• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
23 Ocak 2024 Salı

Ne oldu, nasıl oldu

Yerel seçim kapıda sayılır artık. Adaylar da birer birer netleşiyor. AK Parti, Büyükşehirler ile il belediye başkan adaylarını açıkladı. İlçeler de Şubat başına kadar netleşecek. Cumhur İttifakında, AK Parti ile MHP arasında herhangi bir sıkıntı yok.

Tam 14 toplantı yapıldı. Tamamı belli bir anlayış ve nezaket çerçevesinde geçti. Sonuca da ulaşıldı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in değimi ile AK Parti ile MHP, etle tırnak gibi! Üstelik parti tabanlarında da "Biz bir davanın yol arkadaşıyız" anlayışı büyük ölçüde yerleşti.

CHP'de ise sıkıntı var. Bir yandan parti içindeki hizipler çekişiyor. Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel'e galebe çalmaya çalışıyor. Diğer taraftan Kemal Kılıçdaroğlu dışarıdan müdahaleler yapıyor. Pazarlık masasında DEM Parti'nin ortaya koyduğu talepler de cabası. DEM'liler, CHP'yi yakalamışken azami kârla masadan kalkmanın hesapları içinde.

İşin içine bu hesaplar girince, aday tercihleri de isabetli olmuyor. Halkın talebinden çok dengeler gözetiliyor. Sonuçta problemli isimler ortaya çıkıyor. En çarpıcı örneği Hatay'da yaşandı. Yeniden aday gösterilen Lütfü Savaş ismi, CHP'yi bile ayağa kaldırdı. Parti içinde çok sert tepkiler ortaya konuldu, bildiriler yayınlandı.

***

Peki, AK Parti adaylarını nasıl belirledi?..

Daha önce de yazdık. Çok titiz bir mutfak çalışması yürütüldü. Her bir isim için adeta kılı kırk yaran bir faaliyet içine girildi. O yüzden de belirlenen adaylar büyük ölçüde toplumdan kabul gördü.

Dün Anadolu Yayıncılar Federasyonu'nda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz'la birlikteydik. "Bizim adaylarımızı millet belirledi" dedi. Şu ana kadar halkın istemediği hiçbir adayın aday listelerinde yer almadığının altını çizdi.

Öylesine titiz bir çalışma yürütüldü ki...

AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bütün adayları kuyumcu hassasiyetiyle tarttı. Önüne getirilen her bir isim için defalarca "neden" ve "niçin" sorularını sordu. Yetmedi, özellikle Ankara ve İstanbul'da anket üzerine anket yaptırdı.

Tamamen emin olduktan ve doğru ismin bulunduğuna kanaat getirdikten sonra "tamam" dedi. İsimler seçmenle paylaşıldı.

Yusuf Ziya Yılmaz, işte bu yüzden çok rahat konuştu. "Ankara ve İstanbul'u kazanacağız. Zerre kadar tereddüdüm yok" dedi.

***

Bu arada, Türkiye'de kamuoyu araştırmaları da çok gelişti...

AK Parti, seçim öncesi bir değil, pek çok anket firması ile çalıştı. Çıkan sonuçların birbiri ile örtüşüp örtüşmediğine bakıldı. Görüldü ki, arada çok küçük farklılıklar olmasına rağmen, hepsinde birbirine benzer sonuçlar çıktı.

Sonuçta, halk kimi istiyorsa, millet kimi tercih etmişse aday olarak o gösterildi.

Öyle görünüyor ki, Şubat Ayı'nın ilk haftasında Cumhur İttifakı'nın bütün adayları belirlenmiş olacak. Geriye 360 belde belediyesi kalacak. Oralarda da adaylar aynı hassasiyetle iller tarafından şekillendirilecek.

Kim ne derse desin, kim aksin iddia ederse etsin, AK Parti bu defa işi çok sıkı tuttu. Sandık önlerine konulmadan önce, seçmene "Kimi istiyorsunuz?" diye soruldu. Onların işaret ettiği isimler üzerinde karar kılındı.

İşi baştan kolaylaştırdı.

<p>Alınan bilgiye göre kaza, Zafer Mahallesi Ankara-Eskişehir Yolunda meydana geldi. Doğan K. yöneti

Yaya geçidini kullanmadı, canından oldu

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu