• $16,2464
  • €17,4376
  • 969.177
  • 2439.88
31 Mart 2021 Çarşamba

Ne yaptılar

2019 Mart yerel seçimlerinin üzerinden tam iki yıl geçti. Halkın verdiği hizmet süresinin neredeyse yarısı doldu.

Peki, ne oldu bu süre içinde? Acaba CHP'li belediyelerin yarıyıl karneleri ne? Hangi konularda başarılı oldular? Nerelerde sıkıntı yaşıyorlar? Mesela İstanbul'da durum ne? Ekrem İmamoğlu ne yaptı, hangi adımları attı?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu sorulara cevap verdi. Lafı hiç evirip çevirmeden net bir dille "İBB hiçbir şey yapmıyor. İki senedir yatıyorlar" dedi.

Karaismailoğlu, metro inşaatlarından söz etti:

-Biz bıraktığımızda 220 kilometre inşaatı devam eden metro vardı. Onların da bu nisanda bitmesi gerekiyordu. Ama bu çaba ile hiç bitmez. Çünkü, iki senedir yatıyorlar anca."

Bakan'a göre, iki yardım kolisi ile günü idare etmeye çalışıyorlar. Yarım kalmış projeleri bitirmek gibi bir çabaları yok.

Oysa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi bir bütçesi var. Bakan Karaismailoğlu da bu duruma işaret edip "Bu paraları ne yapıyorlar?" diye sordu.

Sahi ne yapıyorlar?..

Temel atmama programları düzenliyorlar. Pandemi döneminde bile üzerlerine düşen hastane yollarını yapmaktan kaçınıyorlar. Vesaire, vesaire...

2 yıllık karneye yazılacak ciddi bir icraat yok.

Buna karşılık reklam çok. Yapılmayanlar, atılmayan adımlar bir yana, belli çevreler İmamoğlu Belediyesi'ni yere göğe sığdıramıyorlar. İstanbul'u halletmiş, büyük icraatların altına imza atmış gibi, bir de kendisini Cumhurbaşkanlığı makamına taşımaktan bahsediyorlar.

Devir, algı devri!

Geçtiğimiz gün büyük bir televizyonun çok konuklu, gündeme ilişkin olarak yaptığı bir televizyon programındaydım. Bir ara söz İstanbul Belediyesi'nden açıldı, bazı eleştiriler yapıldı. Program sunucusu da "Ama Ankara'nın iyi çalıştığı söyleniyor" dedi.

Söyleniyor!..

İşte mesele bu: Söyleniyor, çok söylenip çok tekrarlandığı zaman işe de yarıyor. Algılarla yönlendirilip yönetilmeye çalışılıyoruz biz. Hizmet için kendini paralayıp helak edenler değil, reklamını iyi yapanlar sonuç alıyor.

Onlar sonuç alıyor, ama sıkıntıyı çeken kendisine hizmet ulaşmayan vatandaş oluyor!

Eskiden hükümetlere karneler verilirdi. 300 günlük, 500 günlük icraatlar masaya yatırılırdı. Yapılanlar ve yapılmayanlardan yola çıkarak notlar belirlenirdi.

Bugün de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi belediyeler masaya yatırılsa sonuç ne çıkar acaba? Sakın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'nun "İki senedir yatıyorlar" dediği belediyelerden olumlu notlar çıkmayacağını söylemeyin. İllüzyon denilen bir marifet var! Gözbağcılık devreye girince, gerçekler kaybolur, yerini algılar alır. Türkiye'de uzun süredir böyle yapılmıyor mu?

Geçen gün bir fotoğraf paylaşıldı sosyal medyada. Ankara'da toplu taşım rezaletini ortaya koyuyordu. İnsanlar salgın döneminde belediye otobüslerine alt alta, üst üste doluşmuşlardı. Altına ne yazılsa beğenirsiniz? "Melih Gökçek, 2014'ten sonra yıllarca Ankara'ya otobüs almayınca, işte böyle oldu" yazıldı!

Şaka değil, aynen yaşandı bu. "Ne yaptılar" sorusuna "Çok güzel illüzyon yapıyorlar" cevabını verebiliriz mesela!

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi