• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
7 Eylül 2023 Perşembe

Ne oldu şimdi?

Sahi ne oldu da böyle bir çelişki yaşanıyor şimdi? Meral Hanım'ın başına taş mı düştü de 180 derecelik sert bir dönüş yaptı? Niye bir anda çok farklı bir yola doğru rota geliştirdi?

Daha önce "Size hayırlı başarılar" diyen Meral Akşener, bu defa da CHP'ye yerel seçim resti çekti. Yere göğe sığdıramadığı, hatta birinin yüzünde "Rabbi yesir" bile gördüğü iki belediye başkanının birden üzerini çizdi. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın "kaybetmelerini göze aldıklarını" belirterek, yerel seçimlerde büyük şehirlerde kendi adayları ile halkın karşısına çıkacaklarını söyledi.

Birincisi: Tabi bu laflar bugünkü söylem ve Meral Hanım bu. Zaman içinde farklı söylemler geliştirirse şaşırmam. Yine birlikte yol yürürlerse hiç yadırgamam. Geçmişte örnekleri var çünkü!

İkincisi: Kaybetmelerini göze almaktan bahsediyor. Bu iki isim yeniden aday olsa, onca olan biten ve yaşanandan sonra İyi Parti ile HDP veya Yeşil Sol birlikte destek verse kazanabilirler mi acaba?

***

Aslında ben işin başka tarafındayım. Bu kadar net, kuvvetli ve keskin nasıl çark edilir, onu düşünüyorum!

Sen önce Ekrem İmamoğlu'nu parlatmak için ne gerekiyorsa onu yap. Mansur Yavaş'ı havalarda uçur. Hatta onları Kemal Kılıçdaroğlu'nun da üzerine çıkarıp, Cumhurbaşkanlığı Makamına layık gör. Sonra da kapının önüne koy. "Ne halleri vara görsünler" tavrı içine gir.

Anlamak zor: Bu kadar keskin bir dönüş nasıl yapılır?

Tabi, Meral Hanım'ın bahanesi hazır: "Kendilerini Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterdik, kabul etmediler" diyor. Demek ki Akşener'in kriteri belli: Herhalde "Benim dediklerimi yapar ve biat ederlerse onları uçururum, yoksa gömerim" mesajını veriyor!

Bir başka ifadesi daha var ki, evlere şenlik:

"Biz bu partiyi, CHP adaylarını seçtirmek için kurmadık."

Hele şükür anlamış. Ama dün öyleydi. Bunun için masa bile kuruldu. Hatta "Zinhar bir araya gelemeyiz" denilen HDP ile bile aynı yolda yüründü. Çelişkiler içinde kıvranıldı. Bir yandan Kılıçdaroğlu'na "Sayın Cumhurbaşkanım" diye hitap edilip, diğer taraftan yine CHP içinde alternatifler arandı.

Durup dururken, "Meral Hanım'ın başına taş mı düştü?" demiyorum. Tam anlamıyla "Dün dündür, bugün de bugün" tavrı sergiliyor. Bir öyle söylüyor, bir böyle...

***

Sakın yanlış anlamayın. "Meral Hanım öyle yapacak, böyle davranacak" demiyorum. Ben sadece bugün söylediklerini yorumluyorum. Söylediklerine ve yaptıklarına bakınca, bir hüküm verirsem yanılabilirim çünkü!

Yarın ne yapacağını bilemem!

Diyelim ki, İyi Parti Mahalli Seçimlere tek başına girdi. Bugünkü tabloya ve kamuoyu araştırmalarına bakılırsa ne olacağı belli: Muhtemelen çok gerilerde kalıp nal toplayacak.

Bu kadar zig-zag ve çelişkiden sonra kim gider peşinden?

Aslında iyi olur, gerçekler de iyice su yüzüne çıkar. Herkesin boyu ve kilosu görülür. Dün HDP ve Yeşil Sol da dahil, birlikte hizalandılar. Aynı amaç doğrultusunda mücadele ettiler. Çeşitli algı oyunları ve illüzyon gösterileri düzenlediler. Olmadı, başaramadılar.

Bugün tek yapacaklarmış bunu! Onca olan biten ve ortaya dökülen kirli çamaşırlara rağmen nasıl gerçekleşecek bu?

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı