika, son derece pısırık ve öngörüsüz davrandı. Gürcistan ve Ukrayna’da, Rusya’nın manevraları karşısında hiçbir varlık gösteremedi. Sonra bir şeyler yapmaya çalıştı. Ancak, attığı yanlış adımlar yüzünden iş işten geçtiği için Suriye’de bile oyun dışı kaldı. İsterseniz DAEŞ konusundan başlayalım. “Yapma” dedik, “etme” dedik, dinletemedik. Irak’ta Maliki yönetimine verdiği desteklerin aşırı unsurların değirmenine su taşıyacağını söyledik. Bir kulağından girip, diğerinden çıktı.

“IŞİD” dedikleri terör örgütünü kendisi doğurdu. ABD’nin yeni Başkanı Trump ne demişti:

-Obama ve Clinton IŞİD destekçisi.

Yalan değil, eğer bugün bölgenin başına bela olan bir terör örgütü varsa, bu tamamen Amerika’nın uyguladığı politikalar sonucu. Trump’ın sözlerini yabana atmayın. Doğru söylüyor.

Trump’ın söylediği bir başka doğru daha var. Öylesine büyük bir itirafta bulundu ki, şapka düştü, kel göründü. Trump, tabir-i caizse saklıyı-gizliyi düğün evinde söyledi:

-Bizim yönetimimizde Amerika başka ülkelerin iç işlerine karışmayacak. Onların rejimlerini değiştirmeye uğraşmayacak. Pek üzerinde duran olmadı; ama bu sözler, bizim yaşadığımız 15 Temmuz kabusunu da içine alan tarihi bir itiraf! Amerika’nın yıllarca kullandığı “demokrasi” ve “insan hakları” gibi tezleri tamamen çürüttü.

***

Amerika’nın bize yaptıklarının haddi hesabı yok… Sürekli yalan söyledi. Hep samimiyetsiz davrandı. “Dostluk ve müttefiklik” kavramları ile bağdaşmayacak tavırlar sergiledi.

Irak’ta yıllarca PKK kartını elinde tutmak istedi. Bu terör örgütünü sürekli olarak yedeğine aldı. Nihayet iyice pervasızlaşıp, Suriye’de PKK’nın ikiz kardeşi olan PYD’yi kendisine yoldaş edindi. Terör örgütü ile Türkiye’yi kuşatmak istedi. Bir yandan bunların sırtını sıvazlayıp, silah gönderdi; diğer taraftan patlattıkları bombalar için Türkiye’ye taziyelerini ileterek, timsah gözyaşı döktü.

“Dost” maskesi altında, ancak kahpe bir düşmanın sergileyebileceği çirkin davranışlar içine girdi.

ABD ile anlaşıp, El Bab’a yürüdük. DAEŞ’le mücadeleyi bırakıp, sırra kadem bastı. Bizi terör örgütü ile karşı karşıya bıraktı. Sıkıntıya gireceğimizi, direncimizin kırılacağını hesap etti.

Ama olmadı… ABD, yine hesap hatası yaptı!

***

Bu böyle gitmezdi ve gitmedi de…

Putin akıllı adam. Hem 15 Temmuz’u iyi okudu; hem Suriye’deki ABD hesaplarını iyi gördü. Türkiye ile yakınlaştı, bizimle el ele verdi. El Bab çevresindeki DAEŞ hedeflerini vurarak, ABD’nin çekilmesiyle doğan boşluğu doldurdu. “Sen git, sana ihtiyaç yok” mesajı verdi. Bu kadarla da kalmadı, Türkiye ile birlikte Suriye’de ateşkes sağlayarak, bölgede Amerika’ya ihtiyaç olmadığı tezini pekiştirdi.

Batı medyası bile gerçeği kabul edip, Amerika’nın bir defa daha şapa oturduğunu ortaya koymak zorunda kaldı. İngiliz Guardian bakın ne yazdı:

“Putin ve Erdoğan çatışmaların durmasını sağladı. ABD dışlandı.”

Obama yönetimi, kendi oyunu ile alta düştü. Putin de üzerine alabildiğine yüklendi.

***

Bakmayın siz, Washington’dan gelen “Çok iyi oldu, Suriye’deki ateşkesi destekliyoruz” türünden açıklamalara. Amerika’daki müesses nizamın dengesi bozuldu. “Topal Ördek” konumunda olan Obama yönetimi, bu yüzden bir kulp takıp, 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Putin bu gelişmeyi de iyi kullandı. Misilleme hakkını saklı tutarak, bu tavra “şimdilik cevap vermeyeceğini” açıkladı. “Karar vermek için Trump yönetimini bekleyelim” dedi. Amerika’yı içten vurdu.

Trump’tan da anında cevap geldi:

-Harika bir hareket. Putin’in akıllı olduğunu hep biliyordum.

Pısırık ve öngörüsüz Obama, tüy dikti ve gidiyor. Yanlış politikalar ve attığı adımlar yüzünden Türkiye’yi bile kaybetme noktasına geldi. Obama, Trump’un başına çok büyük sıkıntılar bıraktı. Artık, yaldızları alabildiğine dökülen, son derece güvenilmez, itibarını kaybetmiş bir Amerika ile Erdoğan ve Putin yakınlaşması var dünya gerçeğinde.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı